לוד היום
לוד היום צילום: איתן אלחדז/TPS

מאות ערבים משתתפים בצהריים (שישי) בצעדת מחאה לציון שנה לאירועי מבצע "שומר החומות", שבמהלכם נורה תושב העיר מוסא חסונה.

המפגינים הניפו דגלי פלסטין וקראו בין היתר "ברוח ודם נפדה את אל-אקצא". התושבים זועמים בין השאר על ההחלטה לסגור את התיק נגד היהודים שחשו סכנה לחייהם ופתחו באש.

"אנו רוצים לומר את האמת. אנו לא רוצים לראות מתנחלים (בעיר)", קראו המפגינים והוסיפו במסר ישיר לתושבי לוד היהודים: "הו מתנחל, הו פחדן, תושבי לוד (הערבים) לא יתקפלו".

במסר נוסף המפגינים קראו: "הו מתנחל, הו רשע, הדם הערבי אינו זול", ו"בני ציון (היהודים), עליכם להבין, אנו לא נזוז מכאן". גם בהפגנה הזו הביעו המפגינים נכונות להקרבה עצמית למען היעדים הלאומיים והדתיים בקוראם: "את נפשנו ודמנו נקריב למען אל-אקצה".

כוחות גדולים של משטרה, מלווים במסוק, מאבטחים את ההפגנה שהובילה לסגירת רחובות רבים בלוד. מפקד משטרת לוד סגן-ניצב ששי שלמה ביקש מהצועדים לשמור על הסדר והצהיר כי אם יהיו רעולי פנים בצעדה הוא יעצור את האירוע.

יהודים תושבי העיר הניפו בתגובה לצעדה דגלי ישראל ושרו "עם ישראל חי".

ראש העיר לוד יאיר רביבו מחה, "בושה לנו כמדינה, שמאפשרת הנפת דגלי פלסטין במרכזה של לוד. ערבי ישראלי שלא טוב לו בגן העדן הישראלי מוזמן לעבור לשם. 120 חכי"ם, זה בדיוק התפקיד שלכם לתקן את החוק. ההפגנה המיותרת הזו, שנכפתה עלינו 'בשם הדמוקרטיה' (ושנכשלה כישלון חרוץ עם 200 איש בלבד במקום אלפים שציפו) היא אות קלון לכולנו. לא כל דבר הוא חופש ביטוי. כדאי מאוד שנפסיק עם הפגיעה המתמשכת הזו בכבודנו הלאומי.

אני מודה לכוחות הבטחון, למשטרה ולעירייה על היערכות חסרת תקדים להפגנה שעברה בשלום, וכולי תקווה שנשכיל לחוקק חוקים שישמרו על המשילות וכבוד מדינת ישראל. והערה לסיום, בלוד חיים 30,000 תושבים ערבים, היום הגיעו רק 100 קיצוניים לודאים, ו100 מחוץ לעיר. משיחות שלי עם רבים מבני המגזר אני יודע שהרוב המוחלט לא חפץ בדרך הזו. זה נותן תקווה ונחמה שאפשר וצריך להוקיע פה את המיעוט (שגם היום צעק לעברי "רביבו הגזען החזיר")".