כנס של גיל אורלי
כנס של גיל אורלי צילום: באדיבות המצלם

על רקע חוסר הודאות הכלכלית, יתקיים היום (שני) בערב משדר מיוחד "חמשת הצעדים בדרך לביטחון כלכלי".

המשדר יועבר על ידי גיל אורלי, מפתח תוכנית "סוד הכסף", ולקראת המשדר קיבלנו מצוות התוכנית רקע כלכלי קצר.

אנו נמצאים בפתח תקופה של חוסר ודאות כלכלית עולמית, שמורגשת גם בישראל. הדבר מתבטא בין היתר באינפלציה ברמות שלא נראו כאן שנים, מיתון במשק (הצמיחה ברבעון האחרון הייתה שלילית, וליתר דיוק -1.6%), זינוק במחירי הדירות (16.3% בשנה האחרונה), העלאת ריביות משמעותית לאחר תקופה ארוכה של ריבית כמעט אפסית במשק (ביום שני צפויה העלאה נוספת), חשש אמיתי מנפילת שוקי המניות, ועוד. כל זאת בין היתר על רקע מלחמת רוסיה-אוקראינה, המהווה את אחד הגורמים למשבר, וככל שהמלחמה תימשך היא צפויה אף להחריף אותו.

אחד התרחישים הכלכליים מהם חוששים בבנקים נקרא "סטגפלציה", שהוא למעשה שילוב של שני משברים יחד: מיתון (האטה במשק מלווה באבטלה קשה) ואינפלציה (ירידה בערך הכסף שכבר יש לנו). מצב של סטגפלציה דורש יכולת ניווט מיוחדת מצידם של קובעי המדיניות הכלכלית, שכן פעולות שנועדו לפתור משבר אחד עשויות להחמיר את המשבר השני. לדוגמה, העלאת ריבית שנועדה להקטין את האינפלציה עשויה להגדיל את המיתון הכלכלי. ניתן להמחיש את המשבר במחקר של כלכליסט, שמצא ששנים מכל שלשה ישראלים יתקשו לעמוד בהוצאה חד פעמית של 8,000 ₪.

השינויים הללו מהווים מצד אחד מקור לדאגה עבור רבים, אולם אותם השינויים מהווים גם מקור להזדמנות עבור אחרים, ליצור לעצמם ביטחון כלכלי שאינו תלוי בשינויים בלתי צפויים במשק, וגם לא בגובה המשכורת.

למעשה, כולנו יודעים שכל משבר בתחום כלשהו מהווה הזדמנות ללקיחת אחריות ולצמיחה. הדבר נכון בקשר בין בני זוג, בקשר עם הילדים, ואפילו במשבר דתי. המשבר גורם לאדם להגיע למקומות שכלל לא חלם עליהם, דווקא בזכות הקושי.

על רקע זאת, תתקיים הערב בשעה 20:30 הדרכה כלכלית של גיל אורלי, מייסד תחום כלכלת המשפחה בישראל, בנושא חמשת הצעדים בדרך לביטחון כלכלי. איך מתמודדים ואיך מעבירים את ההובלה אלינו? איך מנצלים הזדמנויות שהמשבר מזמן לפתחנו? לשאלות אלו ועוד יתייחס אורלי במשדר. כמו כן, במשדר תהיה הזדמנות להצטרף לתוכנית "סוד הכסף" בהטבה מיוחדת (ההרשמה לתוכנית נפתחה השבוע לזמן קצר, וניתן לשוחח כבר כעת עם יועץ לימודים).

'ביטחון כלכלי' פירושו מצב שבו אנחנו מסוגלים לממן את החיים בצורה שאנחנו מאמינים בה ורוצים אותה, וזאת בלי להיות תלויים בשינויים חיצוניים במשק, בלי להיות תלויים בבוס אלא רק בהתנהלות שלנו. כמובן שלא מדובר בקסם, אלא בעקרונות אותם צריך ליישם בעקביות ובהתמדה.

נ.ב: עד ההדרכה, ניתן לצפות גם בקורס החינמי "הנתיב לנכס הראשון שלי", שיורד מהאוויר עוד מספר ימים.