נחתת של הצבא האמריקני
נחתת של הצבא האמריקני צילום: דוברות הצי האמריקני

ישראל רכשה מארה"ב שתי נחתות עבור צה"ל וחיל הים, כך פורסם בעיתון "ישראל היום".

הנחתות מיוצרות במספנה בארה"ב וצפויות להגיע ארצה בזו אחר זו בחודשים הקרובים, בהפרש של כחודשיים. בחיל הים נערכים לקליטתן של הנחתות כבר תקופה ארוכה.

לטובת קליטת הנחתות החדישות הקים חיל הים פלגה חדשה בבסיס חיל הים באשדוד, והיא זו שגם תפעיל אותן כשהן יהפכו מבצעיות. כמו כל כלי מלחמה שנקלט בצה"ל, לאחר קליטתן תעבורנה הנחתות החדשות סדרה של פעולות שבמסגרתן יותקנו עליהן גם מערכות ישראליות. ניסיון העבר מלמד כי מדובר בתהליך ארוך שנמשך כמה חודשים.

הנחתות ישמשו ציר לוגיסטי לכוחות הלוחמים ויאפשרו לצה"ל להעביר את הלוחמים דרך הים במקרה שבו יהיה קושי להגיע אליהם עם ציוד ומזון דרך היבשה. בצבא מתכננים להשתמש באותן נחתות בעיקר במקרה של לחימה מול חיזבאללה בלבנון.

בשנים האחרונות צה"ל, ובעיקר אוגדה 98, מתאמנים על הפתעת האויב בעומק שטחו - אם בצניחה, ואם בנחיתת כוחות קטנים באמצעות כלים שכבר כיום נמצאים ברשות הצבא. הנחתות החדשות ירחיבו את האפשרויות העומדות לרשות הצבא.

גם בתרגיל הגדול שמקיים צה"ל בימים אלה, "מרכבות האש", חסרונן של הנחתות מורגש. כפי שכבר פורסם, במסגרת התרגיל יקיים צה"ל בשבוע הבא תרגיל אוגדתי גדול בקפריסין, שם אמורים כוחות מאוגדה 98 להתאמן בשטח לא מוכר במתווה של לחימה מול חיזבאללה. לשם העברת החיילים, הציוד וכלי הרכב שלהם, שכר הצבא לטובת התרגיל שתי נחתות מצבא יוון וספינה מאיטליה.

נחתות הן כלי שיט נפוץ בחילות הים השונים בעולם, ואפילו מדינות כמו יוון, טורקיה וצרפת מחזיקות נחתות. אין זו גם הפעם הראשונה שבה חיל הים מחזיק ברשותו נחתות, והוותיקים עוד זוכרים את פעילותן ברבות ממלחמות ישראל עד שנת 1993, אז הפסיק צה"ל להחזיק ברשותו את יכולת הנחיתה מהים.

הנחתות הוותיקות שימשו את חיל הים כבר בראשית ימיה של המדינה, במלחמת יום העצמאות, אז יצאו נחתות ישראליות להנחית כוח רגלים לפשיטה על סוללת תותחים מצרית ליד אשקלון. במלחמת קדש ב-1956 הפליגו הנחתות הישראליות מאילת לשארם א שייח' והעבירו בדרך את חטיבה 9 שירדה דרומה. במלחמת ששת הימים סייעו הנחתות בכיבוש שארם א שייח', ובמלחמת ההתשה הנחיתו הנחתות כוח שריון בגדה המערבית של מפרץ סואץ. במלחמת שלום הגליל ב-1982 הנחיתו כוחות שריון ורכבים קרביים משוריינים בחופי לבנון.