הרב שאול אלתר
הרב שאול אלתר צילום: שלומי כהן

גל של מחאות אלימות נרשמו במהלך סוף השבוע האחרון במוקדי חסידות גור בירושלים, בני ברק ואשדוד כלפי קהילת הפורשים מהחסידות בראשות הרב שאול אלתר.

המחאה פרצה לאחר שאחד הפורשים ביקש למחות בפני האדמו"ר מגור על כך ששתי בנותיו עזבו את ביתו, לטענתו, בהשפעת החסידות.

לטענת חסידי גור, בעת שביקר האדמו"ר והרבנית בבית העלמין בקרית שאול, הופעל כרוז על ידי רמקול ידני בו הושמעה מחאה על כך.

בעקבות פעולת המחאה האמורה הופץ 'קול קורא' מטעם אחד מנאמניו של האדמו"ר מגור, בו נכתב כי "במצב עניינים זה, בכל הנוגע למחאה ומניעת רדיפות, אין לנו שום יכולת לבקש מאנשי שלומנו שלא להתגונן ולמחות כמחויב על פי ההלכה".

קריאה זו הציתה מהומות בירושלים, בני ברק ובאשדוד במהלך השבת האחרונה ואף במהלך מוצאי השבת.

בליל שבת כוחות משטרה רבים של מחוז ירושלים פעלו ליד שכונת מאה שערים ורחוב ירמיהו להשבת הסדר, תוך ניסיונות ליצור חיץ בין מחנות הניצים. מספר חסידים נפצעו באורח קל ושוטר אחד נפגע מאבן שהושלכה לעברו.

בשיאן של המהומות בליל שבת בירושלים, חולץ מנהיג הפורשים ראש הישיבה הרב שאול אלתר כשהוא מלווה בעשרות לוחמי יס"מ מבית הכנסת אל ביתו.

גם באשדוד התחוללו מהומות. במהלך ליל שבת קבוצה של חסידי גור הגיעה לבית הכנסת של החסידים שפרשו והחלו להתפרע בבית הכנסת ולחולל הרס במקום.

כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום להפריד בין הצדדים. לא דווח על נפגעים בקטטה אך נגרמו נזקים לבית הכנסת.

בבוקר שבת התחדשה הקטטה בין החסידים, גם אז הגיעו כוחות גדולים ממשטרת אשדוד והחלו להרגיע את הרוחות. הנוכחות המשטרתית נשמרה ברובע עד צאת השבת, למנוע שוב התלקחות אלימה.

במהלך מוצאי השבת שוב התחוללו עימותים מתחת לביתם של משפחות הנמנות קהילת הפורשים.

בראש חסידות גור הגדולה והחזקה בישראל עומד האדמו"ר הרב יעקב אריה אלתר. מולו התייצב לא אחר מבן דודו, רבי שאול אלתר, בנו של האדמו"ר הקודם – רבי פנחס מנחם, שמכונה "ראש הישיבה". הרב שאול אלתר סחף אחריו כמה מאות בתי אב מהחסידות.