יער עצים
יער עצים ישי קרוב

תושבים ביישוב אלקנה מתנגדים ליוזמת המועצה המקומית אלקנה לכרות עשרות עצים ביישוב לצורך סלילת חניות נוספות.

למרות שהתכנית כבר פורסמה להתנגדויות וההתנגדויות שהוגשו נדחו על ידי קמ"ט חקלאות, התושבים פנו בעצומה לראש המועצה אסף מינצר, עליה חתמו כבר למעלה מ-200 תושבים. "אנו, תושבי אלקנה, מבקשים לעצור את תכנית המועצה לכריתת 82 עצים בשיר השירים, הצרת המדרכות והפגיעה הקשה באיכות חייהם של תושבי הרחוב והשכונה", נכתב.

"אנו בעד שיפור סדרי התנועה ברחוב שיר השירים, בעד יצירת מעבר בטוח להולכי רגל ומכוניות כאחד ובעד סביבה פורחת עם איכות חיים בריאה. אנו נגד כריתת העצים בהיקף נרחב, נגד התעלמות ואטימות כלפי צרכי התושבים".

אחת ממובילות המאבק הסבירה בשיחה עם ערוץ 7 כי "אלקנה היא מועצה מקומית עם צביון כפרי ואופי קהילתי, ומתגוררים בה תושבים ותיקים מחד ומשפחות עם ילדים צעירים מאידך. התבשרנו לפני מספר חודשים שבכוונת המועצה לכרות עשרות רבות של עצים ברחוב שלנו. עצים בוגרים ופורחים, הנותנים לאורך כל השנה צל, אויר, פריחה יפהפיה, ציוץ ציפורים ובריאות נפשית לכלל תושבי היישוב, ובפרט לתושבי הרחוב. התכנית לכריתת העצים, תוכננה על ידי מהנדס כבישים, שאף הוא אמר לנו שאין מתפקידו להתחשב בהיבטים הסביבתיים וההוליסטיים הנדרשים בשכונת מגורים".

"על פי טענת המועצה, סיבת הכריתה הינה הוספת חניות ושיקולי בטיחות ברחוב", הוסיפה. "ניסינו לפנות ולשוחח עם ראש המועצה ולהציע מספר חלופות שיכולות לתת מענה לשיקולי החניות והבטיחות מבלי לכרות את כמות העצים הבלתי נתפסת הזאת. לצערנו הרב, המועצה לא מוכנה אפילו לשמוע, ובטח שלא לנסות פתרונות שלא יחייבו את כריתת העצים. קמ"ט החקלאות אישר בקלות ובמהירות את בקשת המועצה לכריתת העצים. בהמשך הגשנו השגה על רישיון הכריתה. הופתענו לגלות שביהודה ושומרון, אותו אדם שאישר את הכריתה נדרש לאשר או לדחות את ההשגה על ההחלטה שהוא עצמו קיבל".

"כואב לנו מאד על העצים היקרים", ציינה. "כולנו מודעים לשפע היתרונות שהעצים נותנים לסביבה ולאיכות החיים של כלל תושבי היישוב. כריתת העצים תביא להרס של הרחוב, פגיעה נרחבת ומשמעותית באיכות החיים של התושבים, ובנוסף לא תביא להגדלה משמעותית של כמות החניות ברחוב. המועצה הביעה נכונות לשתילת עצים חדשים באזורים אחרים ביישוב. מיותר לציין, כי לא דומה שתילת עצים צעירים לכריתת עצים ותיקים בני כ-40 שנה".

ממועצה מקומית אלקנה נמסר: "רחוב שיר השירים באלקנה הנו הכביש ההיקפי שתוכנן ובוצע לפני למעלה מ-30 שנה ואינו עומד כיום בתקני הבטיחות והחניה הנדרשים, במיוחד באזורים בהם הכביש צר. לאורך השנים אירעו לצערנו תאונות דרכים שגרמו לפגיעות בגוף וברכוש. מטרת התוכנית שתוכננה על ידי יועץ תנועה מהמובילים בישראל, הנה הסדרת בטיחותית של הכביש וכן הוספת מקומות חניה רבים, שימנעו את המצב הקיים היום, בו חלק מהתושבים חונים על המדרכות או בנתיב הנסיעה. התוכנית נדונה לאורך כשנה בשלוש ישיבות מועצה, פורסמה להערות הציבור בכל אמצעי המדיה של המועצה, נערכה ישיבת זום עם מהנדס התנועה ומהנדס המועצה אליה הוזמנו והגיעו תושבים רבים וכן נערך סיור בשטח התוכנית אליו הוזמנו והגיעו עשרות תושבים. מהנדסי המועצה והתנועה הקשיבו קשב רב להערות שהגיעו מתושבים, נבחנו חלופות ואף בוצעו תיקונים בתוכנית בעקבות כך".

"מועצת אלקנה רואה חשיבות רבה בקיומם של עצים וצמחיה ובהתאם דאגה, טרם שנת השמיטה, לשתול ברחבי היישוב מאות עצים וצמחים", נאמר. "המועצה הקפידה במהלך התוכנית לשמר את מירב העצים האפשרי, בהתאם לסקר עצים מקיף וחוות דעת שערך אגרונום מוסמך אשר אושרו על ידי קמ"ט חקלאות במינהל האזרחי, לא לפני שנערכו מספר סיורים עם האגרונום ונציגי הקמ"ט. המועצה התחייבה לבצע שתילת עצים חלופית בסכום של מעל רבע מיליון ₪ ומכינה תוכנית מקיפה לשתילה נרחבת שתבוצע לאחר שנת השמיטה. יתירה מכך, במקומות שניתן היה לשמר את העצים ולבצע חניות ביניהם באופן בטיחותי, הורה ראש המועצה שלא להסיר את העצים".

"התוכנית פורסמה להתנגדויות על ידי קמ"ט חקלאות, הוגשה התנגדות ולאחר שנידונה מחדש נדחתה במלואה.
המועצה רואה חשיבות ראשונה במעלה בבטיחות תושביה ואורחיה ותמשיך לפעול ברגישות ובמקצועיות לטובת הציבור", כך נמסר מהמועצה המקומית אלקנה.