עו"ד עדי קידר
עו"ד עדי קידר צילום: חוננו

תושב השומרון, נשוי ואב לילדה, קיבל בשבוע שעבר הודעה על כוונת אלוף פיקוד המרכז להוציא נגדו צו מנהלי. הצו כולל הרחקה מיהודה ושומרון למעט הישוב בו הוא מתגורר, וכן איסור יצירת קשר עם 29 אנשים.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו המייצג את אב המשפחה מספר כי האיש כלל אינו מכיר שליש מהאנשים שנאסר עליו ליצור עימם קשר, דבר המעיד על חוסר ההיכרות של נותני הצו עם המציאות בשטח.

בפניה שנשלחה ליהודה פוקס, אלוף פיקוד המרכז, נכתב כי מדובר ב"אדם נורמטיבי אשר עמל ליגיע כפיו ומפרנס את משפחתו. זה שנים שאינו נחשד בעבירה כלשהי. העובדה כי הנדון כלל לא נחקר בעת האחרונה בנוגע למעורבות בפלילים מלמדת כאלף עדין על כך שאין לו ולו בדל של מעורבות בפעילות אסורה".

עורך הדין מתח ביקורת על הצו וכתב, "תכליתן של ההגבלות המבוקשות אינו קשור בשום תועלת ביטחונית כמתחייב אלא לצרכי 'חינוך מחדש', וצפויות לפגוע באופן קשה בנדון ובבני משפחתו", וכי מדובר בפגיעה בלתי מידתית ולא מוצדקת בתושב ובבני משפחתו. אלא שמלבד היות הצו בלתי מידתי ופוגעני, מדובר בצו אבסורדי במיוחד. בצו המדובר נאסר על אב המשפחה ליצור קשר עם לא פחות מ-29 אנשים שונים, שעשרה מהם אינו מכיר כלל. הנדון מוסר כי הוא אינו מכיר רבים מהמפורטים ברשימה ועל כן אין לו אפשרות לוודא שמירה על הוראות הצו, ככל שיוותר על כנו".

עו"ד קידר ציין כי "מצער להיווכח באיזו קלות צה"ל נוקט באמצעים דרקוניים כנגד מתיישבים על לא עוול בכפם, במקום למגר את הטרור האמיתי ברחבי הארץ. העובדה שרבים ממושאי איסור יצירת הקשר של הנדון כלל אינם מוכרים לו רק מלמדת שהצווים ניתנים בהינף יד ומבלי היכרות אמיתית עם המציאות בשטח, ועל כך יש להצר".