זירת הפיגוע בבני ברק
זירת הפיגוע בבני ברק צילום: ערוץ 7

בג"ץ דחה היום (חמישי) את עתירת בני משפחתו של המחבל דיא חמארשה שרצח חמישה בני אדם בפיגוע בבני ברק נגד הריסת ביתם.

עם זאת, המדינה לא הצליחה להוכיח שהמחבל התגורר בקומת הקרקע של הבית, ובית המשפט פסק כי קומת הקרקע של בית המחבל בכפר יעבד בשומרון לא תיהרס.

בג"ץ דן בשבוע שעבר בעתירת משפחת המחבל נגד הריסת הבית. במהלך הדיון הוצג פוסט שהעלה לפייסבוק אביו של המחבל, שבו הודה למי שניחם אותו על מות בנו. הפרקליטה המייצגת את המשפחה אמרה לשופטים: "בסוף מדובר באבא שאיבד את בנו". נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות הגיבה בכעס: "זה טקסט פשוט מקומם, הוא התגאה בבן שלו".

נציגת המדינה אמרה: "האב תומך ולא מסתייג ממעשה הבן. בפסיקה נקבע שהתמיכה בדיעבד של בני המשפחה היא שיקול שצריך לשקול בנוגע להרתעה שיש בהריסת הבית".

חיות אמרה בדיון: "הוצגה לנו חוות דעת מפורטת לגבי האפקטיביות ההרתעתית של הריסת בתים, עם שלל מידעים שחלק הארי מתוכם מעידים על אפקטיביות הרתעתית של השימוש בכלי הריסת הבתים".

שלומי זברלו, גיסו של אבישי יחזקאל הי"ד שנרצח בפיגוע, אמר לערוץ 7: "אנחנו לא קמנו עדיין מהכאב הנורא בתוך המשפחה שלנו. הגענו לבית המשפט לדיון בנוגע להריסת בית המחבל. לנו נהרסו החיים ושמחת החיים נלקחה מאיתנו. הלב שלנו נותר קבור בקברו של אבישי ואנחנו מנסים לחזק את עצמנו באמונה. היום דנים איתנו על הריסת בית או חלק מבית וברור שגם הרס של בית לא יכול לכפר על גיס אהוב שהיה לי כאח וכחבר".

הפיגוע בבני ברק | תיעוד דרמטי ממצלמת גוף של חיסול המחבל דוברות המשטרה

לדבריו, "אנחנו לא באים מנקמה אלא כדי למנוע מצב שלא יהיו עוד אלמנות ויתומים בעם ישראל. אם זה מה שירתיע חיות אדם שלא יבואו לרצוח אנשים תמימים חפים מפשע ברחובה של עיר, צריכים לפעול כך".

גיס אחר, אליה שמחון, הוסיף: "אם מחבל יראה שהורסים את כל הבית של משפחתו, אולי הוא יחשוב פעמיים לפני שילך לבצע פיגוע. אולי ההורים יזהירו יותר את כוחות הביטחון, כי הם לא רוצים להישאר בלי בית".

שי גליק מנכ"ל ארגון בצלמו שמייצג את משפחות הנפגעים בפיגוע, מסר: ''הרס בתי מחבלים הוא כלי מציל חיים ומהווה הרתעה. ההרתעה חלה רק כשהבית כולו נהרס ובאופן מהיר ומיידי. אנחנו קוראים לנשיאה חיות עוד היום להוציא פסק דין שמאפשר באופן מידי להרוס את הבית כולו ולא למשוך את ההחלטה עוד זמן רב ולגרום להרתעה להתפספס''.