בנייה. אילוסטרציה
בנייה. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מהי בנייה רוויה?

בנייה רוויה הינה בניה צפופה בקומות של בנייני דירות או מגדלי דירות. הבנייה מנצלת את עתודות הקרקע בצורה הטובה ביותר. בשל מיעוט השטחים במדינת ישראל, אין אפשרות אחרת מלבד סוג בנייה זה במטרה לענות על הביקוש של זוגות צעירים.

בנייה מסוג זה הוא מונח המשמש באדריכלות לתיאור בניין צפוף מאוד, שבו החללים הפנימיים ארוזים היטב. ההגדרה של בנייה מסוג זה היא מונח המשמש באדריכלות לתיאור בניין צפוף מאוד. דרך נוספת לתאר סוג זה של בנייה תהיה במונחים שלה - "בניין צפוף המגיע לקיבולת המקסימלית שלו".

ניצול הנכסים של היזמים

בנייה מסוג זה מנצלת בצורה טובה את הנכסים של היזמים. מדובר על בנייה אשר נחשבת מבוקשת באזורים של מרכז הארץ וגם בפריפריה. עם זאת, בנייה מסוג זה עשויה ליצור עומס כבד על התשתיות העירוניות כאשר המרכזית בין התשתיות היא התחבורה. כתוצאה מהבנייה הנ"ל עשויים להיווצר עומסי תנועה. עם זאת, אין ספק כי היתרונות עולים על החסרונות ובנייה מסוג זה משרתת את רבים.

איך בניה רוויה תשפיע על העתיד?

לשאלה כיצד בנייה רוויה תשפיע על העתיד, הרי התשובה היא כי בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר בניינים גבוהים כמענה לביקוש בקרב זוגות צעירים. בישראל ובה יש זוגות צעירים רבים ניתן למצוא פתרונות לזוגות צעירים וכך בניינים רבי קומות יהפכו לסטנדרט בשנים האחרונות. בשנים הבאות יהיה ניתן לראות שינוי משמעותי בכל הקשור לבתים צמודי קרקע בישראל- בתים צמודי קרקע בישראל צפויים להיעלם לטובת בנייה מסוג זה. ככל שהגלובליזציה תחדור לחיים שלנו יותר ויותר, כך רבים יעדיפו לחיות בעיר וליהנות מרמת שירותים גבוהה במיוחד כמו ספורט, תרבות ופנאי והערים השונות יאלצו לספק זאת לתושבים החיים בהן.

מה התפקיד של האדריכל בבנייה מסוג זה?

בהשוואה למבנים אחרים, כאשר מדובר על מבנים מסוג זה לאדריכל יש תפקיד אחר- הוא לא יכול לדעת את הצרכים של הדיירים והרצונות שלהם בשל העובדה כי מדובר על בנייה זהה, אבל ניתן להתגבר על כך באמצעות בנייה המכוונת לערכים של כל הדיירים המתגוררים בבניין. חשוב ביותר לבחור אדריכל שיהיה בעל ניסיון רב בתחום על מנת לקלוע לטעמם של הדיירים העומדים להתגורר בבניין מסוג זה.

רגע לפני סיום

אין ספק כי בשנים האחרונות ניתן לראות את השינוי החל בענף הבנייה, מה שבא לידי ביטוי בדירות צפופות יותר ומגדלים רבי קומות בהשוואה לבתים פרטיים. היום דיירים רבים מעדיפים להתגורר בדירות הנבנות באמצעות שיטת הבנייה הנ"ל וליהנות מאיכות חיים במסגרתה יש להם את כל אירועי הפנאי קרוב לבית.