סוללת כיפת ברזל.ארכיון
סוללת כיפת ברזל.ארכיוןצילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

אזעקות נשמעו הבוקר (חמישי) ביישובי הגליל העליון ומיד לאחריהן דיווחו תושבים על שמיעת הדי שני פיצוצים לפחות.

בתחילה עלה החשש שמדובר בחדירה של רחפן ששיגר חיזבאללה והופל, אך דקות אחדות אחרי האירוע הוציא דובר צה"ל הודעה ובה הודה כי מדובר באזעקות שנבעו מטעות בזיהוי.

"בשל טעות בזיהוי שיגרו לוחמי ההגנה האווירית מיירטים וכתוצאה מכך הופעלה התרעה. ניתן לשמור על שגרה מלאה בעורף", לשון הודעת הדובר.

גורמים ביטחוניים ציינו כי האזעקה הופעלה בשל זיהוי טיסן של צה"ל באזור רגיש סמוך לגבול שזוהה בטעות כחשש לחדירה של כלי טיס מלבנון. הם הדגישו כי בשום שלב לא היה איום בשמי הצפון.

בהמש, התייחס דובר צה"ל תא"ל רן כוכב לאירוע ואמר: "ההתרעות הופעלו בעקבות שיגור של שני טילי כיפת ברזל מטעות בזיהוי. הוא לא יורט. אנחנו נתחקר את זה. הופעלו התרעות של פיקוד העורף מחשש לנפילה של שברי יירוט - הכול במטרה לשמור על חיי אדם".

שלשום אישר שר הביטחון לראשונה בקולו כי איראן ניסתה לשלוח שני מל"טים לעבר ישראל בתקופה האחרונה.

"שלוחי איראן תוקפים מאגרי נפט, שדות תעופה ומתקנים אזרחיים, והיא בעצמה תוקפת באמצעות כוח קודס. היא מפתחת באזור כולו מערכים מבצעיים עם יכולות מדויקות של טילי שיוט, טילי קרקע-קרקע וכטב"מים, לטווח של אלפי קילומטרים. כמות האמל"ח האסטרטגי הזה שנמצא בידי שלוחי איראן גדלה משמעותית בשנה האחרונה: בעיראק ישנם מאות פריטים, עשרות רבות נוספו השנה. בתימן גדל בשנה האחרונה מספר הפריטים, והחות'ים מחזיקים בעשרות מהם", אמר גנץ.

הוא הוסיף, "דוגמה אחת לניסיון השימוש באמל"ח האיראני ראינו בחודש פברואר 2022. כפי שאירע מספר פעמים בעבר, שיגרו משמרות המהפכה זוג מל"טים מאיראן גופא, לעבר ישראל. בין השאר על בסיס העובדה, כי לכטב"מים היו מחוברים מצנחים, אנו מעריכים כי מטרת השיגור הייתה להצניח אותם ברצועת עזה או ביהודה ושומרון ולהיאסף שם על ידי ארגוני הטרור.

המשימה הוכשלה, והמל"טים יורטו בשטח עיראק. גם בסוריה, ממשיכים להתבצע ניסיונות של העברת וייצור אמל"ח מדויק. ישראל תמשיך לבלום את המאמצים האלו ולמנוע את האיום על אזרחיה והאזור".