דגן וג'קסון
דגן וג'קסון צילום: דוברות

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שנפגש השבוע עם חברי קונגרס בוושינגטון מספר כי ישנה תמיכה בגבעת הקפיטול לבניה ביהודה ושומרון, וגם בצד הדמוקרטי לא רוצים לחזור למציאות כפי שהייתה בתקופת אובמה.

לדברי דגן הכדור נמצא בידי ממשלת ישראל ובאחריותה לאפשר את הבניה בהתיישבות.

"לאחר מרתון של כ-20 פגישות כאן בגבעת הקפיטול, עם חברי קונגרס מכל הצדדים, אני קובע בצורה ברורה שממשלת ישראל, ממשלת בנט, לא יכולה להסתתר מאחורי הממשל האמריקני. אם אתם לא רוצים לבנות כמו שצריך ביו"ש, ורוצים לגרזן ולקצץ ביחידות דיור, תגידו שזה אתם. אל תתחבאו מאחוריה הממשל האמריקאי, כי כאן, בגבעת הקפיטול יש תמיכה אדירה גם במדינת ישראל וגם ביו"ש".

לדברי דגן גם במפלגה הדמוקרטית יש תמיכה בבניה ביהודה ושומרון. "גם אלה שלא תומכים, כולל המפלגה הדמוקרטית, רבים מהם חוששים מאוד מלחזור לימים של המתיחות שאפיינה את היחסים בין מדנית ישראל לבין ממשל ארה"ב ולהפך בתקופה של אובמה. זו טראומה בשבילם. כשאני מדבר איתם חלקם מסכימים איתי שחובה לבנות ביו"ש, בארץ התנ"ך. גם אלה שלא מסכימים, רוצים לברוח מהימים של אובמה ושל העימות. לכן, אני אומר מכאן, מוושינגטון, לממשלת ישראל - אל תנסו להסתתר מאחורי הממשל האמריקאי, זה אתם", מדגיש דגן.

יוסי דגן ובריאן באבין
יוסי דגן ובריאן באבין צילום: דוברות

על רקע אישורי הבנייה המצומצמים שיאושרו אתמול (חמישי) במועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי, ראש המועצה האזורית שומרון נפגש בוושינגטון עם חברי קונגרס וסנאט וביקש את התערבותם כדי להפסיק את הלחץ של ממשל ביידן המונע מישראל לבנות ביהודה ושומרון.

חבר הקונגרס בריאן באבין הזדעזע לשמוע על ההשלכות של הלחץ האמריקאי ויצא באופן חריג נגד הממשל האמריקני: "אני שומע שישנו לחץ שמופעל נגד התפתחות וגידול שכונות וישובים ביהודה ושומרון. אני מתנגד בחריפות למה שהממשלה שלנו עושה בנושא זה, אנחנו רוצים לראות לא רק דו קיום אלא גם התפתחות של הישובים ביו"ש, ואנחנו ראינו זאת כשהיינו שם.

"דיברנו עם אנשים בצד המוסלמי ובצד היהודי, אנחנו ראינו מוסלמים שמחים שעובדים במפעלים ישראלים, מרוויחים יותר משהיו מרוויחים אם לא היו מועסקים או היו עובדים במקום אחר, לכן ההתפתחות הזו חשובה לשני הצדדים".

באבין הביע תקווה "שממשל ביידן יפסיק ללחוץ על עצירת ההתפתחות של הישובים ביהודה ושומרון ונגד המשך הגדילה שלהם. התפתחות שמביאה להתקדמות, ולמקומות עבודה לכולם".

גם חבר הקונגרס גרג סטובי תקף את הממשל: "מצער מאוד לשמוע על מה שממשל ביידן עושה, דבר שנוגד את היחסים שצריכים להיות בין ישראל לארה"ב, עלינו לחזור למדיניותו של טראמפ, התמיכה שלו בישראל, שהעביר את השגרירות לירושלים וביצע דברים נוספים שממשלת ארה"ב צריכה לעשות עבור ישראל, אז אני שמח לעמוד לצד ישראל".

חבר הקונגרס רוני ג'קסון קרא לחבריו בקונגרס לסייע לישראל לעמוד מול הלחץ האמריקני נגד בנייה ביו"ש: "אנחנו מנסים למצוא דרכים לראות כיצד נוכל להביא את תושבי השומרון להיות מוכרים ככאלו שיכולים להקים בתי ספר ושכונות, דברים שהם צריכים. אני עובד יחד עם ראש המועצה יוסי דגן כדי לגרום לזה לקרות, אני רוצה לומר לכולם - אנחנו זקוקים לסיוע שלכם כדי לגרום לזה לקרות, זה הדבר הנכון לעשות עבור ישראל ועבור השומרון ואנחנו נוודא שאנחנו עושים הכל כדי לגרום לזה לקרות. תודה לך יוסי שהגעת לכאן ועל כך שאתה גורם לאנשים בארה"ב להיות מודעים לכך".

חבר הקונגרס אנדי הבטיח ''נפעל יחד עם חברי קונגרס נוספים כנגד התופעה הזו". חבר הקונגרס צ'ארלס (ג'ק) פליישמן: "אני כאן עם ראש המועצה האזורית שומרון, אנחנו שמחים שהוא כאן, אנחנו תומכים בישראל, ואני יודע שאתה נלחם קשה מאוד עבור התושבים שלך בשומרון ותושבי ישראל".

גנץ ובנט
גנץ ובנט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי אישרה אתמול (חמישי) לבנות 4,000 יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון.

המועצה היתה אמור לאשר 1,800 יחידות דיור נוספות אולם לבקשת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן החליט ראש הממשלה נפתלי בנט לצמצם את מספר יחידות הדיור שיובאו לאישור.

בין תוכניות הבנייה שאושרו: 500 יחידות באלקנה, 170 בעמנואל, 286 בקדומים, 192 בשערי תקווה, 110 במבוא חורון, 90 בדולב, 32 בנוקדים, 56 בנהוגות ו-16 יחידות במעלה אדומים. לשלב הסופי דנים ב-40 יחידות דיור באפרת, 534 בשבות רחל, 364 בדולב, 114 במעלה מכמש, 168 בנריה, 136 בגבעת זאב, 92 בצופים, 107 בטל מנשה, 761 בביתר עילית, 156 בקריית ארבע ו-64 יחידות ברבבה.

מזכ"ל מפלגת העבודה ערן חרמוני הגיב לאישורי הבנייה ותקף "רע מאד שהחלטת מת"ע כוללת גם בנייה משמעותית בהתנחלויות המבודדות, ולא התמקדה רק בחיזוק הגושים הגדולים שנמצאים בקונצנוס. בנייה בהתנחלויות המבודדות שמחוץ לגושים, היא מתכון למדינה דו-לאומית ומנוגדת לאינטרס הישראלי. זוהי תזוזה של מאה מעלול הצידה מהחזון הציוני".

מזכ''ל העבודה הוסיף ''כדאי שגם מפלגות הימין בממשלה יפנימו שלא ניתן יהא להפוך אותה לממשלת המאחזים וההתנחלויות המבודדות, שתקבור לעד את הסיכוי להיפרדות''.

יו"ר סיעת ימינה חה"כ ניר אורבך ברך לאחר כינוס המת"ע: "בשעה טובה אושרו כל יחידות הדיור בנוסף למתחם התיירות 'עוז וגאון' בגוש עציון ועוד. ממשיכים לחזק ולהרחיב את ההתיישבות, בכל נקודה ביהודה ושומרון. התיישבות רחבה- ישראל חזקה ובטוחה יותר.

''תודה לרה"מ ולראש הסגל טל גן צבי על הדחיפה המקצועית והמסורה ולשר הביטחון ולאנשי צוותו על התכנון הביצוע ושיתוף הפעולה. שנמשיך לפעול יחד למען עם ישראל'', הוסיף אורבך.

השרה איילת שקד בירכה "יום חג להתיישבות. מבוא חורון, עוד ישוב שהיה תקוע שנים רבות, חילצנו אותו מהקפאה עמוקה. כן ירבו".