בני גנץ
בני גנץ צילום: אלעד מלכה

ממשלת בנט איננה 10 מעלות ימינה מממשלת נתניהו. היא 10 מעלות שמאלה ממנה. לא 90 מעלות, בטח לא 180 מעלות, אבל כן 10 מעלות שמאלה.

הממשלה הזו מורכבת מאנשי ימין, מאנשי שמאל, ומאנשי שמאל קיצוני מסוכן. אלא שהשמאל הכי מסוכן בממשלה איננו עומר בר-לב עם כל הלהגים האוויליים שלו, לא מירב מיכאלי, לא ניצן הורוביץ ואפילו לא מנסור עבאס.

השמאלן המסוכן ביותר בממשלה ובמדינה הוא שר הביטחון בני גנץ.

שר הביטחון, מעצם תפקידו, הוא ממשלת ישראל של יהודה ושומרון. זה מבנה השלטון הישראלי מאז תשכ"ז. יכולת העשיה שלו וחופש הפעולה שלו מדהימים, חסרי כל יחס לגבי כל משרד אחר. יכול ראש הממשלה לחשוב לעצמו מה שיחשוב, סמכות ההחלטה היא רק של שר הביטחון.

מחר (חמישי), אם לא היה איזה שינוי פתאומי, אמורה להתכנס מועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי, מת"עבלשון העם והז'רגון הצבאי. על סדר היום של הוועדה עמדו לאישור 25 תכניות, הכוללות 3,988 יחידות דיור. 1,452 יחידות דיור להפקדה – השלב הראשוני של כל תוכנית, ועוד 2,536 יחידות דיור למתן תוקף, שלב אחרון לפני אישור פירסום סופי. לכאורה – חגיגה.

אמנם מהתוכנית המקורית הוסרו כאלפיים יחידות דיור, בתוכן שתי תוכניות בניה מאד מהותיות – אחת במבואות יריחו בדרום בקעת הירדן והשניה במבוא דותן בצפון השומרון - בעיקר בגלל לחץ אמריקני של ממשל ביידן, אבל גם כך מדובר במספרים מרשימים. לשם השוואה, בתקופת ממשל אובמה – המימשלהדמוקרטי הקודם – עם נתניהו כראש ממשלה, בשנת 2014 אושרו 3,800 יחידות דיור, בשנת 2,015 רק 1,132 יח"ד, ובשנת 2016 – 2,983 יחידות דיור.

כעת עומדים לאישור כ-4,000 יח"ד, להפקדה ולמתן תוקף, יותר מכל שנה אחת בתקופת מימשל דמוקרטי, שמטבעו הוא עויין את ההתיישבות (ולפעמים גם את מדינת ישראל עצמה) יותר מהמימשלים הרפובליקנים. מת"ע היתה אמורה לאשר 114 יח"ד בשכונת מצפה דני ביישוב מעלה מכמש – שכונת קראוונים ותיקה המכונה 'התיישבות צעירה', המשוועת כבר זמן רב לאישור הבניה בה.

הבעיה אינה ההחלטה – אלא הביצוע. וכאן הכל בידיים של גנץ.

לשם ההבהרה: ביהודה ושומרון, בניגוד לכל מדינת ישראל, כל תוכנית בניה צריכה לקבל חמישה אישורים שונים של הדרג המדיני, קרי שר הביטחון: השלב הראשון הרשאה לתכנון. אחרי שראש המועצה מקבל הרשאה לתכנון, כלומר רשות לתכנן, ומכין את התוכנית, התוכנית עולה להפקדה. זה השלב השני בו נדרש אישור של הדרג המדיני. ברגע שההפקדה אושרה במת"ע, יש צורך בפירסום – שלב שלישי של אישור הדרג המדיני. מרגע הפירסום יש 60 יום של הפקדה, ואז התוכנית עוברת לשלב מתן תוקף – אישור רביעי של הדרג המדיני. השלב האחרון אחרי מתן תוקף הוא אישור פירסום ליציאה לבניה, שגם הוא דורש אישור של הדרג המדיני.

בין השלב השני והשלישי, אחרי שהתוכנית אושרה להפקדה, הרי כדי שההפקדה תיכנס לתוקף, ל-60 יום, המועצה צריכה בתוך 15 יום להוציא נוסח פירסום, שאותו היא מקבלת מהמינהל האזרחי, שמקבל אישור משרד הביטחון. זה הנוהל שנקבע בהחלטת ממשלה 150 של ממשלת נתניהו הראשונה, מחודש אב תשנ"ו, אוגוסט 1996. כל עוד המועצה לא מקבלת את נוסח הפירסוםמהמינהל האזרחי, אין משמעות לאישור ההפקדה. כך גם עם תוכנית שמת"ע אישרה למתן תוקף. היא חסרת משמעות כל עוד שר הביטחון לא אישר למינהל האזרחי להוציא את נוסח הפירסום. הנוהל נקבע כדי שלשר הביטחון תהיה שליטה מלאה על המהלך.

הפרות ההבטחות של בני גנץ

וכאן בדיוק מפגין בני גנץ את כוחו לרעה.

הכינוס הקודם של מת"ע היה באוקטובר אשתקד. באותה ישיבה אושרו כ-1,344 יחידות דיור להפקדה ועוד 2,000יחידות דיור לתוקף – סה"כ 3,144 יחידות. עבר זמן, ומסתבר שמתוך הכמות הזו, 1,721 יחידות דיור שמשרד הביטחון היה אמור לתת למועצות נוסח פירסום לקראת השלב הבא, הוא פשוט לא נתן. כך שמתוך 3,144 יחידות דיור – 1,721 התוכניות לגביהן מעוכבות. הן לא יכולות לעלות שלב. פשוט תקועות, בהחלטה של גנץ, הפועל כמנהיג השמאל הקיצוני: הוא טירפד העברת 800 דונם של אדמות מדינה לידי היישובים בבקעת הירדן עוד כשר ביטחון בממשלת נתניהו.

לפני חודשיים, בגיליון מס' 675, חשפנו כאן כי גם בנושא איתמר גנץ מפר ברגל גסה את ההסכם עליו חתם, כשהוא מעכב לא רק את הקמת הישיבה ביישוב אביתר בשומרון, אלא אפילו את הצעד המקדים שבסמכותו, שבלעדיו לא ניתן לבצע שום מהלך – הכרזה על שטח אביתר כאדמות מדינה, לאחר שסקר שביצע המינהל האזרחי העלה כי כ-60 דונם באזור יכולים להיות מוגדרים ככאלה. אבל ללא הכרזה על השטח כאדמת מדינה, אין שום משמעות לסקר שבוצע.

וזה אותו גנץ שנתן מילתו לרב חיים דרוקמן, לרב של השומרון אליקים לבנון, לראש המועצה יוסי דגן, שברגע שהסקר יושלם הוא יכריז על השטח כאדמת מדינה. הוא זה שאמר לרב דרוקמן: 'אני אעשה זאת בזמן הכי מהיר שאפשר'.

בעבר היתה לראשי מועצת יש"ע כתובת שאיתה אפשר היה לדבר – עוזר שר הביטחון. בדרך כלל היה זה מישהו מתוך ההתיישבות – אלי כהן, רון שכנר, אבי רואה, קובי אלירז. כיום מכהן בתפקיד אבי אלימלך, אדם שצמח במקורו במתפ"ש (תיאום הפעולות בשטחים) – אחד הגופים העויינים במערכת את ההתיישבות, שאותו מנהל מתאם הפעולות בשטחים אלוף רסאן עליאן, שמתפקד בפועל כסוכן של האוייב הפלשתיני במטכ"ל. עליאן וגנץ הם אלו הדוחפים 'להלבין' גם את הבניה הפלשתינית הלא-חוקית, אלפי בתים – וחמור מכך: הם לא מונעים מהרשות הפלשתינית להמשיך ולבצע את ההשתלטות שלהם על שטחי C שבשליטה ישראלית להלכה, בכך שאינם מזדרזים להפעיל את המינהל-האזרחי להרס מיידי של כל בניה כזו.

ככל הידוע, שר הביטחון בני גנץ עמד 'להלבין' בניה פלשתינית בלתי חוקית במזרח גוש-עציון, במספר כפרים פלשתינים. מדובר בין היתר בכפר חירבת כיסאן שבין מעלה-עמוס לתקוע, שבו מתגורר אחד מבכירי הרשות הפלשתינית ולכן אבו-מאזן ביקש להלבין את הבניה שם, ובכפר חרמלה הסמוך לתקוע, שממנו יצא השבוע המחבל שחוסל בעת שחדר ליישוב תקוע. בניה נוספת היא בכפר חרבת פוקיקיס שממזרח ליישוב נגוהות, על הציר המחבר את נגוהות עם אדוריים. בכל המקרים מדובר בבניה פלשתינית לא חוקית בשטח C שהפלשתינים בנו כחלק מהמאמצים שלהם להשתלט על שטחי יו"ש שבשליטה ישראלית.

עוזר השר אבי אלימלך צמח במערכת הזו. הרגשות שלו הן כלפי המערכת, לא כלפי ההתיישבות. כולם שותפים לאותו פשע של אובדן השליטה שלנו ביו"ש.

חגי הוברמן הוא עורך השבועון "מצב הרוח"