חנה קטן
חנה קטן ערוץ 7

הגמרא במגילה מספרת על האמורא אביי שנשלח ע"י רבו רבה להעביר משלוח מנות לראש הגולה, הנסיך של יהודי בבל, והוא הגיע אליו עם משלוח המנות אחרי סעודת פורים כאשר כבר היה שבע, אך שם הגישו לו שישים צלחות עם בישולים שונים, וזה היה כה טעים שהוא סיים את הכול 'וכמעט בלע גם את הצלחות עצמן', כך מתארת הגמרא, והיא מסכמת שלדברים טעימים כנראה תמיד יש מקום בבטן. זה מזכיר מצב רפואי פתולוגי הנקרא בולימיה- הפרעת אכילה המתבטאת בבולוסים של אוכל בכמויות בלתי נשלטות שלאחריה הקאות יזומות עד כדי חמצת אוימה של תעלת הלוע.

אבל הפרעות האכילה היתר שכיחות קשורות למיעוט אכילה. התופעה שכיחה, והשכיחות ממשיכה לעלות כל הזמן, וחוצה אוכלוסיות. ויש גם בנים הסובלים מכך. חלק מההופעות ההתנהגותיות הרבות הן- עיסוק אובססיבי במשקל, בדיאטות רזון, בשליטה באכילה, ובמראה החיצוני . ספירת קלוריות, או בחינה דקדקנית ואובססיבית של מרכיבי המזון, שקילה יומיומית או מספר פעמים ביום, חוסר נוחות או הימנעות מאכול ליד אנשים אחרים, ריטואלים וטקסים סביב אכילה והתעסקות במזון ,הימנעות מפגישות עם חברים, עיסוק בפעילות גופנית בצורה אובססיבית ועוד.

סימנים גופניים אופייניים הם- תנודות ניכרות במשקל הן למעלה והן למטה, תלונות במערכת העיכול, סחרחורת במיוחד במעבר לעמידה, עילפון או אבדן הכרה, תחושה תמידית של קור, ידיים ורגליים קרות או נפיחות ברגליים, עור ושיער יבשים וציפורניים שבירות, חולשת שרירים ועוד.

החזרת המערכת לאיזון היא בעיה קשה ומורכבת, אורכת זמן רב ולעיתים אף אינה מצליחה להגיע לפתרון. הפרעת האכילה עלולה לפגוע נזק בלתי הפיך בהתפתחות בריאה של העצם, ולהביא לאוסטאופורוזיס בגיל צעיר. מדובר על טיפול הורמונלי ארוך טווח בשילוב עם עליה מכוונת במשקל ושמירה על BMI תקין, לעיתים בשילוב עם טיפול התנהגותי-נפשי. היות והפרעות האכילה בדרך כלל מלוות בנטייה אובססיבית-קומפולסיבית, הערכה עצמית נמוכה, נוקשות, ונטייה לדיכאון - חשוב ביותר לתת את הדעת גם לאיזון הנפשי של הנערה הסובלת.

העולם המערבי מייצר אשליה של יופי מדומה, המתבטא ברזון קיצוני. חברות הפרסום מזמינות מחקרים מעמיקים כדי לתהות אחר הפסיכולוגיה של הצרכן, כולל מעקב אחר תנועות עיניו בזמן הציפיה בפרסומות, והן מצליחות למשוך את הציבור לכיוון שלהן. התקשורת מעצבת תודעה שרזה זה יפה, ולעיתים דווקא רזה מאוד... הצעת חוק מעניינת וחשובה עלתה בזמנו בכנסת בנושא זה בידי ד"ר רחל אדטו, אז חברת כנסת מטעם 'קדימה', וגינקולוגית במקצועה. היא הציעה להגביל את ה-BMI של נערות העוסקות במשחק ובדוגמנות, למינימום של 19, על מנת להגן על בריאותן הגופנית והנפשית של נערות רבות. היא ביקשה גם לאסור את השימוש בפוטושופ בעיצוב תמונות של דוגמניות.

הבנת המורכבות העומדת מאחורי תופעה זו יכולה אולי להאיר את עינינו לגבי פעולות מנע מערכתיות למחלה קשה זו, במקום עיסוק בכיבוי שריפות, שזו הגישה הרווחת. וזה מתחיל בתקשורת. לייצר דימויי יופי מסוג אחר, וזה מתחיל בכוכביות תקשורת בריאות בשר. בעיני, זה גם יותר נשי. אבל זה כבר עניין של טעם.

הרגשת השבע הנעימה והחיובית, שנמצאת בדיוק בתפר שבין סוף הרגשת הרעב לבין תחילת הרגשת המלאוּת הפחות נעימה, היא חלק חיוני מההרגשה הטובה של האדם. לא לשוא אמר שלמה המלך ע"ה 'מתוקה שנת העובד אם מעט ואם הרבה יאכל, והשבע לעשיר איננו מניח לו לישון' – כאן הכוונה לעשיר שמשביע את עצמו מעבר לדרוש. אבל ברכת ה' היא לאכול במידה הנכונה-'ואכלת ושבעת וברכת את ה' אלוקיך'.