פיליפינים
פיליפינים צילום: ISTOCK

כמעט ארבעה עשורים לאחר שאביו הרודן פרדיננד מרקוס הודח מהשלטון, בנו, פרדיננד מרקוס ג'וניור, רשם ניצחון היסטורי כשכבש את השלטון.

הנשיא לשעבר הואשם באינספור מעשי שחיתות שביצע במהלך שנות שלטונו, כולל גניבה של תשעה טונות של זהב מאוצר המדינה והעברה לחשבונות בנק פרטיים שלו, גניבה שיטתית של כספי מדינה והעברתם לחשבונות שלו ושל קרוביו ומקורביו.

הוא גם הואשם בדיכוי אכזרי וחסר רחמים של מתנגדים פוליטיים, וכן זיוף נתונים ועובדות היסטוריות כולל שינוי פרטיו האישיים והצגתו כגיבור מלחמה במלחמת העולם השנייה, למרות שלטענת חוקרים מעשיו באותה מלחמה לא הצדיקו הענקת אותות גבורה והצטיינות על פעלו.

התפנית במעמדו של הרודן המודח התחוללה לפני כשש שנים, כשלשלטון בפיליפינים עלה הנשיא רודריגו דוטרטה, איש צבעוני עם פה גדול שלא חשש מלקלל את נשיא ארה"ב בבוטות רגע לפני שנפגש עמו, ושיצא למבצע לחיסול עבריינים במסגרתו ירו שוטרים בכל מי שהיה חשוד בהשתייכות לארגוני פשיעה, בטענה שהוא ניסה להתנגד למעצר ואיים עליהם.

דוטרטה זכה לאהדה רבה בפיליפינים, והוא טען כי לרודן מרקוס נעשה עוול היסטורי, וכי כל האישומים נגדו היו פוליטיים. דוטרטה אף תכנן להעביר את גופתו החנוטה של מרקוס לקבורה מחודשת בבירה מנילה, בטקס הלוויה ממלכתי עם כל הגינונים השמורים להלוויות של נשיאים. התכנית עוררה זעם רב מצד מתנגדי מרקוס ובני המשפחות שאיבדו את יקיריהם בגלל רדיפה פוליטית מצד הרודן.

לקראת סוף כהונתו כנשיא הפיליפינים, ולנוכח העובדה שהחוק במדינה מגביל את הנשיא לכהונה אחת בלבד בתפקיד, שמשכה שש שנים, נדרש דוטרטה למצוא מחליף שימשיך את מורשתו, ובמשך זמן רב שקל את האפשרות לקדם את בתו להתמודדות על התפקיד.

בתו של דוטרטה מילאה בשנים האחרונות את התפקיד שאביה מילא לפני שהפך לנשיא, כראש העיר מינדנאו, ורבים טענו כי היא העתק מושלם של אביה, ויכולה לכהן כנשיאה תחתיו.

אלא שבסופו של דבר החליט דוטרטה לחבור למרקוס הבן, שמצדו הציע להציב את בתו של דוטרטה כסגנית הנשיא, וכך התמודדו השניים בבחירות וזכו בניצחון סוחף.