ראשידה טלאיב
ראשידה טלאיב צילום: רויטרס

חברת הקונגרס הדמוקרטית ראשידה טליב המגדירה את עצמה פלסטינית ונחשבת ממובילי קמפיין ה-BDS תקפה הלילה (חמישי) את ישראל בעקבות מותה של עיתונאית רשת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה.

טליב, התעלמה מהמגעים המתנהלים בין ישראל והפלסטינים לגבי חקירה משותפת של האירוע בחסות אמריקנית ומההערכה שהכתבת נורתה מירי פלסטיני וכתבה: "עאקלה נרצחה על ידי ממשלת ישראל שמקבלת מימון ללא תנאי על ידי המדינה שלנו עם אפס אחריות. מתי העולם והעומדים לצד מדינת האפרטהייד הישראלית שממשיכה לרצוח, לענות ולבצע פשעי מלחמה יגידו סוף סוף: 'די'?".

שגריר ישראל בארה"ב, מייק הרצוג, התעמת עם טליב בטוויטר וענה לה: אפשר היה לצפות מחברת קונגרס לתמוך בקריאה שלנו לחקירה ישראלית-פלסטינית משותפת ללא משוא פנים של האירוע הטרגי הזה, במקום למהר למסקנה מוטה". הרצוג הוסיף כי "תפקוד כשופטים, חברי מושבעים או תליינים חותר תחת עילות הצדק והשלום".

הוא קרא לבחון את האירוע על כל פרטיו ולא רק באופן נקודתי ומנותק הקשר. "בשבועות האחרונים תוכננו, תוזמרו ובוצעו מג'נין שלושה פיגועי טרור קטלניים גדולים בלב ישראל. צה"ל יצא לשם כדי לסכל פיגועי טרור והותקף על ידי מחבלים חמושים של הג'יהאד האיסלאמי".

שר הביטחון בני גנץ התייחס לתקרית אתמול והבהיר כי "לא זוהה ירי של צה"ל לעבר העיתונאית...ישראל רואה חשיבות עליונה בשמירה על חיי אדם, ובשמירה על חופש העיתונות", הדגיש גנץ. "חיילי צה"ל לעולם לא יפגעו בעיתונאים באופן מכוון, וכל ניסיון לרמוז על כך הוא חסר שחר".

"הצעתי לפלסטינים לערוך תחקיר משותף, כולל נתיחה פתולוגית, ולשתף בכלל הממצאים שבידינו", המשיך גנץ בדבריו. "העברתי היום מסר ברור לאבו מאזן שהאחריות שלנו כמנהיגים היא לשמור על הביטחון, להתנהל באופן שימנע אלימות ושפיכות דמים ולהגיע לחקר האמת". הוא הוסיף כי "העברנו מסרים גם למדינות נוספות, בהן לקטר, שממנה משדרת תחנת אל-ג'זירה, כי הממצאים שבידינו בעת הזו מצביעים על כך שקיים סיכוי סביר שהעיתונאית נורתה מאש של חמושים פלסטינים".