איל עמנואל כהן
איל עמנואל כהן צלם: תומר אפלבאום

הזמר והמוזיקאי איל עמנואל כהן התגלה כשהשתתף בגמר דה וויס, אבל עבר מאז דרך ארוכה של יצירת שירים ותוכן ועכשיו הוא משחרר פרויקט חדש ובשל בשם "לעבור את הקו" - פרויקט מיוחד שמשלב סדרת רשת של מפגשים ישראלים ושירים שנכתבים מתוך כל מפגש.

השיר הראשון מתוך הפרויקט הוא "אנשים אוהבים", ובשיחה שצולמה ויוצאת לצד הסינגל, יאיר ושחר, לוחמי גולני שהשתתפו בקרב בבינת-ג'בל, מספרים על הקרב שבגוף, ועל מה שנשאר בנפש. משתתפים נוספים בפרויקט הם קובי אוז, פרופסור מאיר בוזגלו ועוד.

"השנה היא 2006 ואני חייל בגדוד 51 של גולני" מספר כהן, "אוטובוס נוסע לכיוון הכניסה ללבנון. בדרך בדיחות שחורות 'אין קראמי. מי יחזור מי לא'. יורדים. קליין הסמגד מבקש שאכין לו משהו לימים הקרובים. אני חושב ששמתי לו 2 סנדביצ'ים טונה ו-2 שוקולד. הוא מכניס לווסט".

"אני מחבק את החברים. עד לא מזמן הייתי חלק ועכשיו הם נכנסים בלעדיי. לא ידענו ששלושה ימים אח"כ יישאר הרבה שחור מהבדיחות. קליין, אסף, קלאוזר, אדגה, שמעון, עידן, אלכס ומרחביה לא חזרו. שבועיים אח"כ אבוטובול חבר כמו אח נהרג יחד עם תומר".

"כיום החבר'ה נפגשים באזכרות, בחתונות וסתם באיזה בר בתל-אביב. ותמיד נדמה לי איך מתחת לכל הדיבורים והשתיה יש איזה כאב שאי אפשר באמת לגעת בו. אז ישבתי לשיחה מצולמת עם שחר ויאיר שהיו שם"."הם שיתפו אותי במה שהיה ובעיקר על מה נשמע היום. על הרצון לברוח, לא להיות, ומצד שני על תקווה ואהבה ובחירה בחיים. הדברים שהם אמרו זה השיר שאתם שומעים עכשיו. אתם יודעים? הרבה שנים לא הוצאתי שיר. ואני כ"כ שמח (כן. שמח) שהסינגל הראשון בפרויקט חיי הוא הסיפור של החברים שלי. הגיבורים, היפים, הנופלים, החיים וההשראה של כולנו".