ג'יל ביידן
ג'יל ביידן צילום: רויטרס

ביקור מפתיע באוקראינה: הגברת הראשונה של ארה"ב ג'יל ביין, הגיעה היום (ראשון) לעיירה אוז'הורוד במערב אוקראינה לביקור פתע, שם נפגשה עם רעייתו של נשיא אוקראינה אולנה זלנסקה ועם קבוצת נשים אוקראיניות.

הביקור התרחש תחת מעטה סודיות וללא הודעה מוקדמת מצד הבית הלבן, וביידן הגיעה לאוקראינה ימים ספורים לאחר שיו"ר בית הנבחרים האמריקאי ננסי פלוסי ביקרה בקייב, ולפניה ביקרו בבירת אוקראינה מזכיר המדינה אנתוני בלינקן ושר ההגנה אוסטין לויד.

באוקראינה ציינו היום את יום האם הלאומי, ובמהלך הפגישה סיפרה ביידן לאולנה זלנסקה כי "רציתי לבוא במיוחד ביום האם האוקראיני. סברתי שחשוב להראות לעם האוקראיני שהמלחמה הזו חייבת להיפסק, המלחמה הזו היא אכזרית, והעם האמריקאי עומד לצד תושבי אוקראינה".

הביקור המפתיע הגיע במסגרת הסיור האירופי של ג'יל ביידן, שביקרה בימים האחרונים ברומניה וסלובקיה, שם נפגשה עם חיילים אמריקאים המוצבים באזור ועם משפחות אוקראיניות שנמלטו מאזורי הקרבות במדינה.

במהלך הביקור נפגשה ביידן עם ויקטוריה קוטוצ'ה, אם אוקראינית שחיבקה את בתה בת ה-7 יוליה. היא סיפרה לביידן כי "אינני יכולה להסביר את המלחמה הזו לילדיי, למרות שאני עצמי מורה בבית ספר. למה המלחמה הזו?". ביידן ענתה לה בתשובה "כל כך קשה להבין".

רעיית הנשיא האוקראיני, אולנה זלנסקה, הביעה את הערכתה לביידן על הביקור הלא צפוי בזמן המלחמה. "אנחנו מבינים מה נדרש כדי שהגברת הראשונה של ארה"ב תבוא לכאן במהלך מלחמה, שבה הפעולות הצבאיות מתרחשות מדי יום, והיכן שהאזעקות מתרחשות מדי יום, גם היום", אמרה זלנסקה.

במקביל לביקור ממשיכים כוחות ההצלה האוקראינים לפנות את הריסות בית הספר בכפר בילוגוריבקה שהופצץ ביום שבת על ידי חיל האוויר הרוסי. בבית הספר הסתתרו מאות בני אדם, והחשש הוא לפחות 60 הרוגים נמצאים מתחת להריסות בית הספר.