שבתי סבתו
שבתי סבתו צילום: באדיבות המצולם

בימים בהם בעיות שבחרנו להתעלם מהם במשך שנים צפות בשיא עוצמתן בדמות מעשי טרור ופיגועים, יש מי שמצביע על בעיה עמוקה נוספת: מחסור חמור בהיצע בענף העבודה העברית.

שבתי סבתו עוסק למעלה מעשור בענף הבנייה. הוא מנהל עבודה בחברה קבלנית בתחום התשתיות, שעובדת רק בעבודה עברית. כמי שמכיר את הבעיות בשטח הוא מצביע על מצב של חוסר אפשרות כמעט מוחלט למצוא עוד יהודים שירצו להתפרנס בכבוד מעבודות מסוימות, בעיקר עבודות כפיים.

"המצב משתפר מיום ליום, יותר אנשים מצטרפים לענף העבודה הזה וגם בתודעה נכנסה הרבה ללקוחות וזה הכי חשוב", אמר סבתו בשיחה עם ערוץ 7. "אבל עדיין, ככל שהאוכלוסייה גדלה ככה צריך יותר עבודה. בכל הארץ יש מחסור. אני לא מדבר רק על אזור מסוים. אני מדבר עם חקלאים, אני מדבר עם אנשים, זה מאוד מעסיק אותי הנושא הזה. אני שומע מכל מיני מקומות את הקושי של הקבלנים והיזמים להעסיק יהודים. הם אומרים לי: אין, מאיפה אתה רוצה שנמציא?".

לדבריו, מיום ליום יש יותר לקוחות שמעוניינים בעבודה עברית אך שורש הבעיה היא המחסור באנשים שיהיו מוכנים לעבוד. "מילא היו אומרים המחיר יקר, זה עניין אחר", אמר. "אבל העניין שזה כבר בשליטה שלנו, הדור הצעיר. זה כמו שבצבא אנחנו מבינים שאי אפשר להביא שכירי חרב שיילחמו בשבילנו כי אי אפשר לסמוך על אף אחד בזה. גם בזה זה אותו דבר, זה מלחמה. ברגע שנכניס את זה לתודעה אז נצליח לגייס הרבה אנשים לדבר הזה".

"המדינה יודעת ומודעת לבעיה הזאת", הוא טען. "אפשר לראות את זה בעבודה המועדפת. מה זו העבודה המועדפת? איך אומרים בלשון עדינה, רוצים כמה שיותר שיהודים יעבדו איפה שאין יהודים; בנייה, מלונאות, חקלאות. זה בסוף מתחיל מבתי הספר, מהמורים, בעיקר מהתיכון, שמה בונים את העתיד של הנוער. צריך להחדיר לאנשים שזאת לא בושה לעבוד בידיים".

"אפשר להשפיע במכינות הקדם צבאיות", הוסיף. "אפשר להשפיע בתוך הצבא הרי כל חייל עובד קורס משתחררים. אני הייתי בקורס משתחררים. מדברים על עבודה מועדפת, אבל לא מספיק מכניסים לתודעה של הציבור הישראלי כמה זה חשוב הענף זה".

"עוד משהו שיכול לעזור מאוד, וזה הדבר המרכזי, זה איך שהחברה מסתכלת על אנשים שעובדים בעבודת כפיים", הדגיש. לדבריו, "אם החברה תתן הרגשה לאלו שעובדים בידיים שהם עובדים במקצוע מכובד ולא יסתכלו עליהם מלמעלה כאילו 'אתם החמורים, וזאת עבודה פשוטה, וזה לא נחשב ולא במעמד', אם אנחנו נכניס לתודעה שלהיות פועל בניין זה דבר חשוב וערכי וכמו שהיום אתה מסתכל על לוחם ומעריך אותו, אותו דבר אם הציבור הישראלי יתן גב לאלה שעובדים בעבודות כפיים, לעבודות שהן לא כביכול עם ה'שואו' - אז יותר אנשים ירצו לעבוד בעבודות האלה".

לדברי סבתו, ישנו מחסור לא רק בתחום הבנייה. "זה לא רק מסתכם בבניין", אמר. "הם התרחבו כבר להמון תחומים. בהתחלה לא רצינו לעבוד בבניין אז הם נכנסו לתחום הבניין כי אין יהודים. אחרי זה לא רצינו להיות נהגי אוטובוס, אחרי זה לא רצינו להיות רוקחים. פחחות וצבע למכוניות זה תחום שאין בו יהודים, זה נדיר לראות פחח יהודי. זה תחומים שנעלמו ורק הם נמצאים שמה".

"בסוף הנקודה היא שאם הם יחליטו יום אחד שהם לא באים לעבודה הכלכלה שלך נרדמת", הסביר. "הם מזיזים הכלכלה. הם הנהגי משאיות שמביאים אוכל למכולות, הם הנהגי מוניות, הם לוקחים את התלמידים ללימודים. בשורה התחתונה הם מזיזים את הגלגלים של הכלכלה. מצד אחד אנחנו רוצים להיות עם חופשי בארצנו מצד שני אתה כבול בידיים שלהם".