אלעד
אלעד צילום: Yossi Aloni/Flash90

עמדת צה"ל שהוצגה בקבינט המדיני-ביטחוני היא שארגון הטרור חמאס לא מוביל ולא יוזם את הפיגועים הרצחניים שאירעו בישראל בשבועות האחרונים, אלא 'רוכב' עליהם.

עוד העריכו בצה"ל, כי "סימון" של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר הוא מתנה בשבילו שמחזקת את מעמדו, שכן חמאס לא עומד מאחורי הפיגועים האחרונים.

''אין בחומר המודיעיני קשר בין החמאס לפיגועי הבודדים", הוסיפו בצה''ל וטענו כי "החמאס בעזה מורתע מאד ואינו רוצה בהסלמה מול ישראל".

בצבא מעריכים כי הפלסטיני הלא חמוש שנורה למוות אתמול על-ידי כוח צה"ל כשחצה קו התפר ליד טול כרם, לא היה צריך להיהרג והתקרית מתוחקרת.

בתוך כך התברר כי שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הקשה באלעד ונלכדו אתמול (א') אמרו בחקירתם כי אינם חברי חמאס ולא נשלחו לפיגוע הקשה בידי חמאס.

תרגיל חיל הים
תרגיל חיל הים צילום: דובר צה"ל

השבוע נפתח תרגיל צבאי רחב היקף שיימשך ארבעה שבועות ברצף - "מרכבות האש". מדובר בתרגיל ייחודי שמטרותיו הן הגברת המוכנות של צה"ל ובחינת כשירות הכוחות למערכה עצימה וממושכת. בתרגיל ייקחו חלק כוחות צה"ל בסדיר ובמילואים, מכלל הפיקודים, הזרועות והאגפים. ישתתפו בו כוחות לוחמים, מפקדות ומערכים מקצועיים מכלל יחידות צה"ל.

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי הגדיר את הישגיו הנדרשים של התרגיל וביניהם: שיפור המערכת המבצעית ומוכנותה למלחמה לצד הטמעת 'תפיסת ההפעלה לניצחון' בדגש על מימוש מבצעים בקצב גבוה, במהלומות, בהגנה ובתמרון רב-ממדי, זאת תוך תרגול מרמת המפקדה הכללית ועד 'הקצה' המבצעי. בנוסף, הוגדר כי לקחי מבצע 'שומר החומות' יישומו במסגרת התרגיל, במהלך החודש כולו.

התרגיל הינו רב-מדרגי ורב-מערכי ויכלול שילוב יכולות רב-זרועיות ורב-ממדיות בלחימה היבשתית, האווירית והימית, במימד הקיברנטי והספקטרלי, במענה הלוגיסטי הרב-זרועי ובהפעלת האש. במהלך התרגיל, יתורגל שילוב יכולות בין ארגוני הביטחון ומשרדי הממשלה השונים. בנוסף לכך, התרגיל יבחן את ציר הפעולה מהרמטכ"ל והמפקדות הראשיות במטה הכללי ועד לוחמי צה"ל בשדה הקרב.

התרגיל יכלול התמודדות עם אתגרים ואירועים מתפרצים בכלל זירות הלחימה, לצד תרחישי מעבר משגרה לחירום במרחב הצבאי והאזרחי. כמו כן, יתורגלו תוכניות אופרטיביות בהתאם לתרחישים המתורגלים ויבחנו יכולות אספקת שירותים שונים ומאמץ הצלת החיים בעורף.

התרגיל ישלב גם שני תרגילי אוגדה רחבי היקף, בסדיר ובמילואים – עוצבת הפלדה (162) ועוצבת האש (98).

במסגרת ניהול התרגיל יתקיימו צוותי תחקור ולמידה רב-זרועיים בנושאים נבחרים. זאת במטרה לשפר את תפקוד הכוחות והמפקדות ולקיים תהליך הפקת לקחים ויישומם, לצד מימוש לקחי תרגילים מטכ"ליים קודמים.

במסגרת התרגיל ובמהלך החודש כולו תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון: כלי רכב צבאיים ומשוריינים, כלי טיס וכלי שיט. התרגיל תוכנן מראש כחלק מגרף האימונים לשנת 2022.