חומש. ארכיון
חומש. ארכיוןצילום: ירון בלושטיין/TPS

בתנועת שלום עכשיו נערכים לצעדה שתתקיים בשבת בעוד שבוע וחצי לכיוון חומש כאשר הבטחת התנועה לתומכיה היא ש"בסיומה יפרקו הפעילים את המאחז", ולשם כך הם מתכוונים להגיע עם בולדוזר.

על הצעדה המתוכננת שוחחנו עם אלק יפרמוב, מנהל הפעילות הציבורית בשלום עכשיו, שקובע כי לא מדובר בגימיק אלא במהלך מתוכנן לחלוטין. "שכרנו את הבולדוזר שתראו בקרוב. מדבור בתכנית אמתית לפרק את המאחז", הוא אומר וקובע כי מדובר ב"גבעה של עבריינים שיושבים שם בניגוד לחוק ההתנתקות במאחז בלתי מורשה שיש נגדו צו בית משפט וצו של הצבא מלפני חמש שנים, ובכל זאת הם שם ולא מפונים. הדבר הזה חייב להסתיים. לכן אנחנו מגיעים לשם לפעולה אזרחית שתחזיר את המצב לתקנו".

שאלנו את יפרמוב אם הוא סבור שתפקיד אכיפת החוק מוטל על ארגונו ולא על רשויות האכיפה ובמענה הוא מבקר את עצם העלאת השאלה 'לא זו השאלה' הוא אומר. בעיניו השאלה היא איך לא נאכף החוק עד כה, ואנחנו מתעקשים לשאול דווקא את השאלה הזו, אך במענה הוא מטיל ספק בכנות הכוונות שמאחורי השאלה:

"השאלה יכולה הייתה להיות במקום אם באמת היה מעניין אותך מה תפקיד הרשויות במדינה ומה תפקיד החוק ואז הייתה שואל במשך חמש שנים למה המאחז לא מפונה ולמה החוק לא מקוים. אם היית שואל את השאלה הזו הייתי מאמין שהשאלה תמימה". לדבריו ארגונו וקבוצת ארגוני השמאל הנערכים לצעדה יוצאים לפעולה מאחר והרשויות בישראל לא ביצעו את תפקידן.

עוד שאלנו את יפרמוב אם זו הבעיה היחידה של בניה לא חוקית באזור, והוא משיב שהבעיה אינה רק אי החוקיות אלא שבחומש ישנם אנשים אלימים שמכים חיילי צה"ל ושבעיניו "הם שונאי ישראל לכל דבר. הם מצפצפים על החוק למרות שפינו אותם כי הם בזים למדינה הזו ומדמיינים מדינה שתהיה הרבה יותר דומה לאיראן, שלא יהיו בה זכויות חופש וערכים שאנחנו מאמינים בהם. אני קורא להיאבק, זה לא רק חומש אלא לעצור את מדינת יהודה שמתחילה להשתלט".

לשאלתנו אם יתכן ולרשויות המדינה רצויה השארת הישיבה בחומש, הוא טוען כי לא מדובר בישיבה כמו שמעלה אהוביה אינה חווה אלא כיסוי, להגדרתו. "המקומות האלה קמים כדי להשתלט על קרקעות, כדי לנשל פלשתינים ולהנציח סכסוך תמידי בשם הבטחה אלוהית שהם מאמינים בה, והבלוף במקרה הזה מכוסה בישיבה".

על שאלתנו אם יתכן ומכך שהמדינה לא ביצעה את הפינוי ניתן ללמוד שהנוכחות בחומש נוחה לה, אומר יפרמוב כי הוא בהחלט מיצר על כך שהדברים לא בוצעו וכעת ארגונו מבקש לשים סוף למציאות הזו.

בנקודה זו שבנו לשאול את יפרמוב אם הבניה הבלתי חוקית הפלשתינית מטרידה גם היא את 'שלום עכשיו'. יפרמוב מצידו מבהיר שהוא "לא מאמין בתום הלב של השאלה בעוד שם יש הפרת חוק בכל דקה במשך שנים". כאשר אנחנו מתעקשים על השאלה הוא משיב כי בשטחי C ניתנו בעשור האחרון 81 אישורי בניה לפלשתינים לעומת 24 אלף אישורים ליהודים, "כך שמי שרוצה להיות מתנחל באופן חוקי יש לו את האפשרות ולפלשתיני אין את האפשרות הזו". הזכרנו ליפרמוב שהוא בוחן את האישורים בשטחי C בעוד בשטחי A ו-B הבניה הפלשתינית נעשית באין מפריע. יפרמוב לא מתייחס לנתון וקובע כי "בכל זאת, המספרים מראים שיש אי שוויון ברור ומכוון, ולכן הרבה פחות מטריד אותי כמה הפלשתינים יבנו והרבה יותר מטריד אותי מפעל עברייני שנתמך על ידי רשויות והוא הרבה יותר מאיים עליי".

על הצעדה המתוכננת מספר יפרמוב: "אני לא יכול להגיד כמה יגיעו. אנחנו מתכננים להגיע סביב השעה אחת בצהרים. שותפים לנו עוד עשרה ארגונים. נגיע בליווי בולדוזר. נשאף להגיע למאחז ושם לפרק את המבנים". האם הדבר יכול להביא לעימותים? "מפתיע אותי שחושבים שיהיה עימות. כשלפני חודש צעדו מתנחלים בהמוניהם לחומש חיילי צה"ל עמדו מסביב ואיבטחו אותם. אני לא מדמיין שתהיה כאן אכיפה בררנית ואותנו יחליטו לחסום. אנחנו בונים על זה שיאפשרו לנו להיכנס פנימה ולעשות את הפעולה האזרחית הבסיסית של השבת המצב החוקי לקדמותו".