חיים חדשים בהרודיון
חיים חדשים בהרודיון צילום: רט"ג

במסגרת עבודות שימור שהחלו באחרונה בגן הלאומי הרודיון הופתעו המשמרים של רשות הטבע והגנים והמינהל האזרחי באתר לגלות בתוך אחד החללים הנסתרים במגדל המזרחי בארמון הורדוס הקדום קן בז מצוי פעיל ובו 7 ביצים מהם כבר בקעו רוב הגוזלים.

המשמרים הנרגשים מהתגלית המפתיעה, בהם הארכיאולוג והמשמר אסי שלום, עדכנו בכך במהרה את צוות האתר ומחוז יו"ש ברשות הטבע והגנים והמינהל האזרחי בהם עמוס סבח, האקולוג המחוזי וגילה ציונית ממונת התכנון והפיתוח המחוזית, כדי לבחון יחדיו איך לשמור על הקינון ולהתקדם עם עבודות השימור נוכח הקן הפעיל.

עמוס סבח אקולוג מחוז יו"ש ברשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי מציין כי "הבז המצוי הוא עוף דורס ממשפחת הבזיים שנפוץ באירופה, אסיה ואפריקה. הבזים המצויים אינם בונים קן אלא משתמשים בתוואי שטח קיים, משקעים וחללים במצוקים ועד אדניות ביתיות. תקופת הדגירה שלהם על הביצים היא כחודש והגוזלים פורחים לרוב כחודש לאחר שבקעו מהביצים. נוכח התגלית המפתיעה הבנו שצריך לעשות ככל שניתן כדי לשמור על הקן עד שהגוזלים יפרחו בשלום בעוד מספר שבועות. זאת תוך אפשרות לשלב את עבודות השימור שכבר החלו. מבחינתנו שתי המטרות הן חשובות והיה צריך למצוא את השילוב המיטבי בין שמירת הטבע, במקרה זה שמירה על הבזים והביצים ושימור המורשת"

הגן הלאומי הרודיון ידוע כארמונו הפרטי של המלך הורדוס ומקום קבורתו. בשנים האחרונות בוצעו בגן הלאומי הרודיון עבודות ארכיאולוגיות נרחבות. במהלך העבודות נחשפו מכלולים בעלי חשיבות רבה, שאין כדוגמתם בעולם ובארץ ובתוכם: החדר המלכותי והתיאטרון, מסדרון הקשתות המונומנטלי, הר הורדוס, קבר הורדוס והתיאטרון.