מושל פלורידה רון דה-סנטיס
מושל פלורידה רון דה-סנטיס צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מושל פלורידה לא רצוי במוזיאון היהודי? ראשי הקרן הפילנטרופית היהודית "תקוה" ביקשו לארח ועידת מנהיגות יהודית שאמורה הייתה להתקיים בחודש יוני הקרוב במוזיאון למורשת יהודית בניו יורק.

אחד הנואמים המרכזיים בועידה אמור היה להיות מושל פלורידה, רון דה-סנטיס. אלא שלתדהמתם של ראשי קרן "תקווה" אליוט אברמס ואריק כהן, הודיעו להם ראשי המוזיאון היהודי כי דה-סנטיס לא רצוי במוזיאון וביקשו מהם לבטל את השתתפותו בועידה או להעביר את הועידה למקום אחר.

על פי שני ראשי קרן "תקוה" נמסר להם מהמוזיאון כי דה-סנטיס לא יוכל להיכנס לתחומי המוזיאון "מאחר ולא ישר קו עם ערכי המוזיאון ובהם מסר של הכלה" ואם הם מעוניינים כי ישתתף בכל זאת, עליהם להעביר את הועידה לאולם כינוסים אחר.

כהן סיפר כי הוא וחבריו לראשי הקרן היו "המומים" מההחלטה. "מעולם המוזיאון לא שיתף את דעותיו או ביקש לפקח על הדוברים האורחים שלנו. בחוסר אמון, דיברתי ישירות עם מנכ"ל המוזיאון, ג'ק קליגר. הוא אמר שהמוזיאון לא מארח דמויות פוליטיות, בין אם משמאל או ימין. הוא התקשר אלי למחרת ואמר שההחלטה שלהם סופית והמושל דה-סנטיס לא יורשה לדבר. הוא מעולם לא שלח לי הסבר כתוב. מאז לא שמענו כלום", סיפר כהן.

הוא ציין כי בעבר הסכימו ראשי המוזיאון היהודי בניו יורק לארח פוליטיקאים אחרים ובהם חברת הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, ראש העיר לשעבר ביל דה בלאזיו והמושל לשעבר אנדרו קואומו.

על פי תוכנית הועידה, אמור היה דה-סנטיס לנאום תחת הכותרת "כיצד 'מודל פלורידה' תרם לצמיחה ולחיוניות של החיים היהודיים בפלורידה".

לשכת המסחר היהודית אורתודוקסית (OJC Jewish Chamber) פרסמה הודעת גינוי להחרמת דה-סנטיס על ידי המוזיאון היהודי. "בושה למוזיאון למורשת יהודית שסירב לאחר את רון דה-סנטיס, חבר קרוב של העם היהודי ושל ישראל. המוזיאון צריך לשנות את שמו מכיוון שהוא אינו משקף יותר את המורשת היהודית. לדעתנו המוזיאון משתמש בשואה למטרות רווח כספי וכדי לקדם את האג'נדה השמאלנית שלו''.