היישוב מבואות יריחו
היישוב מבואות יריחו צילום: מבואות יריחו

פרסום סדר היום של ישיבת מועצת התכנון העליונה, שאמורה להיערך אחרי סגירת הגיליון, היה אמור להביא לצהלות שמחה בהתיישבות. מדובר במספר שמתקרב ל־4,000 (3,988 במדויק) יחידות דיור בישיבה אחת של המועצה - כמות לא מבוטלת ביחס לכינוסים קודמים.

אבל ביהודה ושומרון ההתנהלות סביב כינוס מועצת התכנון העליונה הנוכחי רק מעוררת דאגה וחששות. מדוע? זה מתחיל בכך שחלק לא מבוטל מהיחידות שאושרו בישיבה הקודמת של המועצה לפני שמונה חודשים עדיין נזקקות לחתימה של שר הביטחון, שאינו חותם ומאפשר את המשך קידומן. לצד זאת, גם ההפרש בין ישיבה לישיבה, שהיה אמור לעמוד על שלושה חודשים, עומד על כמעט שמונה, שכן ישיבת המועצה הקודמת התכנסה באוקטובר 2021.

יו"ר מועצת יש"ע וראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייני מסביר את האכזבה הכבדה. "אנחנו במשך חודשים זועקים ומבקשים לקדם מת"ע. שרים שפנו אל שר הביטחון שמעו ממנו שהולכת להיות מת"ע גדולה במיוחד, בהיקף של שתי ישיבות רגילות, כדי לסגור את הפער שנוצר בפרק הזמן שעבר מאז הכינוס האחרון באוקטובר. כשמאחדים שני דיונים, ובכל דיון מדובר על כ־3,000 יחידות – אנחנו מצפים ל־6,000 יחידות דיור. ואכן, הוגשו 5,700, ונתנו לנו הרגשה שהכול יאושר".

ואז הופתעתם – ולא בפעם הראשונה.

"ביום שישי, שבו קברו שלושה נרצחי טרור, החליטו לתת פרס לטרור, לפלשתינים ולאמריקנים - והורידו יותר מ־1,700 יחידות דיור מהדיון. אז מה שווה ההבטחה הזאת? ועוד יכול להיות שגם על השארית יעשו תרגיל – המת"ע תאשר, אבל לא יהיה לאישור תוקף עד שהשר יחליט".

כדי לאשר תוכנית ביהודה ושומרון צריך לא פחות מחמש פעימות של אישור מצד הדרג המדיני. כאמור, בישיבה הקודמת של מועצת התכנון אושרו למעלה מ־3,000 יחידות דיור, אך מחציתן נתקעו על שולחנו של השר גנץ. "שר הביטחון לא חתם על נוסח הפרסום של יותר מ־1,700 יחידות דיור שאישרה המת"ע הקודמת, ולמעשה תקע את התוכניות האלו. מדובר בתוכניות שכבר היו אמורות לעלות למתן תוקף במת"ע הנוכחית, אבל הן מעוכבות ובעצם נוצר בגינן עיכוב של שנה שלמה לפחות. המצב הזה יוצר הקפאת בנייה בפועל".

אתה חושש שגם בישיבה הנוכחית יאושרו יחידות שלא יקודמו בפועל?

"כן. מדברים בקול רם על 4,000 יחידות דיור, אבל מה יקרה אחר כך? יעכבו את נוסח הפרסום? אז מה שווה המת"ע הזו אם אחר כך יעכבו את ההליכים שיאושרו בה? צריכים להיות הוגנים ולהגיד שבמת"ע הקודמת אישרו באופן אמיתי רק 1,600 יחידות דיור שנכנסו לכל הליכי האישור – וכל האחרות תקועות. אנחנו מודאגים שמא כל המת"ע הקרובה תהיה עבודה בעיניים".

במקרה של אלחייני, בכובעו כראש מועצה, הישיבה הנוכחית לא כוללת אפילו יחידת דיור אחת בבקעת הירדן, וברגע האחרון גם הוצאה מהדיון התוכנית של היישוב מבואות יריחו. "אצלנו לא רק שאין יחידת דיור אחת, אלא שמדובר ביישוב שלם - מבואות יריחו – שאושר בהחלטת ממשלה והיה אמור לעלות במת"ע הקודמת. אמרנו אז שנתאזר בסבלנות עד המת"ע הבאה לאחר שקיבלנו הבטחה שהיישוב יעלה ויאושר. האלוף כבר אישר, משרד הפנים נתן סמל יישוב - אבל בגלל שהכול מעוכב אני לא יכול לתת היתרי בנייה. בסופו של דבר המתנו קרוב לשמונה חודשים, ואז גילינו רגע לפני הדיון הנוכחי שהוציאו את מבואות יריחו בהחלטה שרירותית".

תחייתה של ממלכת שומרון

עניין נוסף שמדאיג את אלחייני הוא שבמקביל לבנייה ליהודים מתכוון שר הביטחון לאשר גם כאלף תוכניות ליחידות דיור נוספות לבנייה לפלשתינים בשטחי C, שחלקן למעשה מכשירות מבנים קיימים. צעד כזה נעשה גם בישיבת המת"ע הקודמת – ובנוכחית נשמרים הקלפים בנושא אישור היחידות לפלשתינים קרוב לחזה.

"יש כאן סוגיה שחייבים לתת עליה את הדעת", אומר אלחייני. "שר הביטחון פועל בחוסר סמכות לכאורה, כי הוא לא יכול לאשר תוכניות לפלשתינים רק על דעת עצמו, בלי שתהיה החלטת ממשלה בנושא. הממשלה צריכה לקבל את ההחלטה כפי שהיה בנושא קלקיליה כשנתניהו היה ראש הממשלה ובצלאל סמוטריץ' תמך בנושא. שם זו הייתה החלטת ממשלה, אבל כאן יש פעילות שנעשית ללא שיתוף הממשלה.

"שר הביטחון מנהל מדיניות עצמאית שאינה קשורה לממשלה ואינה מתואמת איתה. הוא החליט שמה שקורה ביהודה ושומרון זו הממלכה שלו והוא מנהל מדיניות משלו שמתואמת עם האמריקנים. זה מצב מסוכן מאוד", הוא מסכם.

מה הציפיות שלך מהממשלה כשאתה כבר למוד ניסיון ומאוכזב?

"אני מצפה מראש הממשלה בנט להפגין אותו אומץ מנהיגותי שהוא הפגין מול הירדנים בעניין הר הבית כשאמר השבוע 'החלטות על הר הבית - רק של ישראל'. אני מצפה ממנו שגם בעניין ההתיישבות הוא יאמר זאת. אם אני הייתי ראש ממשלה, הייתי אומר לאמריקנים: חבר'ה, יש לכם שתי אופציות: או שלא תתערבו לוועדה המקצועית בעניין אישורי יחידות דיור, ואם אתם רוצים להתערב ולא לאשר יחידות דיור - ביבי יהיה ראש ממשלה. איזו אופציה אתם מעדיפים?"

מי שמצטרף לדברי אלחייני הוא אליהו עטיה, מראשי פורום ההתיישבות הצעירה ומזכיר היישוב מבואות יריחו, שהיה אמור גם הוא לברך על המת"ע הנוכחית אך נותר מחוץ לחגיגה. "אצל נתניהו קיבלנו את החלטת הממשלה, ומאז מבחינת משרד הפנים קיבלנו סמל, ונשאר לנו רק אישור סופי של מתן תוקף לתב"ע. הצעד הזה דורש את אישור מועצת התכנון העליונה. בישיבה הקודמת לא עלינו, אבל היה ברור לנו שבישיבה הקרובה של המועצה אנחנו בתוך התוכניות, והבנו שהתקבל אישור דרג מדיני והסכמה של שר הביטחון. ברגע האחרון הוציאו אותנו מתוכנית הדיונים, ונראה כאילו זה נעשה בפינצטה דווקא כלפינו. זה אירוע חמור, בעייתי ובלתי מוצדק", מוסיף עטיה.

מישהו הסביר לכם למה הוציאו אתכם ברגע האחרון מרשימת האישורים?

"נתנו לנו להבין שהיה לחץ מדיני סביב זה. מדובר בתירוץ, כי הרי היישוב כבר קיים וגרים בו מעל 400 תושבים. הרי את הלחץ המדיני העיקרי נתניהו ספג כשקיבל החלטה שהיישוב יקום. הסיפור של הבינוי בפנים פחות מעניין לדעתי את האמריקנים.

"לצד זאת, גם בישיבה הנוכחית וגם בקודמת לא ניתנו כלל יחידות דיור לבנייה בבקעת הירדן, שבעצם מוקפאת מבחינת בנייה. אני זוכר שגם סער, הנדל, שקד ואלקין הגיעו לבקעה והתחייבו לפתח אותה, אבל בינתיים הכול מוקפא".

לצד הזעם יש גם מעשים. ביום ראשון השבוע השביתה המועצה האזורית שומרון את פעילותה ועלתה להפגין מול משרד ראש הממשלה, שם נערכה ישיבת הממשלה, במחאה על קיצוץ יחידות הדיור במת"ע. במחאה השתתפו גם יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת ח"כ אורית סטרוק, ח"כ אוריאל בוסו מש"ס, ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן וראש מועצת קריית ארבע־חברון אליהו ליברמן.

"מאוד חמור מה שקרה עם הישיבה הנוכחית של מועצת התכנון העליונה. יש מינימום של הגינות בסיסית כלפי האזרחים", אומר ל'בשבע' יוסי דגן, ראש מועצת שומרון. "לא יכול להיות שחצי מהאזרחים ביהודה ושומרון הם בני ערובה לאישורי יחידות דיור לפלשתינים, שזה מונח מכובס להשתלטות על שטחי C מצד הרשות הפלשתינית, וכן בני ערובה לכל מיני ויכוחים מול האמריקנים".

בשטח המועצה שלך יש יישובים שנפגעים קשות מההחלטה.

"נכון, לדוגמה בכפר תפוח יש תב"ע ליותר ממאה יחידות דיור שהורדה מהמת"ע הקודמת, וביום שישי האחרון שוב הוציאו אותה ברגע האחרון. לבני היישוב שמחפשים מגורים אין בנייה חדשה. התחושה היא שהאזרחים ביהודה ושומרון הפכו לסוג ד' במדינה שלנו.

"צריך לזכור שאישורי הבנייה הם לא עשיית טובה לאזרחים, אלא חלק מהשירות המתחייב. גם בתקופת נתניהו היו מריבות על הבנייה, וכפי שלא עשיתי לו הנחות, גם לממשלה הנוכחית לא אעשה. הממשלה צריכה לתת שירותים בסיסיים גם למי שבחר בה וגם למי שלא".

חברים בקואליציה טוענים נגדכם שאתם קצת כפויי טובה, כי לטענתם מדובר במהלך של אישור אלפי יחידות דיור.

"אנחנו שמחים במה שנתנו, אבל הממשלה צריכה להבין שהיא לא עושה לנו טובה. היא נכשלת בעניינים האלה גם בחומש, גם ביהודה ושומרון וגם בנגב. המענה לטרור צריך להיות בנייה, והממשלה הזאת לא מבינה את הדבר הזה. היא חייבת להתחלף".

יאמרו לך גם שגם אצל נתניהו היו לחצים אמריקניים.

"אין ספק. הבעיה הזאת החלה כבר בממשלה הקודמת. דווקא אצל טראמפ התחיל העניין שצריך לקיים התייעצות עם האמריקנים לגבי יחידות הדיור שיאושרו. אבל אני לא מקבל את הטענה שאם ביבי עשה את זה אז גם להם מותר. יש עכשיו ממשלה אחרת והאחריות היא עליה. הם אמרו שיתקנו את מה שהיה דרוש תיקון - אז הם צריכים לעשות את זה. בינתיים הם פוגעים בהתיישבות".

"בישיבה הנוכחית לא יעכבו את הביצוע"

מי שהפעיל לחץ כבד לכינוס מועצת התכנון וגם עמל מאחורי הקלעים על הכנסת כמה שיותר יחידות דיור הוא ח"כ ניר אורבך מימינה. כזכור, אורבך הציב שלושה תנאים בפני הקואליציה כדי להמשיך ולתמוך בה, ואישורי הבנייה ביו"ש מבחינתו הם קיום של אחד התנאים.

"המת"ע הזו רחבה יותר מהקודמת, ולחצתי לשם כך על כל מי שצריך", אומר אורבך ל'בשבע'.

לטענת המתיישבים הוסרו יחידות דיור שתוכננו לקבל אישור בישיבה הקרובה.

"4,000 יחידות זה מספר גדול ומשמעותי, ודאי בהשוואה לתקופות אחרות שבהן כיהן ממשל דמוקרטי בארצות הברית - וזו צריכה להיות ההשוואה. בנוסף, אני אפעיל לחץ ואעמוד על כך שברגע שיסתיים ביקור ביידן יועבר המסר שהמת"ע הבאה צריכה להתקיים שלושה חודשים אחרי הנוכחית.

"צריך לזכור שבסופו של דבר מדובר באישורים נרחבים שמקיפים גם את היישובים בעומק השטח. אני יודע שלא כל היחידות עוברות לעשייתן ברגע שהמועצה מאשרת אותן".

במת"ע הקודמת היה מדובר בכמחצית מהיחידות שאושרו.

"היה מדובר בתחילה ב־1,717 יחידות, וכעת נותרו תקועות 1,154 יחידות שעדיין לא קודמו. זה לא בסדר ואני עובד קשה ועומד על כך שגם היחידות האלה יטופלו. צריך כמובן גם להסתכל על הדברים בפרספקטיבה - כ־2,000 יחידות דיור מהמת"ע הקודמת כבר מקודמות להליכים הבאים.

"במת"ע הנוכחית התעקשנו על תוכניות בשלבים מתקדמים, ונדרוש שכולן ישוחררו ולא יעוכבו כמו במת"ע הקודמת".

ומה לגבי אישורי הבנייה לפלשתינים?

"יש מאבק מטורף נגד הבנייה בשטחי C ואני נמצא עמוק בתוכו".

לאור הסתירה שהתגלתה בין טענת ראשי המועצות לגבי 1,717 יחידות שנותרו מישיבת המועצה הקודמת כשהן נזקקות לחתימת שר הביטחון ובין דברי אורבך על כך שנותרו רק 1,154 יחידות בסטטוס הזה, ערכנו בדיקה נוספת.

נכון לכתיבת שורות אלה, על פי הנתונים הגיעו לידינו, אותן יחידות דיור שתקועות מאז ישיבת מועצת התכנון העליונה הקודמת נמצאות באותו סטטוס וטרם קיבלו את חתימתו של שר הביטחון בני גנץ. בסביבתו של גנץ מסרבים להגיב כבר חודשים ארוכים לכל פנייה הנוגעת לבנייה בהתיישבות בכלל ולמועצת התכנון בפרט.

ל'בשבע' נודע שגורמים בסביבת שר הביטחון הבטיחו שהוא ישחרר לפחות חלק מאותן יחידות דיור שעוכבו מאז מועצת התכנון הקודמת, אך בהתיישבות מתקשים מאוד להסתמך על ההבטחות של גנץ ואנשיו, זאת לאור העובדה שמהלך המת"ע – בדיוק כמו בזו הקודמת - תואם כולו עם הממשל האמריקני, כולל מספרי יחידות הדיור ומיקומיהן, והיה קשר הדוק בנושא בין לשכת שר הביטחון לנציגים אמריקנים הפועלים מטעם שגרירות ארצות הברית בישראל.

איש לא יודע אם הייתה התחייבות לאמריקנים שלאחר שיאושרו אלפי יחידות דיור, יעוכבו חלק מהן כדי שלא "להרגיז את הפלשתינים" - אחד המוטיבים החוזרים בשיחות בין גורמים מדיניים בישראל למקביליהם האמריקנים מאז עליית הממשל הדמוקרטי לשלטון.

בסופו של דבר הכדור שוב מתגלגל למגרשו של שר הביטחון גנץ. נראה שגם הפעם המתיישבים, שמאוד לא רוצים להסתמך על המילה שלו, יצטרכו להסתפק בה ולקוות לטוב.

***