כוחות מגיעים לפינוי בשטח ישיבת חומש. ארכיון
כוחות מגיעים לפינוי בשטח ישיבת חומש. ארכיון ישיבת חומש

שמואל וונדי, מנהל ישיבת חומש, מספר על המציאות הקשה עימה מתמודדת הישיבה בשבועות האחרונים ולהיערכות המתיישבים בחומש לצעדת השמאל המתוכננת לשבת בוד שבוע וחצי, צעדה שבראשה יוצב בולדוזר במגמה להרוס את המבנים שבמקום.

"הישיבה נמצאת בחומש בכל יום, כחמישים תלמידים שמה שמעניין אותם הוא למוד תורה. בחורים ישנים שם ואברכים נשואים עולים לשם בכל יום. זה משמח, אבל עצוב שמאז הפיגוע המדינה נותנת פרס לטרור", אומר וונדי ומסביר כי "אחרי שמשפחת המחבל אומרת שהמטרה שלהם הייתה ללמד לקח את המתנחלים, אם אנחנו מפנים את המקום זה פרס לטרור".

להערכתו "הממשלה עושה צעדים לקראת גירוש הישיבה. כך זה נראה. מעולם לא היו מחסומים בדרך לחומש כמו שיש עכשיו, לא היה בסיס מג"ב בחומש שמחכה ליום פקודה, בכניסה לא נותנים לרכבים לעבור אלא רק למי שיש אישורים, תלמידי הישיבה לא יכולים להיכנס והם עוברים דרך השדות, רכבים מוחרמים ועוצרים אנשים על סתם. כל זה לא היה בעבר. זה קורה רק מאז הפיגוע. נותנים כאן פרס לטרור".

וונדי מציין בדבריו כי ההוכחה לכך שהמחסומים מכוונים נגד יהודים היא ש"הייתה תקופה שמחסומים לא פעלו בשבת כי יהודים לא נוסעים בצירים כך שאין צורך לעצור כלי רכב".

"בחומש יש עכשיו גם חיילים וגם מג"ב שנועד רק לוודא שאין בניה ולהרוס אם יש משהו חדש", הוא אומר ומציין כי כרגע במקום ישנו "בית המדרש שקיים הרבה לפני הרצח". בנוסף חדר אוכל, מטבח, פנימיות וחדר שיעורים, מבנים המשמשים את הישיבה. "זה בית המדרש שבו היה יהודה דימנטמן דקות לפני שנרצח. אם המדינה תרצה להרוס זה פרס לטרור וסכין בגבה של משפחת דימנטמן".

על צעדת השמאל המתוכננת לשבת בעוד שבוע וחצי, אומר וונדי: "המטרה שלנו היא להמשיך בקיום הישיבה. אנחנו לא מחפשים מאבקים. אנחנו מביאים ציבור שאוהב את המקום ומגיע לחומש פעם אחר פעם. המשימה שלנו היא ללמוד. אנחנו לא מתייחסים למה שהם מתכננים. אנחנו ממשיכים בשגרה".

"השמאל ההזוי איבד את זה. אנחנו לא מתייחסים לפרובוקציות שלהם. מזמינים את כל מי שרוצה לבוא ללמוד להצטרף, גם אם זה יותר מורכב וצריך לעלות ברגל. המטרה שלנו היא להחזיק את הישיבה בחומש", הוא אומר ולשאלתנו כיצד הפרשה תסתיים הוא משיב: אנחנו כבר 15 שנה אנחנו בחומש. היינו בתקופות מורכבות אבל בתקופה מורכבת כזו עוד לא היינו אבל אנחנו עקשנים כי זו המשימה שלנו שאותה קיבלנו מהתורה ונמשיך עד שחומש תיבנה".

"זו התקופה המורכבת והעצובה ביותר. היו פעמים שהרסו אבל מעולם לא היה מיד אחרי פיגוע. מעולם לא היה בסיס מג"ב, מעולם לא היו מחסומים, מעולם לא החרימו כלי רכב באופן שיטתי וגורף, מעולם לא עצרו אנשים לריק. כשזה קורה אחרי פיגוע זה משלים את מה שרצו המחבלים לעשות כפי שהם עצמם אמרו שהמטרה שלהם היא ללמד את המתנחלים לקח. כשזה מה שקורה אין שום סיבה שהם לא ירצו לעשות עוד פיגוע".

וונדי מביע תקווה שתיפקחנה עיניהם של חברי הממשלה, "כמו ששמענו את ניר אורבך שאמר שהישיבה בחומש לא תפונה. אנחנו מקווים שהם יעמדו בדיבורם ושנמשיך להפעיל את הישיבה בחומש בצורה רגילה".