נשיא פינלנד סאולי ניניסטה
נשיא פינלנד סאולי ניניסטה צילום: רויטרס

נשיא פינלנד סאולי ניניסטה וראש הממשלה הפינית סאנה מרין הכריזו הבוקר (חמישי) כי הם תומכים בהצטרפות ארצם לברית נאט"ו, בצעד היסטורי שצפוי להכעיס את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

הנשיא וראש ממשלת פינלנד אמרו כי על המדינה הנורדית להצטרף לברית נאט"ו ללא כל דיחוי. "פינלנד חייבת להגיש ללא עיכוב בקשה להצטרף לנאט"ו, ואנחנו מקווים שהצעדים שעל המדינה לעשות כדי לקבל את ההחלטה הזו יינקטו בהקדם האפשרי, בימים הקרובים", מסרו הנשיא וראש הממשלה של פינלנד בהודעתם.

הפרלמנט הפיני הוא שיכריע בסוגיה אך לא צפוי להכשיל את המהלך לאור הצהרת שני המנהיגים. בקרמלין הגיבו כי הצטרפות פינית לנאט"ו היא "איום חד-משמעי" על רוסיה, וכי הדבר "מצדיק תגובה סימטרית".

בחודש שעבר אמר דמיטרי מדבדב, אחד מבעלי בריתו הקרובים ביותר של הנשיא פוטין, כי הצטרפות של פינלנד ושוודיה לברית הצפון אטלנטית עלולה להוביל להסלמה גרעינית באזור.

כזכור, הלסינקי חולקת גבול של כ-1,300 קילומטרים עם רוסיה, ולכן מדובר בצעד דרמטי של מדינה שעד כה שמרה על ניטרליות. פינלנד הגבירה בהדרגה את שיתוף הפעולה שלה עם הברית הצפון אטלנטית מאז שרוסיה סיפחה את חצי האי קרים ב-2014. עד היום נמנעה המדינה הנורדית מלהצטרף לברית כדי לשמר יחסים ידידותיים עם רוסיה.

ראש ממשלת דנמרק מדה פרדריקסון בירכה את מנהיגי פינלנד. "דנמרק תקבל בברכה את פינלנד לנאט"ו. זה יחזק את הארגון ואת הביטחון המשותף", היא צייצה. "דנמרק תעשה הכל כדי להבטיח קבלה מהירה לאחר הגשת הבקשה הרשמית".

מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג אמר: "פינלנד תתקבל בחמימות אל נאט"ו, תהליך הצטרפותה יהיה חלק ומהיר".