יוסי דגן ובריאן באבין
יוסי דגן ובריאן באבין צילום: דוברות

על רקע אישורי הבנייה המצומצמים שיאושרו היום (חמישי) במועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן נפגש בוושינגטון עם חברי קונגרס וסנאט וביקש את התערבותם כדי להפסיק את הלחץ של ממשל ביידן המונע מישראל לבנות ביהודה ושומרון.

חבר הקונגרס בריאן באבין הזדעזע לשמוע על ההשלכות של הלחץ האמריקאי ויצא באופן חריג נגד הממשל האמריקני: "אני שומע שישנו לחץ שמופעל נגד התפתחות וגידול שכונות וישובים ביהודה ושומרון. אני מתנגד בחריפות למה שהממשלה שלנו עושה בנושא זה, אנחנו רוצים לראות לא רק דו קיום אלא גם התפתחות של הישובים ביו"ש, ואנחנו ראינו זאת כשהיינו שם.

"דיברנו עם אנשים בצד המוסלמי ובצד היהודי, אנחנו ראינו מוסלמים שמחים שעובדים במפעלים ישראלים, מרוויחים יותר משהיו מרוויחים אם לא היו מועסקים או היו עובדים במקום אחר, לכן ההתפתחות הזו חשובה לשני הצדדים".

באבין הביע תקווה "שממשל ביידן יפסיק ללחוץ על עצירת ההתפתחות של הישובים ביהודה ושומרון ונגד המשך הגדילה שלהם. התפתחות שמביאה להתקדמות, ולמקומות עבודה לכולם".

דגן וג'קסון
דגן וג'קסון צילום: דוברות

גם חבר הקונגרס גרג סטובי תקף את הממשל: "מצער מאוד לשמוע על מה שממשל ביידן עושה, דבר שנוגד את היחסים שצריכים להיות בין ישראל לארה"ב, עלינו לחזור למדיניותו של טראמפ, התמיכה שלו בישראל, שהעביר את השגרירות לירושלים וביצע דברים נוספים שממשלת ארה"ב צריכה לעשות עבור ישראל, אז אני שמח לעמוד לצד ישראל".

חבר הקונגרס רוני ג'קסון קרא לחבריו בקונגרס לסייע לישראל לעמוד מול הלחץ האמריקני נגד בנייה ביו"ש: "אנחנו מנסים למצוא דרכים לראות כיצד נוכל להביא את תושבי השומרון להיות מוכרים ככאלו שיכולים להקים בתי ספר ושכונות, דברים שהם צריכים. אני עובד יחד עם ראש המועצה יוסי דגן כדי לגרום לזה לקרות, אני רוצה לומר לכולם - אנחנו זקוקים לסיוע שלכם כדי לגרום לזה לקרות, זה הדבר הנכון לעשות עבור ישראל ועבור השומרון ואנחנו נוודא שאנחנו עושים הכל כדי לגרום לזה לקרות. תודה לך יוסי שהגעת לכאן ועל כך שאתה גורם לאנשים בארה"ב להיות מודעים לכך".

חבר הקונגרס אנדי הבטיח ''נפעל יחד עם חברי קונגרס נוספים כנגד התופעה הזו". חבר הקונגרס צ'ארלס (ג'ק) פליישמן: "אני כאן עם ראש המועצה האזורית שומרון, אנחנו שמחים שהוא כאן, אנחנו תומכים בישראל, ואני יודע שאתה נלחם קשה מאוד עבור התושבים שלך בשומרון ותושבי ישראל".

דגן אמר לחברי הקונגרס שעימם נפגש כי "הלחץ של הממשל שלכם על ממשלת ישראל שלא לבנות בשטחי יו"ש הוא לחץ לא מוסרי, לחץ שמביא לכך שהילדים שלנו נאלצים ללמוד בקראוונים קרים בחורף ומהבילים בקיץ, ובנים לא יכולים לגור ליד הוריהם ולקבל את הזכות לגידול טבעי. כל זאת משום שארה''ב סבורה בטעות שיש לה זכות להתערב בעניינים הפנימיים של ישראל".

"הממשל האמריקאי לא יכול להרשות לעצמו לריב עם ישראל, בין השאר כי יש לישראל וגם ליהודה ושומרון תמיכה מאוד רחבה בקונגרס", הוסיף דגן ביציאתו מגבעת הקפיטול. "ממשלת ישראל לא יכולה להסתתר מאחורי לחץ אמריקאי. ברגע האמת ביידן לא יוכל להרשות לעצמו לריב עם ישראל. לכן אני קורא לממשלה לאשר תנופת בנייה ביו"ש ולהפסיק לפגוע באינטרסים של ישראל".

כאמור, היום צפויים להיות מאושרים כ-4000 יחידות דיור לבנייה ביהודה ושומרון, אחרי שפעמיים התבטלה התכנסות הוועדה המאשרת את הבנייה בשל לחץ אמריקאי, כך לדברי גורמים בכירים בממשלה. בשומרון קוצצה בנייה של מאות יחידות דיור בישובים מבוא דותן וכפר תפוח.