ד"ר ארז ברנבוים
ד"ר ארז ברנבוים צילום: דוברות אסותא אשדוד

'רואים את הנולד' - כנס הגינקולוגיה בראי ההלכה שיתקיים השבוע בבית החולים אסותא באשדוד הוא מיזם משותף של מחוז הדרום של מכבי שירותי בריאות, בית החולים אסותא ומכון פוע"ה. את הכנס מובילה ד"ר רחלי מיזן, ראש מחוז הדרום במכבי שירותי בריאות, שנכנסה לתפקיד לפני חודשים ספורים עם חזון ואג'נדה של הענקת שירותי רפואה מותאמים לקהילה.

מחוז דרום של מכבי, המונה כמאתיים יישובים - מרחובות ועד אילת, כולל מצפה רמון, ירוחם ואף דרום הר חברון - נפרשׂ למעשה על כמעט מחצית משטח מדינת ישראל וכולל מגוון רחב והטרוגני של מגזרים וקהילות. ראש המחוז ד"ר מיזן מביאה איתה לתפקיד שנים רבות של עשייה בתחומי הבריאות. בין היתר היא שימשה קצינת בריאות ראשית בצה"ל, אחות ראשית בבית החולים אסותא ועוד. לתפקידה במכבי היא נכנסה מתוך שליחות, עם האג'נדה שהיא מובילה - לקדם את בריאות התושבים בצורה שמותאמת לאורחות החיים שלהם, לשפר את הזמינות והנגישות ולהעניק מענה הולם לצורכי הלקוחות. גם הכנס שנערך כעת הוא חלק מהחזון, השאיפה והדרך - שכל חבר במכבי ירגיש שהשירות מותאם לאורחות חייו ולצרכיו.

"הכנס הוא אבן דרך משמעותית בהגשמת החזון שלנו"

ד"ר מיזן מספרת מאיפה הכול התחיל: "הרעיון לכנס משותף של שירותי בריאות מכבי עם בית החולים אסותא באשדוד ומכון פוע"ה העוסק בפוריות ורפואה על פי ההלכה עלה מתוך הצורך שזיהינו. במהלך העבודה עלה כי הרופאים לא תמיד מודעים לדילמות ההלכתיות שקשורות ברפואת נשים ופריון, ומנגד - רבנים ויועצים הלכתיים אינם מודעים להיבט הרפואי של כל החלטה הלכתית ולמשמעות של כל בדיקה או טיפול שהרופא ממליץ עליהם. הכנס הזה הוא חלק מעבודה אסטרטגית מקיפה שאנחנו עושים במחוז במטרה להעניק לחברים את המעטפת הכוללת של כל הצרכים הרפואיים שלהם בהלימה לאורח חייהם. הכנס למעשה מאגד את שלושת הגופים שנוטלים חלק במערך הזה במהלך חייה של האישה - קופת החולים שנותנת את המענה בתוך הקהילה, בית החולים שמעניק את הטיפול המקצועי לפני הלידה, במהלכה ולאחריה, ומכון פוע"ה שמתמחה בהיבט ההלכתי של הנושא.

"בכנס תינתן הזדמנות לכל הצדדים השותפים לשמוע ולהשמיע, ובכך מצד אחד לחשוף את אנשי ההלכה לתהליכים ולהתפתחויות הרפואיות הקשורים לגינקולוגיה, ומנגד לחשוף את הרופאים לדילמות ההלכתיות שהם לא מכירים. על ידי זה נצליח ליצור חיבור ושיח משותף שיעלה את המודעות של שני הצדדים".

ד"ר ארז בירנבוים, מנכ"ל בית החולים הציבורי אסותא שמארח אצלו את הכנס, רואה אף הוא חשיבות רבה בקיומו: "אצלנו באסותא הגישה היא 'קהילה שיש לה בית חולים', כך שכל חיבור עם הקהילה הוא מבורך ורצוי. אנו רואים חשיבות רבה בתפקיד שלנו בכנס הזה בפרט ובעבודתנו בכלל - לסייע לרבנים ולמורי הקהילות להתוודע לאפשרויות הרפואיות הנרחבות והמתקדמות שקיימות וללמוד כיצד להתנהל בצורה הטובה ביותר עבור כל אישה בהתאמה לאורחות חייה ולאמונתה. אנחנו נתקלים במהלך העבודה בבית החולים בסוגיות שונות שדורשות התייחסות הלכתית ואנו מוצאים - בזכות הגישה של כל אנשי הצוות המקצועי והרפואי שלנו, שמבוססת על נכונות לעשות את המיטב עבור המטופל - את הדרכים לספק שירות רפואי מותאם ומיטבי תוך הקפדה על דרישות ההלכה של כל מטופל על פי תפיסת עולמו ודרכו".

הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה, מעניק הצצה לנבכי ההלכה: "חשוב לנו מאוד להגיע לכל מקום שמעניק שירות רפואי בתחום, כדי ללמד, להכשיר ולהעלות לסדר היום הציבורי את השילוב בין הרפואה וההלכה במעגל החיים, כדי לעזור לכמה שיותר אנשים. בכנס הזה קהל היעד הוא רבנים, רבניות, אנשי ונשות מקצוע – הם למעשה האנשים שנמצאים בשטח עבור הציבור וצריכים להכיר את כל החידושים בתחום כדי שיוכלו להפנות את המטופלים למקומות הנכונים ולתת מענה מקצועי ונכון.

"כיום הצוותים הרפואיים מכירים מאוד בערך ובצורך של נוכחות רבנית", מעיד הרב בורשטין, "יש שיתוף פעולה מלא בין הצוותים הרפואיים למערכת הרבנית. מכון פוע"ה נמצא בקשר מתמיד עם הרופאים והם קשובים מאוד להלכות ולהשקפת עולם דתית. הרופאים היום מוכנים ומעוניינים למצוא פתרונות הלכתיים לטכנולוגיות רפואיות מתקדמות, ואנו במכון פוע"ה מברכים על כך".

"בכנס הזה משלבים זרועות - רפואה עם הלכה"

הרב אריה קליין, מנהל אסטרטגיה וקהילות במכבי שפועל רבות לאורך כל הדרך בעידוד יוזמות להידוק הקשר בין הקופה לקהילות ולהנגשת כלל השירותים לקהילות שבמחוז, מספר על הצורך שעלה מהשטח במהלך עבודתו: "כנסים מסוג זה שמתרחשים בשנים האחרונות באים מתוך הצמא לידע גם מצד מערכת הבריאות וגם מצד רבנים ואנשי הלכה. עולם ההלכה לא תמיד מוכר לרופאים, ומהצד השני גם רבנים מעוניינים לשמוע על ההתפתחויות במערכת הבריאות.

"בכנס הזה אנחנו משלבים זרועות - מכבי שירותי בריאות שנותנת את המענה השוטף במרפאות ובמכונים, בית החולים אסותא שנותן שירותי רפואה מקצועית מתקדמת לפני ואחרי הלידה, ומכון פוע"ה שמשמש אסמכתא הלכתית ונותן את ההכוונה. הרופאים למעשה ייתנו את הפן המקצועי ויסבירו על חידושים בתחום, אנשי מכון פוע"ה יספרו על הצדדים ההלכתיים, והרפואה בקהילה תיתן את החלק של השירותים הניתנים גם הם לפי הצרכים של הקהילה הדתית והחרדית".

בין השאר ידון הכנס בשינויים בהיסטרוסקופיה והמשמעות ההלכתית שלהם, בחידושים והתפתחויות בטיפול בבעיות פוריות, בשימור פוריות במקרה של נישואין בגיל מאוחר וכן בסוגיית הלידות השקטות. ד"ר מיזן רואה חשיבות רבה בהעלאת הנושא של לידות שקטות לשיח ולמודעות. בקהילות היא מפעילה מסגרות תומכות שמלוות את הנשים ומספקות תמיכה רגשית ונפשית. "דווקא בנושא של לידות שקטות לא תמיד יש לנשים את מי לשתף, ורפואת הנשים מאוד מודעת בשנים האחרונות לצורך במענה גם לצד של בריאות הנפש", אומרת מיזן.

לא שוכחים את הנפש

הרב בורשטין מספר גם הוא על הנושא: "כמענה לזוגות שעוברים לידות שקטות ישנו הצד הרפואי - אנו מעודדים בירור, ואף מאפשרים ניתוח שלאחר המוות, כיוון שבשונה ממקרים אחרים, מדובר כאן בניתוח שהוא לצורך – כדי ללמוד את הסיבה למקרה ושלא יחזור על עצמו חלילה. בנוסף אנחנו מעניקים מעטפת של ליווי נפשי דרך יועצות פוע"ה, מענה רגשי נשי שהקמנו במכון במיוחד לתחומים של פוריות, היריון, לידה ואישות. כמובן, אנו מנחמים את הזוג ומלווים אותם בהתמודדות עם הפנים קדימה לעבר היריון תקין ובריא בעזרת ה'".

אחת הנקודות המשמעותיות שהרב קליין מצביע עליה לגבי הכנס היא העובדה שיש הרבה ניואנסים קטנים שלציבור החרדי והדתי חשובים מאוד אך הקהילה הרפואית אינה מכירה, והעברת המידע הזה תורמת גם לפתרון הבעיות וגם לקירוב לבבות. לדבריו, "השילוב של רפואה והלכה נותן לנשים וליולדות שלנו את התחושה שהן בבית ושלמערכת אכפת מהן. אנחנו משלבים כוחות כדי לחסוך אשפוזים מיותרים ולהקל על אימהות ממשפחות מרובות ילדים, שיקבלו טיפולים במרפאות בקהילה ולא יזדקקו לאשפוז. אנחנו עושים כל מאמץ שהמטופלים ירגישו בנוח לאורך כל הדרך במיוחד בזמנים כאלו, והנגשת המידע והשיח המשותף חיוניים לכך".

הכנס יעסוק בין היתר בהתפתחות הטכנולוגיות שמערכת הבריאות מנגישה כיום, המספקות מענה מורחב ומתקדם. ד"ר בירנבוים, מנכ"ל בית החולים, מספר: "ההתקדמות הטכנולוגית־רפואית מביאה עימה מצד אחד פתרונות ומצד שני אתגרים, ואנו מצליחים גם לברך על הפתרונות שהצלחנו להטמיע בזכות ההתקדמות הטכנולוגית (למשל עטים לכתיבה בשבת) וגם להתמודד בהצלחה עם האתגרים. כיום ניתן לתת לכל מורכבות פתרון נכון ומתאים".

הרב קליין מוסיף: "אנחנו כל הזמן מחפשים להתפתח ולהקל על המטופלים שלנו גם בדברים הקטנים. השנה, למשל, לקראת פסח יצאנו ביוזמה חדשה, שנראית אומנם פשוטה, אולם חסכה לאנשים המון זמן ואנרגיה: השנה הוטבעו לראשונה על התרופות שנרכשו בבתי המרקחת של מכבי פארם מדבקות עם הכיתוב 'כשר לפסח', מה שחסך לאנשים את הצורך לברר לגבי כל תרופה בנפרד. אנחנו רואים את ההוקרה של החברים על המהלכים הללו וזה נותן כוח לכל יום של עשייה".

"לכולנו מטרה אחת - להעניק מענה מותאם לכל מטופל"

כשברפואת נשים עסקינן, אי אפשר להתעלם מהשנתיים האחרונות, שבהן הקורונה השתלטה על כל מערכות החיים, ואף בתחום זה נוצרו אתגרים שונים שלא היו לפני פרוץ המגפה. עם זאת, אומר הרב בורשטין: "אנו רואים בכל התמודדות אתגר שניתן להפוך להזדמנות, והדברים נכונים גם ביחס להתמודדויות ההלכתיות שצצו בתקופת הקורונה והצלחנו למצוא להן פתרונות. אני רואה חשיבות רבה בשיתוף הפעולה עם מכבי ואסותא – יש כאן שילוב מדויק של כלל המומחים שכל אחד מהם נותן את הצד שלו ברגישות ובהתחשבות, וכולנו מתגייסים למטרה אחת - למצוא פתרון לכל סיטואציה בהתאמה לכל אחד.

"מרגש עבורנו לעבוד עם צוותים שרוצים לעזור לציבור על כל גווניו. יש שם אנשים שחושבים כל הזמן איך להנגיש את הפרוצדורות הרפואיות החדישות ביותר עבור כלל הציבור, ועל כך תבוא עליהם הברכה".

"הכנס יסייע ללא ספק לכולם", מפרט ד"ר בירנבוים: "לרבנים המייצגים את הקהילות - שיתוודעו לאפשרויות ולתחומים הקיימים בבית החולים ולחידושים הטכנולוגיים; לרופאים - להיחשף לסוגיות השונות בהלכה; ולקהל המטופלים – שיוכלו לקבל את השירותים המעולים שבית החולים מספק בכל התחומים".

ד"ר מיזן מסכמת: "אל הכנס החשוב הזה מוזמנים רופאים, מטפלים, אחיות ואנשי הלכה שרואים חשיבות בהיחשפות לתכנים החשובים בנושא רפואת נשים. אני בטוחה שהוא יעורר הדים רבים. כל מי שיגיע לכנס הזה יצא נשכר, כי הנושא של מודעות והלימה נוגע לכל מגזר. כשיושבים יחד ונחשפים לצד העמוק של הסוגיות נוצרים שיח והיכרות ורצון משותף לפעול למען הקהילה והמטופלים. זוהי רוח המחוז - הרצון לקדם, לפתח ולתת לכל מטופל להרגיש בבית, וזה נוגע לכל הסקטורים באוכלוסייה. הודות לעבודה הברוכה של הרב אריה קליין ושל כלל הצוות במחוז אנו פועלים בכל התחומים בשיתוף פעולה הדוק עם אנשי ההלכה, קשובים לצרכים העולים מן השטח, ולאורך כל הדרך מעמיקים את הדיוק בהתאמת השירות כדי להמשיך להעניק לכל חברי וחברות מכבי את המיטב".

***