יום טוב כלפון
יום טוב כלפון צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

חבר הכנסת לשעבר יום טוב כלפון (ימינה) שהודח מתפקידו אחרי התפטרות השר מתן כהנא מגלה כי הופתע כשראש הממשלה קרא לו והודיע שייאלץ לעזוב את הכנסת.

"הייתי בהלם כשבנט הדיח אותי מהכנסת, נפגעתי. לא ערקתי ולא התכוונתי לערוק", אמר כלפון בראיון לעמית סגל בחדשות 12.

לדבריו, "לא ציפיתי לזה, נכנסתי לכנסת לפני כמעט שנה. באתי לתת את כל כולי למשימה אבל זה נעצר לצערנו. הופתעתי. ניסיתי בשיחה עם בנט להבין מאיפה זה בא. ניסיתי לבדוק האם יש סיבה אחרת שאיני יודע עליה. הוא אמר לי שלא, ושלפי מפת המודיעין אני האחרון שיכול להיות מועמד לעריקה. אני הולך יחד עם בנט הרבה שנים. ואני מאמין בערכים של חברות ודרך משותפת. עד היום כל העניין הזה לא ברור לי, אבל נפגעתי. אי אפשר שלא".

"הוא אמר לי שאני עוזב ושמתן כהנא צריך לחזור לכנסת כדי לייצב את הקואליציה, ולכן אני אוטומטית יוצא כי אני אחרון ברשימה", הוסיף.

כלפון הוסיף לספר על השיחה. "הוא אמר שהדבר הזה לא מכוון אליי אישית. אני משתדל שלא להפוך את הדברים לאישיים, זו הרעה הכי גדולה של הפוליטיקה הישראלית. יכול להיות שאני קורבן של משהו שהוא חיצוני לימינה וחיצוני לנפתלי בנט".

"אני הבאתי איתי מגזר שהביא לא מעט קולות, העולים מצרפת. אם נפתלי בנט היום ראש ממשלה, זה בין היתר בזכות העבודה שלי ובזכות המצביעים שאני הבאתי. אם אני יוצא זה אומר שאוכלוסייה שלמה מאבדת את הנציג שלה", הוסיף.

לטענתו, "אני מחוץ לכנסת בעיקר בגלל עידית סילמן. היא הלכה איתנו כברת דרך, החליטה על סמך נימוקים שעד היום אני לא מבין, כי החמץ זה עניין של לפני שנתיים. דבר לא השתנה. חבל, כי יש פה מדינה לנהל, ויש לנו את עם ישראל לעבוד בשבילו ודי לחשוב רק על עצמונו ולפעול לטובת העם".

כלפון נשאל לגבי הטענה שלא עדכן את ראש הממשלה על שיחות שקיים עם יו"ר האופוזיציה נתניהו בחודש נובמבר וענה, "הלשכה של ראש הממשלה עודכנה והדברים גם יצאו. הוכחתי את עצמי בנאמנות, ובהגנה. אדם שיש לו תכנונים לא מפרסם את הדברים. וגם התנהגות בוחנים במבחן הזמן, ועבר מספיק זמן מאז".

"אני יכול להגיד – לא ערקתי לא התכוונתי לערוק ולא ניהלתי משא ומתן לעריקה. צריך גם לזכור, אין חבר כנסת נורווגי שיכול להפיל את הקואליציה. כל הצבעה של חבר כנסת נורווגי היא הפיכה. עובדה, 48 שעות וחבר כנסת הנורווגי נעלם. לא ניהלתי מגעים בכלל עם חברי הליכוד מאז נובמבר".

בתוך כך, הממשלה אישרה הערב במשאל טלפוני את מינויו של ח"כ מתן כהנא לתפקיד השר וסגן השר לשירותי דת. בהמשך היום יימסר עדכון במליאת הכנסת על מינויו לתפקיד סגן השר לשירותי דת ובהמשך יובא לאישור המליאה מינויו לשר.