אסון בנחל צפית
אסון בנחל צפיתצילום: מד"א

ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ, ושרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, קיבלו לידיהם היום (ראשון) את המלצות הביניים של ועדת הבדיקה הממשלתית למניעת אסונות תוך כדי פעילות מכינות קדם צבאיות.

בראשות הוועדה עמדה השופטת (בדימוס) שולמית וסרקרוג, והיו חברים בה האלוף (במיל׳) גרשון הכהן ואבי נעים.

הוועדה הוקמה לאחר האסון בנחל צפית על ידי ממשלת ישראל, ופעלה מיום הקמתה לבחינה מעמיקה ויסודית של סוגיית המכינות הקדם צבאיות, לרבות היבטי פיקוח, נהלי עבודה, כפיפות ואחריות מיניסטריאלית, כפועל יוצא של האסון שאירע בנחל צפית בשנת 2018.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "עם הגשת מסקנות הביניים, המהוות חלק מהותי מהדו"ח הסופי שיוגש בהמשך, ילמדו ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החינוך את המלצות הוועדה ויבחנו את אופן יישומן המיטבי במערכות השונות עליהן הם אמונים".

עוד צויין כי "פעילות הוועדה נשענת על הוקרה והערכה למפעל המכינות הקדם צבאיות, אשר מהוות שלב חשוב ביצירת שכבת מנהיגות ופיקוד לצבא ההגנה לישראל ובהמשך לחברה הישראלית כולה".

בשנה האחרונה הוגדל באופן משמעותי תקציב המכינות הקדם צבאיות, הן על מנת להרחיב את מעגל המשתתפים בשנת המכינה, והן על מנת לשמור על בטיחותם של החניכים. בהתאם לכך ומעבר לתקציב התקינה השנתי, הועברו מעל 10 מיליון ש"ח לטובת שיפור הבטיחות והמתקנים במכינות בכל רחבי הארץ.

כמו כן, התקשר משרד ההתיישבות עם חברת הייעוץ KPMG על מנת לגבש תכנית בקרה ופיקוח סדורה על פעילותן של המכינות, אשר נמצאות בשלבים מתקדמים ודו"ח הוועדה עתיד לסייע בידיה במילוי המשימה.

בנוסף, בחודשים הקרובים עתידה לקום פינת זיכרון ולמידה בכניסה לנחל צפית, בו אירע האסון, לשם הנצחת זכר הנספים והדגשת החשיבות שבמניעת אסונות מעין אלו בעתיד.

ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החינוך הודו לחברי ועדת הבדיקה על עבודתם המסורה והיסודית, ומסרו כי ילמדו את ההמלצות ויבחנו את אופן יישומן.

יו"ר הוועדה, השופטת (בדימוס) שולמית וסרקרוג אמרה: "הוועדה מצפה מממשלת ישראל לאמץ את המלצותיה באופן שיחולו על המכינות כבר בשנת הפעילות הקרובה, ובכך ימנעו אסונות נוספים ומיותרים כפי שקרה באסון מכינת בני ציון בנחל צפית".