כך זה נראה
כך זה נראה צילום: רויטרס

מדענים סיפקו לראשונה הצצה לחור השחור שמאשרת את קיומו של חור שחור סופר מאסיבי בלב גלקסיית שביל החלב שבה שוכן כדור הארץ.

זהו התיעוד השני בלבד שצולם לחור שחור אי פעם. צוות האסטרונומים הבינלאומי משתמש ב"טלסקופ אופק האירועים" (EHT) כדי לחקור חורים שחורים סופר מאסיביים.

טלסקופ EHT הוא מערך של טלסקופי רדיו המוצב ברחבי כדור הארץ. הרזולוציה שלו גבוהה מספיק כדי לצפות באופק האירועים של חור שחור.

באתר "הארץ" דווח כי בעשור האחרון כוון הטלסקופ, המופעל על-ידי צוות בינלאומי של יותר מ-300 אסטרונומים, לעבר Sagittarius A*, מקור קלוש של גלי רדיו, שחוקרים חשבו כי הוא החור השחור הסופר מאסיבי בלב הגלקסייה שלנו.

את הממצאים הציגה האסטרונומית ד"ר פריאל אוזל מאוניברסיטת אריזונה. "פגשתי את Sagittarius A* לפני 20 שנה ואהבתי אותו מאז", אמרה פריאל. "הערב אנחנו גאים להציג את התמונה הראשונה של הענק שמצוי בלב הגלקסייה שלנו".

בשנת 2020 ניתן פרס נובל לפיזיקה לריינהארד גנצל ואנדריאה גז על השערתם כי ישנו חור שחור במרכז הגלקסיה, והתמונה שהוצגה היום מאשרת זאת סופית.

אוזל אמרה כי "השגת התמונה דרשה להקים מערך בינלאומי של טלסקופים ושל שיתוף פעולה בין חוקרים רבים. עיבדנו כמויות מידע עצומות שהגיעו מהטלסקופים שדרשו פיתוח אלגוריתמים ייחודיים. לקח מספר שנים לדייק את התמונה ולוודא מה אנחנו רואים, מבעד לענני הגז של הגלקסיה ולאטמוספרה של כדור הארץ".