שרת העליה והקליטה, פנינה תמנו, משתתפת לראשונה במצעד ההצדעה לישראל המתקיים בניו יורק, ובעמדת השידור שלנו בכנס ירושלים של ערוץ 7 ובשבע היא מספרת על תחושותיה.

"לראות את עשרות האלפים שמגיעים, יהודים ולא יהודים, זה מרגש וזה חשוב בטח בימים האלה שבהם אנחנו מאוד מאותגרים מבחינה ביטחונית וגם בהיבט המורלי. חשוב שהישראלים ידעו שיש לנו תמיכה לא רק בבית אלא גם מעבר לים. יש מי שנושאים תפילה למען ישראל".

השרה תמנו מספרת על שנתיים בהן הייתה פריחה בעלייה לישראל והדברים באו לידי ביטוי גם מאז פרוץ הקורונה, תקופה בה עלו לישראל מעל שבעים אלף עולים. "אנחנו רואים מספרים מדהימים וזו זכות גדולה", היא אומרת ומציינת כי בעוד משרד הפנים אינו זה הקובע סטנדרטים בתחומי העליה בכלל, דווקא באשר ליהודי אתיופיה משרד הפנים עוסק בשמירה על גבולות והגירה בהיבט חוק השבות, כאשר משרד הקליטה מדרבן את העליה לישראל.

על הטענות לבירוקרטיה שמקשה על המעוניינים לעלות מספרת השרה כי היא עומדת בקשר עם הארגונים השונים העוסקים בעליה וקובעת כי היא יורדת לעומקה של כל פנייה ופנייה שמגיעות למשרדה ואינה מתכוונת לוותר על אף עולה ללא הבדל מעמד, גיל או כל פרמטר אחר. "זו זכות שקנויה מאז הקמת המדינה ואף אחד לא יכול לסגור שערים בפני אף אחד אחר".

בשיחה עימה נשאלה השרה תמנו על מצבה של הקואליציה המתנדנדת בין פרישתה של חברת הכנסת זועבי לבין חזרתה לקואליציה בתמורה, ככל הנראה, להעברת מאות מיליונים למגזר הערבי. השרה קובעת בהתייחסותה כי בחירות אינן טובות לישראל. "לא יתכן שנהיה באי יציבות פוליטית ונצא לבחירות כשאנחנו במצב מאתגר ביטחונית וחברתית ורק יצאנו מהקורונה. אין סיבה שנצא לבחירות ולכן עם כל האתגרים גם חברת הכנסת זועבי הבינה את הטעות שלה, כנראה מהבוחרים שלה, והיא חזרה בה".

כמי שמגיעה מהמגזר הדתי נשאלת השרה אם על אף העמדות עימן היא מגיעה מהבית טובה בעיניה המציאות מול דרישות מנסור עבאס ואנשיו. "אגיד מה טוב לי, צריך להשקיע בחינוך רווחה וכל תחום חברתי במגזר הערבי. אם אנחנו רוצים שישראלים ערבים יגדלו ללא הסתה שמטפטפת לראשם צריך לעקר את הניצנים האלה בכך שנקנה להם עתיד. כשילד ערבי ישראלי גדל בשכונה בה הביוב זורם ברחובות ולידו יש שכונת וילות של יהודים זה לא דבר שמועיל למישהו מאיתנו. הזכויות האזרחיות חשובות ואני שמחה שאנחנו משקיעים במגזר הערבי".

"בשלב הזה לא נכון לצאת שוב לבחירות. מי שישלם הוא האזרחים", אומרת השרה ואינה מנדבת נבואה אודות הסיכוי לשובו של נתניהו להנהגה.