פסטיבל על שיכונים בשנה שעברה
פסטיבל על שיכונים בשנה שעברה צילום: אוריה סייג

לפני שנה נחנך בבאר שבע פסטיבל קולנוע קצת אחר. הוא לא נערך בתוך אולמות הקולנוע הממוזגים של הסינמטקים, אלא בחוץ, בשכונה, תוך שהוא מפנה את הזרקור אל ועל השיכונים, השכונה והסיפורים שבתוכה.

כך נולד פסטיבל 'על שיכונים' - חגיגת קולנוע בת שלושה ימים שפתוחה ללא עלות לקהל הרחב במרחב השכונתי וחוזרת השנה בפעם השנייה. הפסטיבל המיוחד יתרחש השכונה בשכונה ג׳ - וסביב חצר קולנוע אורות המיתולוגי שנמצא נטוש זה מספר שנים.

במהלך הפסטיבל יוקרנו סרטים קצרים במגוון הז'אנרים שמתכתבים עם נושאים של שכונה, זהות מקומית ופריפריה ומספר של סרטים ישראליים באורך מלא, בניהולו האמנותי של דור לוי. בנוסף, יתקיימו כיתות אמן, מפגש אישי של היוצרים יחד עם הקהל, מיצג וידאו על בנייני השכונה והופעות של אמנים והרכבים מקומיים.

"עבורי השיכונים הם מספרי הסיפור של החברה הישראלית" אומרת מנהלת הפסטיבל יעל רומני, "טמון בהם גיוון, צבע, שכנות, רב תרבותיות וגם יופי לצד מורכבות. ׳סרטים על שיכונים׳ נולד במטרה לייצר נקודת מבט שונה ורעננה על שכונות השיכונים דרך קולנוע. בחרנו לקייים שוב את הפסטיבל בבאר שבע - הבית בו הפסטיבל נולד וגדל. באר שבע מלאה בשכונות ותיקות מלאות בסיפורים, אנשים ותרבות שאנחנו רואים להאיר"

דרך תרבות, קולנוע ומפגש שואף הפרויקט הייחודי להפנות זרקור אל ערי הנגב מתוך מטרה ליצור אימפקט וחיבור משמעותי, לכן כחלק מאירוע החגיגי יפיק צוות הפסטיבל סרט דוקומנטרי מקורי על שכונה ג׳. תושבי השכונה יוזמנו לקחת חלק בפרויקט מתמשך בו ילמדו ויצאו לתעד את סיפורם האישי ובכך את סיפור שכונה ג׳, והתוצרים הסופיים יוקרנו בפסטיבל.

הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 7-9.6.22 בשיתוף עיריית באר-שבע, משרד התרבות והספורט, חברת כיוונים, קרן נס הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה.