פרופ' תמיר שפר
פרופ' תמיר שפרצילום: רועי שור

פרופ' תמיר שפר נבחר לרקטור האוניברסיטה העברית על ידי סנאט האוניברסיטה. שפר משמש בשש השנים האחרונות בתפקיד דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית בירושלים.

שפר יחליף את פרופ' ברק מדינה, רקטור האוניברסיטה ב-5 השנים האחרונות, אשר הוביל באוניברסיטה שורה של רפורמות שתרמו רבות לקידום המחקר וההוראה באוניברסיטה, לחיזוק הקשר האישי בין חברי הסגל לסטודנטים, קידום רב-תרבותיות ומגוון באוניברסיטה, כמו גם קידום שוויון מגדרי, לסביבה שוויונית ומכבדת.

במסגרת תפקידו שופרו באופן דרמטי תנאי המחקר במעבדות, הורחבו מערך המלגות והתמיכה הכספית בסטודנטים.

מדינה שם דגש גם על קידום הקשרים שמחוץ לאוניברסיטה, ובכלל זה חיזוק הקשר עם גורמי ממשל, עם המגזר העסקי ועם ארגוני החברה האזרחית. בתקופת כהונתו, חזרה האוניברסיטה העברית למעמדה כמוסד האקדמי המוביל בישראל ואחד מ-90 המובילים בעולם.

פרופ' שפר מוביל מספר קבוצות מחקר בינלאומיות של חוקרי תקשורת פוליטית, ובמסגרת זו הוא חוקר בשני העשורים האחרונים, כיצד משפיעים גורמים כמו מבנה המערכת הפוליטית וחוזקה של הדמוקרטיה על תהליכים פוליטיים ותקשורתיים.

תחום המחקר שלו הוא תקשורת פוליטית השוואתית ודיגיטלית. בין היתר, הוא חוקר את ההשלכות הכישורים של פוליטיקאים בזירת התקשורת הפוליטית ומחוצה לה.

באוניברסיטה העברית הוביל שפר את מעבדת המחקר של תקשורת פוליטית דיגיטלית, המתמקדת בפיתוח שיטות חדשות לניתוח טקסטואלי ממוחשב של נרטיבים פוליטיים תוך התבססות על מודלים של למידה עמוקה. כדיקן הפקולטה למדעי החברה הוא הצעיד את הפקולטה למעמד בינלאומי מוביל, ולהפיכתה למבוקשת מאד לחוקרים מעולים ולסטודנטים מצטיינים.

פרופ' אשר כהן, נשיא האוניברסיטה, בירך על המינוי: "תמיר הוא חוקר ומורה מצטיין. בהובלתו, הפקולטה למדעי החברה הצטיינה בניהול קשוב ויעיל, והוא תרם תרומה מכרעת לכך שהפקולטה הפכה למקום מפגש אטרקטיבי לחוקרות, חוקרים, סטודנטים וסטודנטיות. בהזדמנות זו אני רוצה להודות מעומק ליבי לפרופ' ברק מדינה שהוביל את האוניברסיטה להישגים יוצאי דופן בתחום המחקר וההוראה, תוך הצבת ערך המצויינות כערך עליון".