אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

משתמשים במשככי כאבים המכילים איבופרופן, כמו אדוויל או נורופן? כדאי לכם להשתמש בהם לטווח ארוך ולא להפסיק לאחר שימוש קצר טווח. זו המסקנה אליה הגיעו חוקרים מאוניברסיטת מקגיל בטורונטו, קנדה.

במסגרת המחקר הם לקחו דגימות דם מ-98 אנשים שסבלו מכאבים בגב התחתון, אחד מסוגי הכאב הנפוצים ביותר בעולם, ולאחר מכן לקחו שוב דגימות דם שלושה חודשים לאחר שהכאב החל.

"מה שראינו לא היה בדיוק מה שציפינו. אלה שאמרו שהכאבים שלהם חלפו סבלו מדלקת מהירה ואינטנסיבית כאשר הכאב היה חריף. סימני הדלקת פחתו לאחר מכן במהלך שלושת החודשים הבאים. לאלה שהכאב שלהם נמשך לא הייתה תגובה דלקתית כזו.זה היה הבדל עצום", אמרה ד"ר לודה דיאצ'נקו, החוקרת הראשית של המחקר ופרופסור לגנטיקה של הכאב באוניברסיטת מקגיל, שהובילה את המחקר. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת הרפואי Science Translational Medicine.

לאחר מכן בדקו החוקרים את תיקיהם הרפואיים של 500 אלף בני אדם מתוך הביובנק הבריטי, ומצאו כי אלו הנוטלים תרופות אנטי דלקתיות נוטים יותר לסבול מכאבים כעבור שנתיים עד 10 שנים.

לעומתם, אלו שנטלו אקמול או תרופות נוגדות דיכאון נמנעו מכאב כרוני כעבור מספר שנים. החוקרים טוענים כי המחקר החדש מוכיח כי יתכן ויש צורך לטפל בדלקות, התגובה הטבעית של הגוף לפציעה או זיהום, בדרך אחרת וללא שימוש במשככי כאבים. כבר היום ממליצים רופאים רבים בעולם לטפל בדלקות ללא שימוש בתקופות אלא בעזרת פיזיותרפיה ופעילות גופנית מתונה.