תחליף חלב לתינוקות
תחליף חלב לתינוקות צילום: ISTOCK

חשש כבד בארה"ב לבריאותם של תינוקות רבים, לאחר שבשבועות האחרונים נרשם מחסור כמעט חסר תקדים במזון לתינוקות, בעיקר תחליפי חלב אם.

במרבית הסופרמרקטים נותרו מדפי הפורמולות לתינוקות ריקים לחלוטין, בעוד במקומות בהם עדיין ניתן להשיג את המזון לתינוקות הגבילו את מספר האריזות אותן יכול לקוח אחד לקנות.

לטענת מומחי בריאות אמריקאים "מדובר במחסור החמור ביותר במזון תינוקות מזה עשרות השנים". המשבר החל לאחר שמפעל "אבוט" המייתר את תחליף חלב האם "סימילאק" נסגר בחודש פברואר האחרון לאחר דיווחים על שני תינוקות שמתו מזיהום לאחר שצרכו את תחליף חלב האם הפופולרי, ועל מספר תינוקות נוספים שסבלו מזיהומים. למרות התחזיות כי המפעל ישוב לייצר את מזון התינוקות כרגיל במהירות, עד היום נותר המפעל סגור.

בנוסף, טוענים מומחי הבריאות האמריקאים כי בעיות קשות בשרשרת ההפצה של מרכיבים שונים בתחליפי חלב האם ופורמולות אחרות לתינוקות, הביאו למחסור החמור ביותר. בקרב הורים רבים בארה"ב נרשמת בימים האחרונים פאניקה וניסיון נואש להשיג פורמולת תינוקות כמעט בכל דרך אפשרית. בעקבות הבהלה, פרסמו רשויות הבריאות בארה"ב אזהרה מפני רכישת פורמולות לתינוקות לא מזוהים דרך אתרי אינטרנט שונים, מחשש כי יהיו מזויפים ויגרמו לפגיעה בבריאותם של התינוקות.

"במיוחד עבור תינוקות קטנים, רבות מהנוסחאות והתערובות הללו שנמצאות באינטרנט אינן מכילות אפילו את תערובות התזונה הבסיסיות ביותר שתינוקות צריכים כדי לשרוד", אמר ד"ר סטיבן אברמס, רופא ילדים באוניברסיטת טקסס, אוסטין.

בעקבות המשבר גם תבחן רשות המזון והתרופות הפדרלית (FDA) את הנהלים בנושא מזון לתינוקות, על מנת לוודא כי לא יווצר שוב מחסור לא צפוי בעתיד.