הרב מנחם פרל
הרב מנחם פרל צילום: מאיר אליפור

ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל, מתיר במאמר הלכתי חדש בכתב העת "תחומין" לחלל שבת במקרה של התקפת סייבר, גם כשלא מדובר בתשתיות לאומיות קריטיות ובענייני צבא וביטחון, אלא אף כשהפגיעה היא בגופים כלכליים גדולים.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי לאחר שבחודשים האחרונים למד וחקר הרב פרל את סוגיית הסייבר יחד עם מומחים בתחום, הוא חילק את מרחב הסייבר לשלוש דרגות שונות. הדרגה העליונה היא "תשתיות מדינה קריטיות", שבהן נמצאים כמה עשרות גופים כגון תשתית המים של חברת מקורות, חברת החשמל ועוד.

בדרגה השנייה, שמכונה על ידי הרב פרל קבוצה A, נמצאים כמה מאות ארגונים המחזיקים בנכסי סייבר חיוניים, כגון בנקים, רשתות שיווק מזון גדולות וחברות ביטוח.

במצב זה מפריד הרב פרל בין פגיעת ליבה, אז מותר לחלל שבת כמו במלחמה, לבין איום ממשי, אז גם ניתן וצריך לפעול פעולות הגנה, אך צריך לפעול על בסיס אמצעים שמפחיתים חילול שבת בדומה למקרים מסוימים בצבא. ברמה השלישית (קבוצה B) נמצאים עסקים בינוניים רבים, המהווים כ־70% מהמשק בישראל, עבורם אין היתר לחלל שבת.

הרב פרל הסביר: "אף שאין לחלל שבת להצלת רכוש, לעיתים הפתח לנזק או לגניבת רכוש עלול לשמש פתח לסכנת נפשות, ולכן במקרים של איום, ניתן לחלל שבת ולפעול כמו בפיקוח נפש גם במקרים של תקיפת סייבר נגד בנקים גדולים, חברות שיווק מזון ועוד".