יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן צילום: רויטרס

סעודיה צפויה להשקיע מיליוני דולרים בהייטק הישראלי. מה זה אומר על הסיכוי לקשרים רשמיים וגלויים בין המדינות. על כך שוחחנו עם ד"ר מיכל יערי מומחית למדינות המפרץ מהאוניברסיטה הפתוחה.

ד"ר יערי מדגישה כי עד כה לא היה ידוע במוצהר על קשרים עסקיים בין סעודיה לישראל, אם כי היו הערכות שקשרים שכאלה קיימים. "רוב הקשרים מתקיימים דרך מדינות שלישיות, כי סעודיה הרשמית אוסרת קשרים עם ישראל כל עוד אין הסכם שלום". במציאות שכזו ההחלטה על השקעת המיליונים משמעותית גם בשל ההיקף הגדול וגם בשל עצם קיומה.

"העובדה שסעודיה מוכנה לקים קשרים כלכליים פומביים עם ישראל, למרות שאין הסכם שלום היא לא החלטה פשוטה. זו החלטה שמעידה על התחממות ביחסים ועל מציאות חדשה ומורכבת שבה גם אם אין הסכם שלום עם סעודיה עדיין מתקיימים קשרים גם ללא ביטוי רשמי".

מדוע המהלך מתרחש דווקא כעת? ד"ר יערי מבהירה שלא מדובר באירוע עכשווי אלא "בתהליך שקורה בשנים האחרונות. ככל שהאתגרים שעומדים בפני סעודיה הופכים גדולים, כך הרצון שלה לפתח קשרים עם מדינות גדל".

"סעודיה היא מדינה בתהליך שינוי משמעותי. היא מנסה להתנתק מהנפט ולפתח אפיקי פרנסה חדשים, היא רוצה לפתח תעשייה מקומית ובעיקר הייטק שיכניס הרבה כסף למדינה ותקל על בעיות האבטלה ותשתנה תדמית ממדינה מיושנת למתקדמת. עבורה ישראל מעוררת השראה בהיותה מדינה שנסמכת על המשאב האנושי. העתקת המודל הישראלי תקדם את סעודיה כלכלית מאוד".

מה גורם לכך שלמרות ראייתה של סעודיה חלק מהקואליציה בה נמצאת ישראל במאבק מול איראן, עדיין לא נחתם הסכם שלום רשמי עם ישראל? "סעודיה שונה ממדינות המפרץ האחרות. יש בשטחה את מכה ומדינה, המקודשות ביותר לאיסלאם, והיא נחשבת לשומרת המקומות הקדושים לאיסלאם ובעשר האחרון היא גם מנהיגת העולם הערבי וככזו היא לא יכולה לעשות פשרות שמדינות אחרות קטנות יותר עשו. סעודיה צריכה לקבל תמורה מישראל על הסכם השלום. לא בטוח שהתמורה היום צריכה להיות אותה תמורה שנדרשה בעבר. נראה שהיום היא תהיה מוכנה להתפשר על דברים שבעבר היא לא הסכימה להם, אבל עדיין יש לסעודיה מגבלות שאין למדינות אחרות. השאלה היא מה היא מצפה מישראל וזה לא ידוע כעת. האם תהיה מוכנה להסכם שלום רשמי למרות שאין תזוזה כלשהי בסוגיה הפלשתינית? אלו שאלות שצריך להפנות לסעודים שלא עונים על כך".

יערי מבהירה כי הפלשתינים בהחלט "נמאסו על הסעודים", כפי שביטא זאת במפורש מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי. "המלך סלמן הוא אדם מאוד מבוגר שתמך בסוגיה הפלשתינית ורוצה לראות מדינה פלשתינית, אבל הבן שלו רואה את הדברים אחרת ואומר שאם בגלל הדאגה לפלשתינים אני לא יכול להגן על המדינה שלי מהאיראנים כי אני לא יכול לחתום על שיתופי פעולה אסטרטגיים עם ישראל ואני לא יכול לשתף פעולה עם חברות ישראליות, אז קודמת הדאגה שלי למדינה ולשלטון והסוגיה הפלשתינית תחכה".

"לא כל הסעודים חושבים כך. לחלקם קשה מאוד עם ההתקרבות לישראל, אבל הדבר הזה נמצא בשינוי. אנחנו בקשרים טובים עם הרבה אנשים בסעודיה ומה שמחבר בין אנשים הוא תרבות, מוזיקה, אוכל ועוד והסוגיה הפלשתינית לא תמיד מככבת בשיחות".