אוהדי סכנין מתפרעים (ארכיון)
אוהדי סכנין מתפרעים (ארכיון) צילום ארכיון: פלאש 90

מנותקים. בית הדין של ההתאחדות לכדורגל גזר היום (ראשון) את עונשה של קבוצת בני סכנין על ביטול משחק הכדורגל בשבוע שעבר מול מכבי חיפה במסגרת הפלייאוף העליון של ליגת העל בכדורגל.

כזכור, כשעתיים לפני משחק הרדיוס אותו ביקשה להקדים ולקיים כבר העונה, באצטדיון המושבה שבפתח תקווה מול האלופה מכבי חיפה, במשחק שהיה אמור להיות משחק ההכתרה הרשמי של חיפה כאלופת המדינה בכדורגל בפעם השניה ברציפות, הודיעה משטרת ישראל כי היא מבטלת את המשחק זאת בשל סיכון מוחשי ואמיתי לחיי אדם בשל אוזלת ידה של הקבוצה המארחת סכנין.

היה זה לאחר שסכנין פעלה באופן מודע בניגוד לדרישת המשטרה ולא הביאה מספיק מאבטחים למשחק, כאשר בנוסף מעט המאבטחים שהגיעו היו ללא תעודה מתאימה ולמעשה לא עמדו באף קריטריון מתבקש ובסיסי. בכך סיכנה סכנין באופן מודע חיי אדם ואוהדים רבים, כל זאת לכאורה כדי להרוויח מעט יותר כסף.

אם זה לא מספיק, אזי שבסכנין בחרו לגלגל את האחריות מהם והלאה ובחרו להאשים שוב ושוב את מנהלת הליגות בכדורגל ומשטרת ישראל שלא ויתרו ואיפשרו את קיום המשחק עם כמות מאבטחים קטנה.

כך או כך אוהדים רבים נפגעו כמו גם תדמית הכדורגל הישראלי ולמרות גינויים רבים מקיר לקיר ודרישה להעניש את סכנין על אוזלת ידה והסכנה שהיא מעמידה לחיי אוהדים רבים ולא בפעם הראשונה העונה, בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל שוב הוכיחו רפיסות וחולשה.

למרות ביקורת קשה שנאמר כנגדה, החליט הדיין נועם ליובין לגזור על סכנין עונש של הפסד טכני בתוצאה 3:0 לזכות מכבי חיפה, קנס כספי בסך 100 אלף שקל והפחתת שתי נקודות על תנאי לעונה הבאה. עונש מגוחך ולא מותאם למציאות לכל הדעות.

בהחלטתו כתב הדיין ליובין כי העונש הקל מגיע בשל העובדה כי זו הפעם הראשונה שסכנין נאשמת בביטול משחק. "למזלה של הנאשמת הרי שזוהי הרשעתה הראשונה העונה בעבירה מסוג זה, אחרת היה עונשה כבד הרבה יותר. בשולי הדברים אדגיש כי יהיו תוצאות דיון זה כתמרור אזהרה לנאשמת לסור מן הדרך החובבנית בה התנהלו הדברים, ומגישת 'יהיה בסדר' בה לקתה".

בסכנין הגיבו להחלטת בית הדין ואמרו כי: "החלטת בית הדין לא נתנה ביטוי לקשיים האוביקטיביים שעמדו בפני בני סכנין להשיג מאבטחים למשחק וזאת למרות כל ניסיונות הגורמים שמסביב לעזור בכך. היא גם טעתה שלא נתנה ביטוי לחלוקת האחריות גם על גורמים שמסביב לניהול הנושא כמו מנהלת הליגה למשל. המסע התקשורתי של המנהלת כנגד בני סכנין, השפיע על ההחלטה ועל העונש שהוטל במסגרתה. מצערת מאוד התנהלותו של יו"ר מנהלת הליגה בניהול משברים. התנהלותו ותגובתו המידית המתגוננת והמאשימה נחשפה במובהק בעת קבלתו את החלטת המשטרה על סגירת אצטדיון המושבה. הנהלת המועדון תערער על ההחלטה".

עם ענישה קלה שכזו אין ספק כי מראות כאלה של אוהדים מאוכזבים וסכנה ברורה לשלום אוהדים יחזרו שוב ושוב, אולי בפעם הבאה כבר זה יעלה בחיי אדם.