הקריה בתל אביב
הקריה בתל אביבצילום: חזקי ברוך

הסכם עבודה חדש למלווי נכי צה"ל נחתם בין משרד הביטחון, ארגון נכי צה"ל וההסתדרות הלאומית המייצגת את וועד המלווים.

ההסכם נחתם בהתערבות שר הביטחון בני גנץ, ובליווי צמוד של יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קליימן, ההסתדרות הלאומית וועד מלווי נכי צה"ל.

לדברי חותמי ההסכם, ההסכם ישפר משמעותית את תנאי העסקתם של 2,800 מלווי הנכים, שהיום נושמים לאחר שנים בהם לא עודכן ההסכם עימם.

בשנה האחרונה מנהלים המלווים וההסתדרות הלאומית מאבק עיקש מול משרד הביטחון, כדי לקבל תגמול ראוי והוגן וסל כלים מקצועי, שירחיב את יכולתם לתת את השירות שהם מעניקים לציבור נכי צה"ל. הבשורה המשמעותית ביותר בהסכם נוגעת ליותר מ-1,500 מלווים: דור ב' יבוטל ותנאי העסקתם יושוו לתנאי עובדי דור א'. כך יופסק המנהג הפסול של אפלייה בין עובדים המבצעים את אותה העבודה.

אבנר מלכה, יו"ר ועד מלווי נכי צה"ל: "מדובר ביום היסטורי לציבור המלווים והנכים יחד. במאבק עיקש ובתמיכת כל הצדדים הצלחנו לתקן ולשפר את הזכויות של האחים והאחיות היקרים שלנו – עובדי דור ב'. אנו ממשיכים בקצב ההתקדמות המקצועית והכלכלית שלנו מאז התאגדותנו ב-2017. אני רוצה להודות לשר הביטחון, בני גנץ, שליווה את הנושא באופן אישי ודאג לתיקון ולשיפור תנאי המלווים".

יואב שמחי, יו"ר ההסתדרות הלאומית: "מלווי נכי צה"ל הם האמונים על הטיפול היום-יומי באנשים שהקריבו כל-כך הרבה למען כולנו. תנאי עבודה הוגנים וכלים מקצועיים שיסייעו להם במילוי משימתם הלאומית נדרשים, כדי לשמור על הנכים. כמו שחובתנו להגן על הנכים, חובתנו היא גם להגן על המלווים".

"בזמן שארגוני עובדים אחרים יוצרים דורות ומנציחים מעמדות בין עובדים, החלטנו בהסתדרות הלאומית לצאת למאבק בלתי מתפשר יחד עם ועד המלווים לביטול המעמדות והאפליה, שמשרד הביטחון הנציח לאורך השנים", כך שמחי.

ארגון נכי צה"ל בירך על ההסכם לשיפור תנאי מלווי נכי צה"ל, שהושג מול משרד הביטחון: "אנחנו מברכים בכל פה על ההסכם שהושג עבור מלווי נכי צה"ל, העושים עבודה חשובה מאין כמוה בעבודה יומיומית קשה ולעיתים מאתגרת עם פצועות ופצועי צה"ל".

יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן: "ארגון נכי צה"ל היה שותף למאבקם הצודק של המלווים והתעקש על הכללת הסכם עמם בתוך רפורמת ׳נפש אחת׳. שיפור תנאיהם של מלווי נכי צה"ל מסמן שיפור משמעותי באיכות חייהם של פצועות ופצועי צה"ל".