'צהר פיקוח מזון'
'צהר פיקוח מזון'צילום: פלאש 90

ארגון כושרות הגיש היום (ראשון) בקשה לבג"ץ להצטרפות כידיד בית המשפט בתובענה של ארגון צהר כנגד הרבנות הראשית לישראל.

לפני מספר חודשים הגישו ב"צהר פיקוח מזון" עתירה כנגד מחלקת היבוא ברבנות הראשית, לאחר שהחברה לא הוכרה כגוף מאושר ליבוא מזון לישראל.

לטענת 'כושרות', בעמדת צהר שהוגשה לבית המשפט נמצאו כשלים רבים הן ברמה הניהולית והן ברמה ההלכתית-כשרותית, כשבמסמך שהוגש לבית המשפט ציינו בצהר שקיימת הפליה כנגדם לטובת ארגון כושרות שמאושר ליבוא מוצרי מזון - בעוד ארגון כושרות מעולם לא ביקש להיות גוף מוכר ליבוא מוצרי מזון.

בנוסף נטען על ידי כושרות, בצהר הציגו לבית המשפט שיטה בה לכאורה הרבנות מחמירה בנהלי הכשרות, בעוד "צהר פיקוח מזון" מקילים על מנת לא לגרום לסכנה לבריאות הציבור תחת חומרי הדברה - זאת ללא הצגת כל ראיה או נתונים.

בנתוני היחידה להגנת הצומח התמונה הפוכה לגמרי, גם ירקות עלים שאינם מפוקחים סובלים מהדברה יתרה. וגם בפטל אותו הרבנות אסרה בשימוש, יחידת להגנת הצומח זיהתה את אותם חרקים שברבנות זיהו גם כן, ודאגו שציבור שומרי הכשרות לא ייכשלו.

בארגון כושרות פנו היום, כאמור, לבית המשפט העליון וביקשו להצטרף כידידי בית המשפט בתיק המתנהל, ובבקשתם הציגו עובדות רבות המוכיחות לטענתם שצהר לא פעלה באופן ענייני ואף לא פעלה על פי הנחיות רבני צהר בעת השקת מיזם הכשרות. כך למשל נמצא במכתבו של הרב בדיחי הממונה על הכשרות בעיר אריאל כי נמצאו כשלי כשרות במלון המקומי ובמקום להסדירם - המלון עבר לכשרות צהר בניגוד גמור להנחיות ראשי צהר.

תומר בן צבי מנהל המחקר בארגון הסביר: "תשובת 'צהר פיקוח מזון' מלאה בכשלים עובדתיים, ומוכיחה את הפער העצום בין הנחיות רבני צהר לבין הביצוע בשטח. בעוד יד ימין רוצה לקדם את הכשרות, יד שמאל לא מתייחסת אפילו להנחיות של יחידות מקצועיות שמוצאות חרקים במזון, כמו היחידה להגנת הצומח. רק הסדרת מערכת הכשרות עם נהלים אחידים וגוף מרכזי וטכנולוגי יתקנו את מערך הכשרות, ולא רפורמות שכבר גילינו שהשטח לא רוצה אותן בכלל".

תגובת ארגון רבני צהר:

"על שנאת חינם חרבה ירושלים. כואב לגלות שיש מי שבכח מבקשים להכנס לדיון לא להם רק כדי לשפוך עוד ליטרים של שקרים ושנאה. צר לנו שזו הדרך שבחרו בארגון כושרות, הגיעה העת להניח להם גם מראה מול הפנים ולהזכיר לכולנו שהגוף הזה היה הראשון לדרוך על כבודה של הרבנות כשהודיע שהוא ישים 'משגיח על משגיח הכשרות של הרבנות' כי משגיח הרבנות לטענתם לא היה ידען או מקפיד מספיק.

''כושרות זה גוף שהמצפן הרוחני שלו קבע כי אשה לא יכולה לשמש חברת וועד בישוב בו היא מתגוררת, אנחנו בכשרות צהר מאמינים ההפך. מאמינים שגם ברבנות וגם אצלנו משגיחים ראויים. לא צריך לשים עליהם מישהו מטעם כושרות. אצלנו גם יש משגיחות. אנחנו מאמינים בזכות של כל גוף כשרותי שפועל ע''פ ההלכה להעניק שירות זאת מבלי לפסול אחרים. אנחנו מבקשים באמצעות כך להרבות כשרות מתוך אהבת ישראל. פחות שנאה לא תזיק לאף אחד".