כנס ירושלים בניו יורק - לחצו כאן לפרטים והרשמה

ראש ישיבת אמי"ת ברוכין, הרב יאיר שטבון, מתייחס בראיון לערוץ 7 לרפורמות המקודמות בימים אלה במשרד החינוך ובפתח הדברים התייחס לרפורמת האוטונומיה התקציבית עליה הוכרז לפני ימים אחדים.

לדבריו משמעותה של אוטונומיה למנהלים היא בשורה גדולה, "כשנותנים לאדם תפקיד ניהולי אוטונומיה צריכה להיות בבסיס התפקיד. לא נותנים למנכ"ל חברה ואומרים לו שיתחיל לנהל ובהמשך יתנו לו את האוטונומיה. אוטונומיה יושבת בבסיס".

הרב שטבון מביע סיפוק רב על תחילת השיח סביב האוטונומיה והגמישות, שיח שלדבריו קיים ברשת אמי"ת זה מכבר והברכה הגדולה של הרפורמה היא העברת השיח הזה לכלל החברה בישראל.

לטעמו של הרב שטבון דווקא מורכבותה של החברה בישראל ממגזרים שונים מחייבת מתן אוטונומיה שתאפשר לכל מגזר ולכל מוסד חינוכי להביע את ייחודיותו. הוא מסר כי באחרונה שבו מנהלי הרשת מסיור בארה"ב, שם פגשו את הגישה האוטונומית על יתרונותיה הרבים, שם הדברים נבחנים בעמידה ביעד שאליו השאיפה להגיע עם התלמידים. כך, הוא סבור, נכון שיהיה גם בישראל, להציב יעד ובמידה וממנהלים לא עמדו בו הם יישפטו בהתאם.

על רפורמת הבגרויות אותה מקדמת שרת החינוך, אומר הרב שטבון כי ישראל היא המדינה בה מספר מבחני הבגרות הרבים ביותר ונכון לקבוע אילו מקצועות יילמדו לבחינה ואילו לעבודה. החשש, הוא אומר, הוא מכך שמקצועות בהם לא תהיה בחינה לא יילמדו ברמה סבירה. "החשש הזה נכון וצריך לדבר עליו אבל לא לפחד", הוא אומר. לטעמו מתן כלים למנהלים ולמורים יהיה צעד נכון לצד פיקוח שיבטיח שהכישלונות לא יהיו רבים מדי.

להערכתו דווקא עבודות חקר מלמדות הרבה יותר ממבחן שאליו לומדים ביום שלפני ושוכחים ביום שאחרי. תהליך למידת חקר מטמיע את החומר הנלמד באופן משמעותי הרבה יותר, מאתגר את התלמיד ואת המורה גם יחד. עם זאת הוא סבור שנכון לבחון את הדרכים הנכונות להתמודד עם החשש מזילות מסוימת למקצועות שבהם לא יהיה מבחן.

בהמשך הדברים ולקראת כנס ירושלים הצפוי להתקיים בקרוב בניו יורק, מספר הרב שטבון על הקשר הרציף בין רשת אמי"ת לבין ה'בורד' שקיים בארה"ב והחל מתוך רצון להשקיע בחינוך בפריפרייה ומאז הגיע לארץ כולה מתוך גישה שכל המעוניין ללמוד ישתלב בה ללא סינון וללא ניפוי. "הקשר עם חו"ל הוא לא רק של תרומות אלא קשר של שיח שבו מדברים על התכניות שאנחנו מפתחים בחינוך בארץ".

כנס ירושלים בניו יורק - לחצו כאן לפרטים והרשמה