מעשי הזוועה השל החיילים הרוסיים באוקראינה תועדו במצלמות אבטחה.

צילומי הטלוויזיה במעגל סגור מאולם תצוגה של בתים ניידים ממערב לקייב מציגים חיילים רוסיים מתקרבים אל גדר האולם כאשר הם מחזיקים בנשקים שלופים.

ליאוניד פליאטס, השומר במתחם, ניגש אליהם והצילומים מציגים את החיילים מדברים איתו לאחר מספר שניות מסתובבים ועוזבים את המתחם. אלא ששניות ספורות מאוחר יותר חוזרים שני חיילים רוסיים ויורים דרך גדר האולם בגבם של ליאוניד ומנהל העבודה שלו, שנפצעו בצורה קשה.

מנהלו של ליאוניד נהרג מהירי בגבו, בעוד ליאוניד עצמו הצליח לעמוד על רגליו, לקשור את החגורה סביב הפצע המדמם על מנת לעצור את הדימום, וזעק לחבריו במפעל להזעיק עזרה. החיילים הרוסיים לא הסתפקו בירי בגבם של האזרחים החפים מפשע, אלא נכנסו אל תוך אולם התצוגה והחלו לבזוז את הציוד הנמצא בו.

צילומי מצלמות האבטחה מתוך אולם התצוגה הראו את החיילים הרוסים מסתובבים בו וגונבים אופניים וקטנוע שהיו שייכים לעובדי המקום, שותים בקבוקי וויסקי ומטיילים באולם התצוגה ללא הפרעה בעוד שני האזרחים האוקראינים בהם ירו גוססים למוות.

"דיברנו איתו בטלפון, ניסינו להרגיע אותו. אמרנו לו, זה בסדר. הכל יהיה בסדר. אתה תשרוד. אמרנו שאנחנו בדרך. אולי זה עזר לו. אבל למרבה הצער, עד שהגענו, הוא היה מת", סיפרו סשה וקוסטה, שניים מחבריו של ליאוניד אליהם התקשר כאשר גסס מהירי בגבו.

התביעה באוקראינה תשתמש ככל הנראה בצילומי האבטחה על מנת להעביר את המקרה לחקירת פשעי מלחמה בבית הדין הבינלאומי.