מבנים שצולמו ביישוב כדים
מבנים שצולמו ביישוב כדים צילום: באדיבות עולם קטן

בעקבות מידע שהגיע אל השבועון 'עולם קטן' על בנייה ערבית שהחלה בשטח היישובים גנים וכדים, תיעד כתב השבועון אלישע ירד בתים ערביים שהחלו להיבנות בזמן האחרון בפאתי היישוב גנים מצידו הצפוני והמזרחי, וכן בשטח כביש הביטחון של היישוב.

גם בפאתי היישוב כדים הוקמו מצידו הצפוני כמה בתי בלוקים ומגרשים רבים אחרים הוכשרו לבנייה.

בגנים, נוסף על הבתים שכבר עומדים על תילם, אפשר להבחין גם בהתחלות בנייה נוספות בכמה שלבים, ובחלקן אפשר לראות משטחי בלוקים עומדים על יציקת בטון ומחכים לפועלים שיבואו בימים הקרובים.

צילומים בלעדיים: הערבים משתלטים על גנים וכדים באדיבות 'עולם קטן'

מלבד הבנייה אפשר לראות גם חלקות חקלאיות שהוכשרו לאחרונה בפאתי היישוב ומשמשות אמצעי נוסף להשתלטות ערבית על המקום. הרחבה הגדולה במרכז היישוב גנים, ששימשה עד לא מזמן מזבלה אזורית, הייתה למפעל מאולתר לדיש תבואה מהשדות הסמוכים, וטרקטורים ופועלים נראים עובדים בו במרץ.

על פי החומרים שתועדו, קצב הבנייה מאסיבי, ובסמוך לכל אחד מהיישובים עומדים כעת חמישה עד עשרה בתים בשלבי בנייה, סוגרים על היישוב ומתחילים לחדור לתוכו. חשוב לציין שנכון לשבוע זה מרבית שטח היישובים עדיין נותר ריק, בציפייה לידיים יהודיות שיגאלו אותו משיממונו, אולם נראה שבעוד זמן לא רב כבר יהיה מצב הבנייה הערבית שונה לחלוטין.

"הלב נקרע למראה התמונות האיומות הללו", אומר בתגובה על תמונות הבנייה הערבית בגנים ובכדים ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, שפועל מאז הגירוש להחזרת ההתיישבות לצפון השומרון. "על זה נאמר הרצחת וגם ירשת, והרצחת הוא תרתי משמע, משום שכיום מאותם אזורים שהיו חבל יהודי פורח והוחרבו בגירוש יוצאים בחסות חוסר הנוכחות האזרחית והצבאית עשרות מחבלים צמאי דם ומשליטים טרור בכל רחבי הארץ.

"אין שום מניעה לחזור היום ליישובים שפונו והוחרבו", קובע דגן. "כראש המועצה האזורית שומרון אני אומר בצורה ברורה ומוחלטת: אין שום מניעה מלהקים את היישובים מחדש. כל מה שאני צריך פורמלית זה לקבל מכתב רשמי ממשרד ראש הממשלה שמודיע לי שאני יכול להוציא היתרי בנייה ולבנות את היישובים מחדש.

"תשתיות היישובים עדיין קיימות בשטח. מי שייכנס כעת ליישובים עדיין יוכל לראות את הכבישים ואת המדרכות הצבועות. בצפון השומרון לא דרוש מבצע צבאי כדי לשוב לשם אלא אישור ממשלתי פשוט".

מגרעין שאנור נמסר: "אם אין התיישבות יהודית יש התיישבות ומדינה ערבית, מדינת טרור, לא סתם מרבית המחבלים בחודשים האחרונים צמחו במרחב צפון השומרון.כיום כולם יודעים שההתנתקות נתנה לאויבנו את התקווה שאפשר להכניע את ישראל. אנו דורשים ממשלת ישראל לתת תשובה ניצחת לטרור הערבי לאפשר לנו לחזור ולהתיישב בשאנור, לבטל את חוק ההתנתקות, ויפה שעה אחת הקודם".

הבנייה הערבית החדשה בגנים
הבנייה הערבית החדשה בגנים צילום: באדיבות עולם קטן
הבנייה הערבית החדשה בכדים
הבנייה הערבית החדשה בכדים צילום: באדיבות עולם קטן