המכללה האקדמית צפת
המכללה האקדמית צפת צילום: יח"צ

הנהלת המכללה האקדמית צפת החליטה השבוע להדיח לצמיתות סטודנט ערבי תושב הכפר נחף שבגליל אשר הביע תמיכה בפיגוע בחדרה וברצח החיילים בו לפני כחודש וחצי.

בהודעת ווטאספ ששלח לאחת התלמידות כתב הסטודנט דברי שבח בזכות המחבלים הרוצחים וכינה אותם "גיבורים" וכן הוסיף כי "טוב שהיהודים ייסבלו".

מדובר בהחלטה תקדימית במוסדות להשכלה גבוהה אשר נחשפים בתקופה האחרונה למפגני תמיכה במעשי רצח ובהנפות דגלי אש"ף.

כבר לפני מספר חודשים החליטה הנהלת המכללה האקדמית צפת על נקיטת יחס נוקשה כלפי ביטויי שנאה שייאמרו בקמפוס או בקבוצות הסטודנטים והודעה ברוח זו הופצה בקרב הסטודנטים.

הרקע להחלטה היו אירועים שהתרחשו בתקופת מבצע 'שומר החומות' ברבים מהקמפוסים בישראל. במכללה האקדמית הודיעו לסטודנטים כי הנהלת המכללה תפגין אפס סובלנות לביטוי שנאה והסתה שיובעו על ידי הסטודנטים.

לפני כחודש וחצי, לאחר הפיגוע בחדרה שלח הסטודנט הודעת ווטאספ, במהלך ההרצאה, לסטודנטית דרוזית ובה הביע תמיכה במעשי הרוצחים בחדרה.

הסטודנטית שנפגעה מההודעה, גם לאור העובדה שאחד הנרצחים היה דרוזי, יצאה נסערת מההרצאה ופנתה בתלונה להנהלת המכללה וזו זימנה את הסטודנט לשימוע. כלפי הסטודנט גם הצטברו תלונות נוספות על התנהגות אלימה, מילולית ופיזית, שכללה דחיפות, צעקות ואיומים גם כלפי סטודנטים אחרים. שתי סטודנטיות גם סיפרו כי אמר להן שידוע לו היכן הן מתגוררות ואיים להשליך רימון על בתיהן.

מנכ"ל המכללה שלומי בן נון ששמע על הדברים הזמין את המשטרה ולאחר מכן פנה לוועדת המשמעת וזו כאמור קיימה לסטודנט שימוע במהלכו הסביר הסטודנט שהיה נסער בגלל בריאותו הרופפת של אביו ולכן התנהג כפי שהתנהג. בתום השימוע הוחלט השבוע על הרחקת הסטודנט לצמיתות.

בן נון אמר כי "החלטת וועדת המשמעת היתה הכרחית ונכונה לאור התנהגותו של הסטודנט. לא נאפשר במכללה ביטויי שנאה והסתה. המכללה האקדמית צפת תעניק מרחב אקדמי רגוע ובטוח לתלמידיה וכל מי שינסה לפגוע במרקם החיים הזה או להטיל אימה על חבריו יסולק מהמכללה לאלתר".