אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: איסטוק

הפרלמנט היווני החליט היום (רביעי) להוציא מחוץ לחוק "טיפולי המרה" לשינוי נטייה מינית בקטינים.

לפי החקיקה שאושרה, פסיכולוגים ואנשי רפואה צריכים לקבל הסכמה מפורשת על מנת לבצע טיפול המרה, ואם הם יפרו את החוק הם עלולים להיקנס בסכומים גבוהים ואפילו להישלח לכלא. הצעת החוק אוסרת גם על פרסום שיטות טיפול כאלו.

שר הבריאות של יוון תאנוס פלווריס אמר בנאום בפרלמנט: "יש טיפולים שקריים שטוענים שכשקטינים 'בוחרים' נטייה מינית שהיא שונה, הוריהם יכולים לכאורה לנקוט 'טיפולים' כך שיוכלו 'לחזור לנורמליות'. כמובן שהטיפולים האלה לא רק שלא נחשבים לטיפולים, מה גם שאין להם ביסוס מדעי".

בפברואר האחרון הציגו שר הבריאות ניצן הורוביץ ומנכ"ל משרדו חוזר מנכ"ל חדש האוסר על ''טיפולי המרה'' בישראל. החוזר מבהיר כי נטייה מינית או זהות מגדרית לא מהווה בעיה רפואית, גופנית או נפשית הדורשת טיפול, וכי אין עדויות על הצלחות בטיפול מסוג זה.

חוזר המנכ"ל החדש מזהיר מהסכנות הנפשיות הנגרמות משימוש ב"טיפולי המרה", ואוסר מעתה כל גורמי מקצוע להציע, לפרסם או לתת 'טיפול' מסוג זה ומבהיר כי מדובר בפרקטיקה לא לגיטימית.

החוזר גם מזהיר מפני סנקציות כנגד בעלי מקצוע רפואי, המורשים על ידי משרד הבריאות ושמציעים, מפרסמים או נותנים 'טיפולי המרה', מאפשר להחיל עליהם הליכי משמעת חמורים ושלילת רישיונות טיפול.

הרב יגאל לוינשטיין מגיב לאיסור משרד הבריאות על טיפולי

הרב יגאל לוינשטיין ראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" תקף בחריפות את חוזר המנכ"ל שפרסם הורוביץ. "נפל דבר בישראל - קביעה לה"טבית שלא ידענו כדוגמתה. חוזר מנכ"ל משרד הבריאות מודיע שמטפלים לא יכולים לטפל יותר בבעלי נטיות הפוכות גם אם הם רוצים בעזרה הזו. גם למחנכים ויועצים אסור לחנך, להדריך, לייעץ או לכוון ללכת לעזרה לקבלת טיפולים. זה חוק דרקוני, חוק של כפייה שאינו מוסרי", אמר הרב לוינשטיין.

לדבריו, "יש כאן אג'נדה להט"בית שרוצה לחנך את כולנו בכפיות שזה המצב הנורמלי. לא נסכים לזה. אנחנו יודעים את ההיפך. יש מחלוקת בעולם המטפלים ויש רבים שאומרים שאפשר לעזור לאנשים כי הם מבולבלים. מטופלים אומרים שיש הצלחות, הם התחתנו עם נשים, הקימו בתים נאמנים וזכו להקים משפחות נאמנות עם ילדים שמחים".

הרב הוסיף כי "יש כפיה ואג'נדה להט"בית שרוצה לכפות שנטיות הפוכות הן נורמליות. זאת אנומליה, זה נגד הטבע, נגד המוסר הכללי, נגד התורה. לא נסכים שיכפו עלינו השקפות עולם בניגוד לאמונתנו, להרגשתנו ולטבענו".

"אנחנו צריכים לעמוד זקוף. כל מי שיש בו אהבת בני אדם, בין יהודים ובין שלא, צריך לעודד ולספר לילדים ולצעירים המבולבלים בעלי הקשיים הנוראיים האלה - יש תקווה, יש מטפלים שיודעים לעשות עבודה מדהימה מתוך תבונה ורגישות", כך הרב יגאל לוינשטיין.