מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חבר הכנסת מנסור עבאס, יו"ר הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), אומר כי רע"מ מטילה את האחריות להריגתה של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה על ממשלת ישראל ודורשת להקים ועדת חקירה בינלאומית לברור נסיבות הירי הקטלני.

בראיון ל-בי בי סי בערבית (שני) אמר עבאס, כי חזרתה של רע"מ לקואליציה התאפשרה לאחר שבוע של מו"מ עם הממשלה שהביא לסיכומים והבנות בנוגע לדרישות שהציבה רע"מ בנוגע למימוש זכויות החברה הערבית ולמסגד אל-אקצה.

במסגרת ההישגים במו"מ ציין עבאס את ההכרה במספר ישובים בלתי מוכרים נוספים ושינוי מדיניות האכיפה בנוגע לבניה בלתי חוקית.

בהתייחסו למקומות הקדושים אמר עבאס, כי מסגד אל-אקצה הוא זכות בלעדית של שני מיליארד מוסלמים בעולם, וניהול ענייני המסגד צריך להיות בידי ממלכת ירדן שלה החסות על המקום באמצעות מחלקת ההקדשים האסלאמית.

עבאס ציין, כי התושבים הערבים בישראל הינם ערבים פלסטינים שהינם חלק מהעם הפלסטיני ומהאומה הערבית, אך מכיוון שהם קיבלנו את האזרחות הישראלית, ולכן רע"מ מנהלת את היחסים עם הממסד במסגרת ההיבטים השונים של האזרחות, וזאת בניסיון לשנות מבפנים את קבלת ההחלטות ולממש את הזכויות של החברה הערבית.

בתשובה לשאלה על דברי מנהיג חמאס יחיא סינוואר שקרא לערביי ישראל ליטול נשק וכינה את עבאס בוגד, אמר עבאס כי הוא לא השיב לדבריו של סינוואר אלא ציין, שרע"מ אינה מקבלת פקודות מגורמים מחוץ ל"פנים של 1948", כלומר מדינת ישראל.

עבאס הדגיש, כי הקריאה של סינוואר לערביי ישראל לבצע פיגועים מסוכנת מאד שכן שהיא עשויה להביא ל"נכבה" (אסון) נוסף לחברה הערבית, והיא עומדת בניגוד למדיניות ההיסטורית של ההנהגה הפלסטינית מיאסר ערפאת ועד אחמד יאסין שנמנעו לגייס את ערביי ישראל למאבק או לתת להם פקודות.

בהקשר הפוליטי ציין עבאס, כי רע"מ הפכה לגורם משמעותי ביותר בפוליטיקה הישראלית, ולראייה אמר כי כולם בישראל המתינו לשמוע את החלטת מועצת השורא של התנועה האסלאמית בעניין ההישארות או הפרישה מהקואליציה.