בנט בקריה עם גנץ והרמטכ"ל
בנט בקריה עם גנץ והרמטכ"ל צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט כינס היום (ה') דיון בנושא הקמת המשמר הלאומי-אזרחי, שבתחילתו התייחס לחקירה של מות העיתונאית מאל-ג'זירה.

בנט סיפר כי "לצערי הרשות הפלסטינית, בשלב הזה, מונעת כל אפשרות לחקירה משותפת או אפילו גישה לממצאים הבסיסיים הנדרשים כדי להגיע לאמת.

"אני מכאן חוזר על הציפייה שלי לשיתוף פעולה פתוח, שקוף ומלא בממצאים, וגם יש לי ציפייה מהרשות הפלסטינית לא לעשות שום צעד לשיבוש החקירה או לזיהום תהליך החקירה, בצורה שלא נוכל להגיע לחקר האמת".

ראש הממשלה אמר כי מכל המקום, "יימשכו הפעולות שלנו אל מול הטרור הפלסטיני. אני אזכיר לכולם - אנחנו נמצאים בגל טרור שגבה חיים של 19 ישראלים. הטרוריסטים שיצאו בכוונת תחילה להרוג אזרחים, לא ביצעו חקירות על מה מדובר, היתה כוונת תחילה להרוג ישראלים. אנחנו חייבים לקטוע את הגל הזה, לכן כוחות הביטחון של מדינת ישראל - צה"ל, שב"כ, משטרת ישראל, מג"ב, כל כוחות הביטחון - ממשיכים בשעה זו בפעילות סביב השעון, לקטיעת גל הטרור.

"אנחנו היום עושים צעד משמעותי נוסף. השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה, מפקד מג"ב, שרת הפנים, כולנו ביחד עושים היום צעד משמעותי בהקמת המשמר הלאומי-אזרחי, אולי אפשר לקרוא לזה "המשמר הישראלי". המטרה, כפי ששר הבט"פ אמר כמה פעמים, 'הממשלה הזאת צריכה להיות ממשלת הבט"פ' - החזרת הביטחון. הדבר הזה יבוא לידי ביטוי בתקציב. אחד מיעדי התקציב המרכזיים זה החזרת הביטחון לרחובות ישראל.

''לכן, בשיתוף פעולה, אנחנו עושים היום צעד משמעותי להקמת "המשמר הישראלי" שייתן ביטחון גם ברחובות ישראל בשגרה וגם חלילה, במצב חירום, כחלק מלקחי "שומר החומות". מכאן אני מבקש שוב להודות לשר לבט"פ, עמר בר-לב, לשרת הפנים, איילת שקד, למפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, לסגן השר יואב סגלוביץ', מפקד מג"ב ולכל השותפים פה על המהלך המשמעותי הזה, שיסייע להשבת הביטחון לרחובות ישראל".

בדיון השתתפו השר לביטחון הפנים, שרת הפנים, סגן השר לביטחון פנים, ר' המל"ל, מזכיר הממשלה, המזכיר הצבאי, מנכ"ל משרד רה"מ, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, מנכ"ל משרד הפנים, מפכ"ל המשטרה, ראש אמ"ץ, מפקד מג"ב, המשנה ליועמ"שית לממשלה, נציגי אגף התקציבים באוצר וגורמים נוספים.

תחקיר ראשוני של חילופי הירי במחנה הפליטים ג׳נין העלה כי עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה הייתה מצפון לכוח צה"ל, ורוב הקליעים שירו הלוחמים מיחידת דובדבן היו לכיוון דרום.

עם זאת, נורו גם קליעים בודדים לכיוון צפון, ולכן בצה"ל לא שוללים באופן מוחלט את האפשרות שהיא נורתה מאש צה"ל. קיימת גם האפשרות שהיא נפגעה מנתז ירי.

גורם ביטחוני המעורה בפרטי התחקיר אמר לכתב הצבאי של גלי צה"ל דורון קדוש: "עד שלא נקבל את הקליע - אין לנו דרך לדעת באופן ודאי, זה פשוט חסר סיכוי. העיתונאית הייתה במרחב הירי ובקו האש, וזה לא תרחיש מופרך שהיא נורתה על ידי כל אחד מהכוחות שהיו במקום".

הרשות הפלסטינית ערכה היום (חמישי) במוקטעה ברמאללה טקס אשכבה לכתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה, שנהרגה אתמול בג'נין, לאחר שנפגעה בראשה מקליע בחילופי אש בין כוח צה"ל לבין חמושים פלסטינים.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בטקס "שירין היא שהידית של ירושלים, של האמת. היא סמל לאישה פלסטינית ולאשת תקשורת לוחמת. שירין שילמה בחייה בשביל העם שלה והסוגיות החשובות לו. הפשע של ההרג של שירין הוא לא הפשע הראשון, עיתונאים ועיתונאיות פלסטינים רבים נהרגו.

''אנחנו מטילים על ישראל את האחריות המלאה על הרצח שלה. הפשע הזה לא יכול לעבור ללא השלכות. אנחנו מסרבים ונסרב לבצע חקירה משותפת עם רשויותיה של ישראל, שכן היא זו שביצעה את הפשע. נגיע במהרה לבית הדין בהאג כדי לחקור את הפושעים", כך אבו מאזן.

הפתולוג הפלסטיני שביצע את הניתוח שלאחר המוות אמר אמש במסיבת עיתונאים כי לפי שעה לא ניתן לקבוע בוודאות אם אבו עאקלה נורתה על-ידי כוח צה"ל או על-ידי פלסטינים. "אין עדות לכך שהירי בשירין בוצע מטווח קרוב" אמר הפתולוג ד"ר ריאן אל-עלי מהמכון הפתולוגי באוניברסיטת א-נג'אח בשכם.

בישראל רואים חשיבות בבירור מקיף של נסיבות מותה של העיתונאית. מתאם הפעולות בשטחים האלוף רסאן עליאן פנה לפלסטינים בבקשה לקבל את הקליע שנמצא בגופה של העיתונאית, במטרה לערוך בו בדיקה פורנזית על-ידי המשטרה הצבאית החוקרת, בניסיון להתחקות אחר מקור הירי.

גורם ביטחוני בכיר סיפר כי "מתוך שקיפות ופתיחות, מדינת ישראל הציעה לנציג הרשות הפלסטינית וכן לנציג אמריקאי להיות נוכחים בתהליך הבדיקה הפורנזית של הקליע".

אלוף יהודה פוקס, מפקד פיקוד מרכז, אמר בריאיון לכאן 11 כי אינו שולל שום גורם אפשרי למותה של אבו עאקלה. "היה לעבר לוחמי צה"ל ירי פראי וחסר אבחנה ממספר מקומות. בשלב זה אני לא יודע לקבוע בוודאות ממה היא נפגעה".

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב אמר כי חוסר היכולת של הפלסטינים לקבוע את מקור הירי מצביע על מורכבות המקרה, אך טען כי אם הקליע יועבר לבדיקה בישראל, ניתן יהיה לקבוע את מקורו.