נתפסו המחבלים מאלעד
נתפסו המחבלים מאלעדדובר צה"ל ודוברות המשטרה

בכיר לשעבר בשב"כ הסביר מדוע חוקרי השב"כ נתנו סיגריה לאחד משני המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד, דקות ספורות לאחר שנלכדו בתוך שיחים ביער.

זמן קצר אחרי שכוחות הביטחון הצליחו ללכוד את שני המחבלים, גולשים רבים שצפו בתיעוד שבו נראה אחד המחבלים מעשן סיגריה, זעמו - ותהו כיצד הלוחמים בשטח אפשרו זאת.

אילן שגב, רכז שטח ובכיר לשעבר בשב"כ, אמר לחדשות 12 כי "חלק מהטיפול באנשים שנעצרים, בוודאי כאלה שהולכים לקראת חקירה, זה לנסות ולתת להם תחושה של נינוחות ולהרגיע אותם. אני מניח שהשניים האלה היו במתח גבוה מאוד מאז הפיגוע ועד היום, כי הם הסתתרו וברחו. אולם, מרגע שאתה מרגיע את הנחקר, כשהוא יגיע למתקן החקירות יהיה הרבה יותר קל לשבת ולדבר איתו, זה חלק מהעבודה".

נתפסו המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעדדובר צה"ל ודוברות המשטרה

שגב התייחס גם לזעם מצד הגולשים על התיעוד מהבוקר: "נכון, זה רוצח מתועב שכל אחד מאיתנו היה רוצה לתת לו שתי סטירות - אבל בשלב הזה, שאתה רוצה לחקור אותו ולהוציא ממנו הרבה מידע, ההתייחסות אליו היא שונה. אני די משוכנע שזו הסיבה. מסיטואציות רבות שהייתי בהן, עצרנו מחבלים לא פחות מתועבים מהשניים האלה - וביום המעצר הם קיבלו יחס טוב. זה לא בא בגלל שאנחנו חושבים שזה מגיע להם, אלא בגלל שזה נועד להביא אותם יותר מרוככים לחקירה, ולהוציא מהם כמה שיותר פרטים. זה חלק מהעניין".

בכיר השב"כ לשעבר הסביר מה קורה ברגעים הראשונים לאחר תפיסת מחבל בשטח: "יושבים איתו חוקרים של השב"כ, בדרך כלל זה גם צוות של חוקרים, בוודאי באירוע כזה שבו רוצים להבין יותר. קודם כל יש תחקור ראשוני בשטח, אבל זו לא חקירה. צריך להבדיל בין תחקור לחקירה. שואלים אותו כמה שאלות, אבל זה לא החקירה שבאה להבין מה בדיוק קרה בפיגוע".

כאמור, בתום שלושה ימים של חיפושים, כוחות הביטחון תפסו הבוקר (ראשון) את שני המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד, במהלכו נרצחו שלושה בני אדם ונפצעו ארבעה נוספים.

השניים, אסעד יוסף אסעד אלרפאעי, בן 19, וצבחי עמאד אבו שקיר, בן 20 נתפסו בתוך שיחים ביער כ-500 מטרים מהעיר אלעד. המחבלים נכנעו לכוחות ללא התנגדות.

שני המחבלים הם תושבי הכפר רומאנה שליד ג'נין. בתקשורת הפלסטינית דווח כי ביום השני של עיד אל-פיטר הוא נסע עם אסעד לרמאללה. השניים חשמלאים, צבחי הוא הקבלן ואסעד הוא העובד שלו. לפני חודשיים הם חתמו על חוזה עבודה באלעד.

בחיפושים אחר המחבלים לקחו חלק אלפי שוטרים, חיילים, לוחמי מג"ב, ימ"מ ושב"כ בסיוע רחפנים וכלי טיס בלתי מאוישים שסרקו את אזור אלעד, נחשונים וראש העין.

הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי שיבח את פעילות לוחמי צה"ל וכוחות הביטחון על המבצע המוצלח ללכידת המחבלים. "הבוקר קיימנו הערכת מצב מיוחדת, בהמשך לאירועים האחרונים. לוחמי צה"ל פעלו במהלך סוף השבוע האחרון בשילוב זרועות יחד עם המשטרה והשב"כ, והביאו לתפיסתם של המרצחים. נוסיף לפעול לעצירת הטרור וחיזוק הביטחון ותחושת הביטחון של אזרחי מדינת ישראל", אמר כוכבי.