הלווית שירין אבו עאקלה בהשתתפות אבו מאזן
הלווית שירין אבו עאקלה בהשתתפות אבו מאזן צילום: רויטרס

תחקיר ראשוני של חילופי הירי במחנה הפליטים ג׳נין העלה כי עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה הייתה מצפון לכוח צה"ל, ורוב הקליעים שירו הלוחמים מיחידת דובדבן היו לכיוון דרום.

עם זאת, נורו גם קליעים בודדים לכיוון צפון, ולכן בצה"ל לא שוללים באופן מוחלט את האפשרות שהיא נורתה מאש צה"ל. קיימת גם האפשרות שהיא נפגעה מנתז ירי.

גורם ביטחוני המעורה בפרטי התחקיר אמר לכתב הצבאי של גלי צה"ל דורון קדוש: "עד שלא נקבל את הקליע - אין לנו דרך לדעת באופן ודאי, זה פשוט חסר סיכוי. העיתונאית הייתה במרחב הירי ובקו האש, וזה לא תרחיש מופרך שהיא נורתה על ידי כל אחד מהכוחות שהיו במקום".

הרשות הפלסטינית ערכה היום (חמישי) במוקטעה ברמאללה טקס אשכבה לכתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה, שנהרגה אתמול בג'נין, לאחר שנפגעה בראשה מקליע בחילופי אש בין כוח צה"ל לבין חמושים פלסטינים.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בטקס "שירין היא שהידית של ירושלים, של האמת. היא סמל לאישה פלסטינית ולאשת תקשורת לוחמת. שירין שילמה בחייה בשביל העם שלה והסוגיות החשובות לו. הפשע של ההרג של שירין הוא לא הפשע הראשון, עיתונאים ועיתונאיות פלסטינים רבים נהרגו.

''אנחנו מטילים על ישראל את האחריות המלאה על הרצח שלה. הפשע הזה לא יכול לעבור ללא השלכות. אנחנו מסרבים ונסרב לבצע חקירה משותפת עם רשויותיה של ישראל, שכן היא זו שביצעה את הפשע. נגיע במהרה לבית הדין בהאג כדי לחקור את הפושעים", כך אבו מאזן.

הפתולוג הפלסטיני שביצע את הניתוח שלאחר המוות אמר אמש במסיבת עיתונאים כי לפי שעה לא ניתן לקבוע בוודאות אם אבו עאקלה נורתה על-ידי כוח צה"ל או על-ידי פלסטינים. "אין עדות לכך שהירי בשירין בוצע מטווח קרוב" אמר הפתולוג ד"ר ריאן אל-עלי מהמכון הפתולוגי באוניברסיטת א-נג'אח בשכם.

בישראל רואים חשיבות בבירור מקיף של נסיבות מותה של העיתונאית. מתאם הפעולות בשטחים האלוף רסאן עליאן פנה לפלסטינים בבקשה לקבל את הקליע שנמצא בגופה של העיתונאית, במטרה לערוך בו בדיקה פורנזית על-ידי המשטרה הצבאית החוקרת, בניסיון להתחקות אחר מקור הירי.

גורם ביטחוני בכיר סיפר כי "מתוך שקיפות ופתיחות, מדינת ישראל הציעה לנציג הרשות הפלסטינית וכן לנציג אמריקאי להיות נוכחים בתהליך הבדיקה הפורנזית של הקליע".

אלוף יהודה פוקס, מפקד פיקוד מרכז, אמר בריאיון לכאן 11 כי אינו שולל שום גורם אפשרי למותה של אבו עאקלה. "היה לעבר לוחמי צה"ל ירי פראי וחסר אבחנה ממספר מקומות. בשלב זה אני לא יודע לקבוע בוודאות ממה היא נפגעה".

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב אמר כי חוסר היכולת של הפלסטינים לקבוע את מקור הירי מצביע על מורכבות המקרה, אך טען כי אם הקליע יועבר לבדיקה בישראל, ניתן יהיה לקבוע את מקורו.