טלי חטואל ובנותיה הי"ד
טלי חטואל ובנותיה הי"ד באדיבות המשפחה

לפני 18 שנה, גילה דוד חטואל מה זה אומר להיות לבד. בפיגוע נורא שהתרחש בי"א באייר תשס"ד, איבד דוד בנשימה אחת את אשתו טלי, ואת ארבע בנותיו – הילה, הדר, רוני ומירב הי"ד.

זה היה יום רגיל של קיץ, ודוד היה עסוק בעבודתו כמנהל בית ספר יסודי באשקלון. התקופה היא תקופת טרום הגירוש מגוש קטיף ויישובי צפון השומרון ובאותו יום נערך משאל מתפקדי הליכוד בעד ונגד תכנית ההתנתקות.

טלי הייתה בדרכה מבית המשפחה במושב קטיף, יחד עם ארבע בנותיה, בדרך לאשקלון ברכב הסיטרואן המשפחתי. מטרת הנסיעה הייתה לאסוף את דוד ממקום עבודתו ולנסוע יחד להפגין נגד תוכנית ההתנתקות בקלפיות של משאל מתפקדי הליכוד.

לתרומה לבית הכנסת לזכר טלי חטואל ובנותיה הי"ד לחצו כאן

בין גוש קטיף ל'ציר כיסופים' שבו נסעה פתחו מחבלים ארורים באש תופת על מכוניתה של טלי ורצחו את כל יושבות הרכב מטווח אפס. על מכסה המנוע של הרכב, שספג פגיעות רבות של קליעים, נותרה כרזה שמכוונת למצביעי הליכוד: "לב יהודי מצביע נגד".

באבחה אחת, הפך דוד חטואל מאיש משפחה שמצפה לילד חמישי, בן אחרי ארבע בנות, כשטלי בחודש השמיני להריונה, למי שחרב עליו עולמו ונותר לבד. "זאת מציאות שאי אפשר אפילו לתאר אותה", מספר דוד, "זה דברים שאתה לא מעכל בכלל באותו רגע", גם 18 שנים לאחר היום הנורא ההוא עוד קשה לו להיזכר באותה תקופה מרה.

"באותו הזמן נותרתי לבד בעולם. שתים עשרה שנים היו לי חיים מאושרים עם טלי והבנות שהסבו לנו אושר רב. כל אחד והמיוחדות שלה – הילה והדר ורוני ומירב. צריך לציין, ואני משתדל לעשות זאת בכל שנה, שהילה הייתה בת 10, בחישוב מהיר היא הייתה צריכה להיות היום בת 28. וזה הסדר, הדר הייתה בת 9, הייתה צריכה להיות היום בת 27. ורוני הייתה בת 6 והייתה צריכה להיות היום בת 24. ומירב הקטנה, שהייתה בסך הכל בת שנתיים, הייתה צריכה להיות בת 20 היום. והכאב הוא חד".

כששואלים אותו איך אפשר לקום ממשבר גדול כזה, הוא עונה שבאותה התקופה זו השאלה שהוא שאל את עצמו כל הזמן. "היו רגעים של כביכול ייאוש כזה, שחשבתי שאין סיכוי שאפשר לצאת נורמליים מאסון כל כך גדול. אבל ברוך ה' בזכות האמונה בקב"ה, מההתחלה ועד הסוף, ותפילה אליו והחיבור עם המשפחה המורחבת והקהילה שבה אני גר, אז מושב קטיף בגוש קטיף – והיום כרמי קטיף שבחבל לכיש, והחברים הקרובים הם היו השליחים לתת את הכוחות להתמודד עם המשבר הזה. כמובן שגם המשך השגרה, כל חיי הייתי מחנך וניהלתי בתי ספר ואני עוסק בחינוך הרבה שנים, לחזור ולעסוק בחינוך זה בהחלט מחיה".

לתרומה לבית הכנסת לזכר טלי חטואל ובנותיה הי"ד לחצו כאן

דוד מנסה להסביר את המנגנון אשר גרם לו לרצות להמשיך בחייו, ומספר כי "בשבעה הגיעו לנחם המון אנשים, מראש הממשלה ועד אנשים פשוטים שהגיעו מחו"ל, מכל גווני הקשת. אבל אני חושב שהניחום המשמעותי ביותר היה כשהגיעו אליי אנשים שחוו שכול כזה או אחר – אלמנים, אלמנות, הורים שכולים – שסיפרו לי את סיפורים וראיתי אותם בפרספקטיבה של זמן רחב וזה נתן לי זיק של תקווה שאולי בכל זאת אפשר".

"במהלך השבעה אספתי חברים ואת האחים של טלי ויחד אמרתי להם, 'תשמעו, אתם לא תשאירו אותי לבד. אתם תתמכו בהתחלה, ואני אעשה הכל על מנת לקום ולצמוח מהמשבר הזה מחדש". ואכן, דוד התחתן בשנית, וכיום הוא אב לשישה ילדים. גם אחרי כל הזמן הזה הוא לא עוצר לרגע וממשיך לתרום לקהילה לזכר טלי ובנותיו הי"ד. "יש לנו עמותה שנקראת 'טלי ביד רמ"ה', לזכר הבנות שמסייעות למשפחות מאותגרות פוריות", מספר דוד. "כבר שנים רבות שהעמותה הזאת עוזרת, כי אמרנו שבמקום שבו נגדעו חיים – נוסיף חיים".

היום הם גרים בכרמי קטיף שבחבל לכיש, המקום אליו עברה מרבית קהילת מושב קטיף שבגוש קטיף תובב"א. לאחר שנים ארוכות של פתרונות זמניים מאז הגירוש, החל היישוב להיבנות בשנת 2016. משפחת חטואל זכתה סוף סוף לבית פרטי משלהם.

ממי שברגע אחד איבד את הכל, בנה דוד חטואל את חייו עם משפחתו החדשה יחד עם הקהילה החזקה של כרמי קטיף ובימים אלה פועל דוד יחד עם קהילת כרמי קטיף להקמת בית כנסת קבע ביישוב. לאחר שבמשך שנים מאז ההתנתקות, נאלצו בני הקהילה להתפלל במבנה זמני. דוד אומר: "הגיע הזמן להקים בית כנסת בליבו של היישוב החדש, אשר יהווה את המרכז הרוחני של הקהילה כולה". במבנה בית הכנסת יפעלו בית מדרש וספרייה תורנית. בניית בית הכנסת החלה במהלך שנת 2019 ועלותה צפויה לעמוד על 8,400,000 ש"ח. תקציב הקמתו של בית הכנסת מתבסס על הפיצוי החלקי אשר ניתן על ידי המדינה, אך תקציב זה אינו מספיק לצורך השלמת הפרויקט.

עד כה גויס רוב הכסף בעזרתם הרבה של תורמים חשובים אשר עזרו ליישוב בגיוס סכום הכסף, וכמובן תושבי כרמי קטיף שנתנו מכספם ביד רחבה כדי להעמיד את היכל התורה והתפילה של היישוב. כדי להשלים את הפרויקט, יש כעת צורך בגיוס של 1,200,000ש"ח נוספים.

אנו מזמינים אתכם להשתתף בהנצחת טלי והבנות הי"ד ולהצטרף לפרויקט "עולים קומה, מעמיקים שורשים" באתר גיבצ'אק, ולהיות שותפים בבניית בית הכנסת "טל אורות" לזכרן של טלי חטואל ובנותיה הי"ד בכרמי קטיף. יחד נוכל לסיים את הקמת המבנה ולהעמיק את שורשינו בארץ ישראל.