חנוכת הכיכר בגבעת משואה
חנוכת הכיכר בגבעת משואה צילום: דוברות ירושלים

ראש העיר ירושלים משה ליאון חנך אתמול (ב') כיכר על שם רפי וקנין הי"ד בכניסה לשכונת גבעת משואה.

רפי וקנין הי"ד נולד בשנת 1927 בעיר קזבלנקה שבמרוקו והתחנך בבית ספר "כל ישראל חברים בעיר". בשנת 1947 עלה לישראל, התגייס לאצ"ל ולחם במלחמת העצמאות בירושלים.

לאחר שהות של כשנתיים בארץ, חזר למרוקו, ובשנת 1955 גויס לשלוחת המוסד שנקראה "המסגרת", אשר היתה אחראית על העלייה הבלתי לגלית ממרוקו לארץ. וקנין היה ממייסדיה וממפקדיה הבכירים של המחתרת הציונית "המסגרת".

וקנין פעל ללא לאות להעלאתם של אלפי יהודים ונעצר ב"מבצע בזק" במרוקו על ידי שלטונות המדינה, עונה בצינוק פעמים רבות עד אובדן הכרתו. כשגסס למוות, התירו שלטונות מרוקו למשפחתו להטיסו לטיפול בצרפת.

משה ליאון
משה ליאון צילום: דוברות ירושלים

בטרם השיב נשמתו לבורא בבית החולים ובשארית כוחותיו, לחש לאשתו מרי את המשפט שנחקק בזיכרונה של יהדות מרוקו: "מרי, לא סיפרתי ולא גיליתי להם כלום". וקנין ז"ל נפטר ב-27 ביוני, 1961 והובא למנוחת עולם ב-11 ביולי באותה שנה, בטקס ממלכתי בבית הקברות בגבעת שאול בירושלים.

ראש העיר ירושלים משה ליאון: "רפי וקנין ז"ל היה איש מיוחד ורב פעלים. הוא עשה את מלאכתו בשקט, בצנעה, מבלי לשתף אף אחד בעשייתו הבלתי נלאית ופעל ללא חשש ומתוך אמונה בצדקת הדרך, למען ארץ ישראל והיהודים ברחבי העולם. ציינתי לא אחת, כי עיריית ירושלים בראשותי תמשיך להבליט ולהנציח את האנשים היקרים שתרמו רבות למדינה ולאזרחיה, וכך נמשיך לעשות".